W Łazienkach kwiaty mają swoje imiona. To upamiętnienie wybitnych postaci

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 10:56
Rok 2023 to rok Aleksandry Piłsudskiej. Żona Józefa Piłsudskiego została uhonorowana w Muzeum Łazienki Królewskie różą, której nadano jej imię. Takich niezwykłych roślin jest w królewskich ogrodach więcej. 
W ogrodach Muzeum Łazienki Królewskie odnajdziemy kwiaty, które mają swoje imiona
W ogrodach Muzeum Łazienki Królewskie odnajdziemy kwiaty, które mają swoje imiona Foto: Shutterstock/Prezoom.nl

W 2021 roku zasadzona w ogrodzie Łazienek Królewskich róża dostała imię Aleksandry Piłsudskiej. - Jeśli kwiat ma imię, to myślę, że łatwej się do niego mówi, bo jesteśmy bliżej niego, możemy go identyfikować z jakąś osobą. Wokół kwiatu z imieniem jest też cała historia życia danej osoby - mówi Beata Kańska, kierownik Działu Ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie. 

Takich historii w Muzeum Łazienki Królewskie jest całe mnóstwo. Placówka od wielu lat kultywuje tradycję nadawania imion kwiatom. Aleksandrze Piłsudskiej zadedykowano różę, ale wszystko zaczęło się od tulipanów. 

- Początek nadawania imion kwiatom to rok 2009, kiedy z inicjatywy ambasady Holandii posadzono w amfiteatrze różanym, przy pomniku Chopina, setki tulipanów, które zakwitły na wiosnę 2010 roku. Były to kwiaty w kolorze przepięknego, jasnego różu. One miały uczcić 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina - mówi rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Minęło parę lat i w 2016 roku, po przebudowie ogrodu oranżeryjnego, gdzie dodano wspaniałe rabaty bylinowe i cebulowe zaprojektowane przez znanego holenderskiego projektanta, posadzono w tym ogrodzie ponad 40 tysięcy cebul tulipanów. Tak rozpoczęła się historia połączenia tulipana z Łazienkami Królewskimi. Rozpoczęła się w Łazienkach Królewskich tulipomania - dodaje. 


Posłuchaj
05:44 czwórka zaklinacze czasu 22.04.2023.mp3 O imionach nadawanym kwiatom w Łazienkach Królewskich opowiada Beata Kańska, kierownik Działu Ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie (Zaklinacze czasu/Czwórka)

 

Imiona tulipanów

W 2017 ochrzczony został imieniem Royal Łazienki tulipan w przepięknym biało-zielonym kolorze królewskim. Jego barwa nawiązuje do tonów XVIII-wiecznej architektury oraz kolorów, którymi otaczał się król Stanisław August. W biało-zielone pasy malowane były m.in. drewniane donice kwiatowe ustawiane w królewskich ogrodach.

Tulipan Royal Łazienki/Muzeum Łazienki Królewskie

W 2018 roku jednemu z tulipanów nadano imię "Marszałek Józef Piłsudski" - to kwiat w przepięknym karminowo-filetowo-różowym kolorze, pasującym jak pagon do munduru marszałka.

W 2019 roku kolejny tulipan dostał imię Marcello Bacciarellego, nadwornego malarza królewskiego. - Jego przepiękny pastelowo-brzoskwiniowy kolor przypomina kolor ciała osób na obrazach - mówi Beata Kańska. - On pięknie komponuje się np. z niebieskimi niezapominajkami. Sam może wygląda niepozornie, ale w towarzystwie innych kwiatów błyszczy, króluje - podkreśla. 

Kremowy, wysoki, okazały tulipan z hodowli Romana Szymańskiego z Poznania w 2020 roku dostał imię "Stanisław August". - Ma 45 cm wysokości. Jego kolor się zmienia w czasie kwitnięcia. To kwiat od polskiego hodowcy dla polskiego króla - mówi rozmówczyni Czwórki. 

Róża "Marszałkowa Aleksandra Piłsudska"

W 2021 roku w ogrodach Łazienek Królewskich została zasadzona róża, wtedy też odbyło się nadanie jej imienia. Była to inicjatywa Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa. - Bardzo uroczyście nadaliśmy imię róży - zdradza ekspertka. - W czerwcu będziemy mogli się zachwycić jej kolorem i zapachem. Rośnie w Ogrodzie Modernistycznym, przy niej położony jest kamień z wyrytym napisem: "Marszałkowa Aleksandra Piłsudska". 

Niestety tulipan "Marszałek Józef Piłsudski" i róża "Marszałkowa Aleksandra Piłsudska" nie kwitną w tym samym czasie, ale nawiązują do siebie kolorem. - Chyba dobrze czują się u nas w Łazienkach, gdzie Józef i Aleksandra mieszkali - dodaje. 

Muzeum Łazienki Królewskie nadawanie imion zaczyna od wyboru osoby, która ma być uhonorowana. Grono specjalistów i ekspertów wybiera taką osobą, a następnie ustala cechy charakterystyczne, które chcą odnaleźć w kwiecie symbolu. - Wtedy zaczyna się poszukiwanie takiej rośliny w całej Europie, u przeróżnych hodowców - mówi rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Chcemy, że kwiat pasował do osoby. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 22.04.2023

Godzina emisji: 15.46

pj

Czytaj także

Kwiaty w domu. "To świetny czas na malwy i stokrotki"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:18
Ci z nas, którzy mają taką możliwość chętnie zakładają na działkach, balkonach, a nawet parapetach prawdziwe ogrody. - Początek lata to świetny czas. by sadzić rośliny dwuletnie - mówił ​Łukasz Skop, który na co dzień pasjonuje się ogrodnictwem i prowadzi na ten temat warsztaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Piłsudska - rewolucjonistka w cieniu wielkiego męża

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 13:00
Rok 2023 został ogłoszony m.in. Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. 31 marca minęła 60. rocznica śmierci patriotki, feministki, działaczki, legionistki, prywatnie żony marszałka Józefa Piłsudskiego. 
rozwiń zwiń