Rozmowy przy świątecznym stole. "Warto pielęgnować historię"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 11:37
Świąteczne spotkania z bliskimi to doskonała okazja do rozmowy o dziejach rodziny, ale przede wszystkim wysłuchania wspomnień przedstawicieli starszych pokoleń. - Te opowieści są niezwykle cenne - tłumaczyli Jerzy Bołtuć i Cezary Rutkowski, potomkowie sybiraków. 
Warto pielęgnować pamięć o rodzinie i historii Polski - mówią goście Czwórki
Warto pielęgnować pamięć o rodzinie i historii Polski - mówią goście CzwórkiFoto: Shutterstock.com/Millenius

- Warto wykorzystać uroczyste chwile przy świątecznym stole, by porozmawiać na każdy temat, ale według mnie zawsze należy napomknąć o tym, że mięliśmy przodków walczących o Polskę i niepodległość, by uczyć i kształtować młode pokolenie - podkreślał Jerzy Bołtuć z Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. - Dziś wielu młodych sądzi, że to niepotrzebne, ale sam podczas świąt staram się zainteresować ich, pokazując im fotografie, listy - wymieniał.

W ten sposób historię swojego kraju i najbliższych poznał Cezary Rutkowski ze Wspólnoty Wnuków Sybiraków. - Gdyby nie święta Bożego Narodzenia, być może w ogóle nie zainteresowałbym się tym tematem - mówił drugi gość Czwórki. - Moja babcia podarowała mi reprodukcje obrazów Jana Matejki, wzbudziły one moje zainteresowanie, a potem przełożyło się to na dalszą fascynację - opowiadał. - Moja druga babcia jest sybiraczką, a przed laty, dzień przed Wigilią, NKWD aresztowało mojego pradziadka - opowiadał Cezary Rutkowski. - Warto pielęgnować nawet trudne wspomnienia, gdyż tworzą one naszą osobistą historię - podkreślał. 

Sprawdź także:

- Mamy w rodzinie przodków, o których nie można zapominać, dwóch żołnierzy - tłumaczył Jerzy Bołtuć. - Pierwszym był bardzo uzdolniony policjant Stanisław Bołtuć, który został zgładzony w wieku 42 lat przez Sowietów. Drugim był gen. Mikołaj Bołtuć, który walczył pod Łomiankami i zginął, przebijając się z żołnierzami do oblężonej Warszawy - opowiadał gość Czwórki. 

Posłuchaj
17:20 czwórka sybiracy_PR4_AAC 2022_12_24-14-16-37.mp3 O trudnej historii Polski i swoich rodzin opowiadają Jerzy Bołtuć i Cezary Rutkowski (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

W rodzinie Rutkowskich osobistym bohaterem był legionista Władysław Malecki. - Był przed wojną funkcjonariuszem służby więziennej, wspominamy dziadka jako patriotę. Pieśni, które śpiewamy podczas świąt, znamy właśnie dzięki niemu - opowiadał pan Cezary. - W dzisiejszych czasach, gdy jest dużo komercji, pogoni za zyskiem i pieniądzem, to babcia przekazuje nam wzorce patriotyczne - podkreślał. 

Przy świątecznym stole warto rozmawiać o historii/Fot. Shutterstock/Yuganov Konstantin Przy świątecznym stole warto rozmawiać o historii/Fot. Shutterstock/Yuganov Konstantin

Obaj goście Czwórki tłumaczą, że są potomkami sybiraków. To określenie na osoby zesłane na Syberię zarówno w czasach carskiej Rosji, jak i ZSRR. - Moja babcia Klara była wesołą osobą, choć przeżyła bardzo trudne chwile. Została uwięziona i wywieziona, wraz z synami musiała sobie poradzić - opowiadał Jerzy Bołtuć. - Należy o tym głośno mówić, opowiadać takie historie i pokazywać ówczesne obrazy. Powinno znaleźć się w naszych sercach miejsce na rodzinę, ale i historię - podkreślali goście Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Jerzy Bołtuć (prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku) i Cezary Rutkowski (prezes zarządu Wspólnoty Wnuków Sybiraków), potomkowie sybiraków

Data emisji: 24.12.2022

Godzina emisji: 14.15

kd


Czytaj także

Skąd wzięło się Boże Narodzenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 16:00
- Kiedyś wigilie poprzedzały każde chrześcijańskie święta. Oczywiście nie wyglądały tak, jak Wigilia Bożego Narodzenia, ale też miały przygotowywać do uroczystości - tłumaczy dr Sebastian Adamkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gra o wolność" - historia Powstania Wielkopolskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 14:31
Sto lat temu, 27 grudnia, rozpoczęła się w Poznaniu gra o wolność. Razem ze słuchaczami Czwórki przeniesieśliśmy się w czasie i odwiedziliśmy ważne dla Powstania miejsca.
rozwiń zwiń