Emilia i Karol Wojtyłowie. Niezwykłe przeżywanie codzienności

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 09:56
- Emilia i Karol Wojtyłowie potrafili wszystko, co czynią w życiu, odnosić do wartości wyższych, odnosić do wiary. Ta wiara nadawała wyraźny sens ich życiu i była ściśle związana z wydarzeniami z życia - mówi Milena Kindziuk. - Jeśli zostaną wyniesieni na ołtarze, to będą to święci dnia codziennego. Święci z sąsiedztwa - dodaje. 
Audio
  • Milena Kindziuk opowiada o rodzicach świętego Jana Pawła II (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Emilia i Karol Wojtyłowie - rodzice przyszłego papieża Jana Pawła II
Emilia i Karol Wojtyłowie - rodzice przyszłego papieża Jana Pawła IIFoto: PAP/Reprodukcja Jakub Grelowski

W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły możemy wspominać wielkiego Polaka i cieszyć się pierwszą na świecie biografią rodziców świętego Jana Pawła II. Milena Kindziuk, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autorka książki "Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II", dotarła do niepublikowanych do tej pory dokumentów i relacji świadków. 

Niedawno rozpoczęły się też procesy beatyfikacyjne rodziców Karola Wojtyły, czyli Karola Wojtyły seniora i Emilii Wojtyły. 

Wojskowy i Emilia z Krakowa 

- Karol Wojtyła senior z zawodu był krawcem, pochodził z Lipnika, urodził się jeszcze w czasach zaborów. Gdy osiągnął wiek poborowy, w 1901 roku, musiał odbywać służbę w cesarsko-królewskiej armii. Później, po odbyciu trzyletniej służby, w tym wojsku postanowił pozostać. 
Nie był oficerem, żołnierzem liniowym, tylko urzędnikiem w kancelarii w 56. pułku piechoty wadowickiej. W 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, z dnia na dzień stał się oficerem Wojska Polskiego - opowiada gość Czwórki. - Emilia Wojtyłowa, z domu Kaczorowska, pochodziła z Krakowa, tam się urodziła i wychowała. Dorastała u schyłku epoki Młodej Polski, kiedy w Krakowie rozwijała się kultura, sztuka, literatura. 

Karol i Emilia poznali się w 1905 roku w Krakowie. Rok później wzięli ślub. - Na podstawie dokumentów, do których dotarłam, mam tu na myśli głównie wojskowe niemieckie karty ewidencyjne Karola Wojtyły, udało mi się ustalić, że ślub rodzice papieża brali na pewno w 1906 roku, w Kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie - wyjaśnia Milena Kindziuk. - W Krakowie też mieszkali na początku małżeństwa. Do Wadowic przeprowadzili się dużo później.
Pierwsze ich dziecko, Edmund, urodził się w Krakowie - dodaje. 

Rodzinne pamiątki

Miejsce zamieszkania Wojtyłów ściśle wiązało się z miejscami pobytu pułku, w którym służył Karol Wojtyła senior. 

Codzienność Wojtyłów była bardzo zwyczajna, ale i bardzo trudna, trzeba pamiętać, że żyli w czasach I wojny światowej Milena Kindziuk

W czasie I wojny światowej pułk został przeniesiony z Krakowa do Hranic na Morawach. Dopiero później Wojtyłowie zamieszkali w Wadowicach. 

Milena Kindziuk zauważa, jak świetnie Karol Wojtyła senior prezentował się w mundurze, co widać na ślubnej fotografii rodziców św. Jana Pawła II. Emilia zaś była piękną, elegancką kobietą, często w długich sukniach, kapeluszach. - Miała nawet srebrną torebkę. Jan Paweł II przechowywał pamiątki po swoich rodzicach. Jedną z nich była właśnie ta torebka i złoty medalik z wygrawerowanym liściem koniczyny. 

Codzienność i Loluś

Małżeństwo Emilii i Karola Wojtyłów trwało 23 lata. W Wadowicach mieszkali w czasach międzywojnia, początków tworzenia się państwa polskiego, trudnej sytuacji ekonomicznej. - Ich warunki mieszkaniowe nie były łatwe. Emilia, kobieta słabego zdrowia, matka dwójki dzieci sama nosiła wodę ze studni - przypomina autorka biografii. - Niezwykły w Wojtyłach był sposób przezywania codzienności. Na swojej drodze spotykali sytuacje trudne. W 1916 roku Emilia urodziła córeczkę, która zmarła kilka godzin po porodzie. Potrafili te wydarzenia w niezwykły sposób przezywać - dodaje. 

Św. Jan Paweł II matkę stracił jeszcze przed I komunią świętą, gdy miał 9 lat. Zawsze bardzo pięknie ją wspominał. - To ona nauczyła go znaku krzyża, pierwszej modlitwy - zaznacza gość "Zaklinaczy czasu". - Ona dała mu poczucie bezpieczeństwa i mocy, której starczyło mu na całe życie. Mama otoczyła go bezgraniczną miłością. Świadkowie mówią, że gdy urodziła Lolusia to niemal oszalała na jego punkcie. Mówiła: Mój Loluś wyrośnie na wielkiego człowieka - dodaje. 

Niezwykle ważnym dla rodziców Karola Wojtyły było wychowanie synów. - Karol Wojtyła senior przywiązywał ogromną wagę do wychowania patriotycznego, wykształcenia swoich synów, ale też do wychowania religijnego - przypomina Milena Kindziuk. - Często zabierał braci na pielgrzymki i na Jasną Górę i do Kalwarii Zebrzydowskiej. Nauczył ich, że warto tam pojechać i oddawać swoje cierpienie. Dzień po pogrzebie Emilii, matki chłopców też tam byli - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Milena Kindziuk ( autorka książki "Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II")

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 14.09

pj

Czytaj także

Jacek Moskwa: Karol Wojtyła mógł zostać papieżem dużo wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:28
- Głosy, że mógłby on zostać papieżem pojawiały się dużo wcześniej. Gdyby Karol Wojtyła był Włochem z pewnością tak by się stało, podziwiano jego charyzmę i wiedzę - mówił Jacek Moskwa w Czwórce. Ale nikomu nie mieściło się wówczas w głowie, że stanowisko to mógłby objąć nie-Włoch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tu poznasz historię Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Zobacz Dom Rodzinny papieża

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 07:00
Jedne z najnowocześniejszych muzeów w Polsce znajduje się w Wadowicach i opowiada historię św. Jana Pawła II. Sercem multimedialnej ekspozycji jest dom rodziny Wojtyłów. To w nim urodził się i wychowywał przyszły papież. Portal PolskieRadio24.pl zaprasza do wirtualnych odwiedzin w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
rozwiń zwiń