Akademia szubrawców - kryminalna przeszłość naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 15:50
- Międzywojnie wyobrażałam sobie jak ze starych filmów. Jak zaczęłam je badać, okazało się, że w Polsce królowali kasiarze, oszuści, włamywacze i prostytutki, z którymi walczyli oficerowie Policji Państwowej - opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty".
Audio
  • Pisarka Monika Piątkowska na tropie zagadek kryminalnych przedwojennej Polski (Zaklinacze czasu/Czwórka)
W międzywojennej Polsce działały gangi, które funkcjonowały tak jak ta z czasów Ala Capone (zdjęcie ilustracyjne)
W międzywojennej Polsce działały gangi, które funkcjonowały tak jak ta z czasów Ala Capone (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock/ Everett Collection

Czytaj także
przedwojenna Warszawa pap 1200.jpg
Szemrana Warszawa. "Każdy złodziej miał swojego mistrza"

Gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, cały naród ogarnął nieopanowany entuzjazm. Błyskawiczny rozwój kraju sprawił jednak, że nie wszyscy dostrzegali niedostatki rzeczywistości. Tymczasem w ciemnych zakamarkach ulic przedwojennej Polski czaiły się straszliwe kreatury, na drogach grasowały gangi brutalnych porywaczy i rabusiów, a niektóre morderstwa do dziś nie zostały wyjaśnione. - Na Podkarpaciu przez siedem lat rządzili Panicz i Panek. Udowodniono im 52 napady, ale było ich znacznie więcej. Panicz i Panek słynęli z okrucieństwa, jeśli ofiara stawiała opór, nie mieli dla niej litości. Cieszyli się opinią "łańcuckich Janosików". Napadali na bogatych kupców i gospodarzy, a zrabowane przedmioty często rozdawali ubogim i potrzebującym - opowiada gość Czwórki.

Co sprzyjało rozwojowi przestępczości w międzywojniu? Kim byli Szpicbródka i Tata Tasiemka? O co chodziło w sprawie Gorgonowej? Jak wyglądały zajęcia w Akademii Kasiarzy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Moniką Piątkowska. 

Monika Piątkowska W międzywojniu uważano, że oszustwo i cwaniactwo to sposób ratowania się przed biedą. I że to jest bardzo w porządku, bo świadczy o zaradności człowieka

***


Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Gość: Monika Piątkowska (autorka książki "Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty")

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 14.15

kul/jp


Czytaj także

"Polska przedwojenna". Historia opowiedziana zdjęciami

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 14:04
O albumie, który odkrywa przed nami fascynującą rzeczywistość II Rzeczpospolitej w Czwórce opowiadał Andrzej Barecki, współautor odpowiedzialny za projekt graficzny "Polski przedwojennej". Dlaczego otwiera go rozdział ze zdjęciami jeszcze z okresu zaborów?   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hańba: "Będą bić!". Archaiczny punk z lat 30.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 19:23
Krakowscy muzycy kontynuują swoją fikcyjną muzyczną opowieść, w której punk rock nie powstał w latach 70. XX wieku, lecz w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej. Pomagają im w tym podwórkowe instrumentarium - banjo, akordeon, bęben, tuba i klarnet - oraz międzywojenni poeci: Tuwim Broniewski i Jurandot. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Restauracje kontra "lotne knajpy", czyli przedwojenny streetfood

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 13:51
- W przedwojennej Polsce znany był już street food. Był obecny wszędzie tam, gdzie pojawiały się jarmarki, odpusty, czy innego typu zgromadzenia. To nie jest nowy wynalazek - opowiadała Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki "Dwudziestolecie od kuchni".
rozwiń zwiń