Średniowieczne targi i jarmarki. Miejsca handlu, spotkań i rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 11:00
Jak wyglądały średniowieczne jarmarki? Kiedy były organizowane i jak działały? To sprawdzimy w audycji "Zaklinacze czasu".
Średniowieczne inscenizacje najczęściej organizowane są w lato
Średniowieczne inscenizacje najczęściej organizowane są w latoFoto: shutterstock/rudnitskaya anna

W najbliższym wydaniu audycji wraz z Kubą Jamrozkiem przeniesiemy się do średniowiecza i opowiemy o ówczesnych targach i jarmarkach. Sprawdzimy, dlaczego organizowano je w stałych terminach, jakimi produktami handlowano, jak się rozliczano. Zaproszony ekspert także wyjaśni jakie było ich znaczenie dla rozwoju średniowiecznych miast.

Jarmarki można określić mianem średniowiecznych galerii handlowych. - Ówczesny jarmark i galeria handlowa dziś to jest słuszne zestawienie. Przy czym galerie działają praktycznie przez cały tydzień, a jarmark to było święto. Może niekoniecznie doroczne, ale bardzo rzadkie - opowiadał w Czwórce prof. Marcin Starzyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ich sensem był, oczywiście, handel towarami. Jednak średniowieczne jarmarki były też miejscem spotkań, wymiany informacji i centrum rozrywki. Właśnie tam można było spotkać muzyków, kuglarzy i wróżbitów oraz... złodziejaszków. - Nad organizacją i nad bezpieczeństwem każdego jarmarku czuwała rada miejska. To ona miała zapewnić wszystkim uczestnikom tak zwany "mir targowy" - mówił gość Czwórki.

W jakich punktach były organizowane jarmarki i jak działały? To powiemy w sobotnie popołudnie. 

W audycji także sprawdzimy także jak i kiedy rodziła się w Polsce sztuka cyrkowa. Ta sztuka ostatnimi czasy przeżywa renesans, czego najlepszym dowodem są występy światowej sławy mistrzów i trup cyrkowych na corocznej imprezie Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. 

Zobacz także: 


***

Na audycję Zaklinacze czasu zapraszamy w sobotę (27.05) po godz. 15.00. Program poprowadzi Jakub Jamrozek.

aw

Czytaj także

Akademia szubrawców - kryminalna przeszłość naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 15:50
- Międzywojnie wyobrażałam sobie jak ze starych filmów. Jak zaczęłam je badać, okazało się, że w Polsce królowali kasiarze, oszuści, włamywacze i prostytutki, z którymi walczyli oficerowie Policji Państwowej - opowiada Monika Piątkowska, autorka książki "Życie przestępcze w przedwojennej Polsce. Grandesy, kasiarze, brylanty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Caryca, królowa polskiej kuchni - Lucyna Ćwierczakiewiczowa

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 09:30
W XIX wieku zrewolucjonizowała podejście Polaków do gotowania. Zaproponowała obiadowe propozycje na każdy dzień roku. Czy z przepisów Ćwierczakiewiczowej możemy korzystać i dziś?
rozwiń zwiń