Jeremi Przybora. Polskim szeleścił najpiękniej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 13:05
A 12 grudnia obchodziłby 101. urodziny. Z tej okazji w "Kluczu kulturowym" o mistrzu słowa opowiadała Teresa Drozda, dziennikarka Radia dla Ciebie, redaktorka "Dzieł (niemal) wszystkich" Jeremiego Przybory oraz znawczyni jego twórczości.
Audio
  • O mistrzu słowa Jeremim Przyborze opowiada Teresa Drozda (Klucz kulturowy/Czwórka)
Starsi Panowie, czyli Jeremi Przybora, Pan B (autor) i Jerzy Wasowski, Pan A (kompozytor)
Starsi Panowie, czyli Jeremi Przybora, Pan B (autor) i Jerzy Wasowski, Pan A (kompozytor) Foto: TVP/PAP - archiwum

- Chcę być fanką, wyznawczynią talentu Jeremiego Przybory, która patrzy nieco głębiej na jego twórczość - mówiła Teresa Drozda. Jak zaczęła się jego kariera? - Przed wojną, w 1937 roku, Przybora wziął udział w konkursie na spikera Polskiego Radia. Wtedy go nie wygrał, jednak przeszedł wieloetapowy i trudny egzamin - opowiadała redaktorka. - Do współpracy zaproszono go po jakimś czasie - Przybora był na antenie we wrześniu 1939 roku oraz w trakcie Powstania Warszawskiego - tłumaczyła.  

Teresa Drozda Satrya Jeremiego Przybory chłoszcze biczem rzeczywistość, jednak w sposób dość zakamuflowany       

Jego talent literacki objawił się po wojnie, gdy pracował dla Polskiego Radia w Bydgoszczy - zredagował wtedy ścienną gazetkę lub jak to nazywał "organ wiszący", którego dowcip dostrzegł jego ówczesny dyrektor. Po powrocie do Warszawy Przybora zabrał się do tworzenia audycji rozrywkowych.

Większość z nas kojarzy go przede wszystkim jako Pana B z legendarnego Kabaretu Starszych Panów, jednak - jak przekonywała Teresa Drozda - odkrycie pozakabaretowej twórczości Jeremiego Przybory może być dla wielu czytelników czymś przełomowym. W audycji nie tylko przyjrzeliśmy się różnym jej aspektom - humorystycznym, satyrycznym, erotycznym i lirycznym - ale także próbowaliśmy dowieść wyższości Przybory nad Mickiewiczem.

Teresa Drozda Twórczość Przybory to jest bardzo konkretny, zamknięty i całościowy świat. Jest w nim masa metafizyki, a nawet elementów fantasy

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Klucz Kulturowy"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Teresa Drozda (dziennikarka Radia dla Ciebie, redaktorka "Dzieł (niemal) wszystkich" Jeremiego Przybory )

Data emisji: 18.12.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/pg

Czytaj także

Znikające rękopisy, tajemniczy grób - zagadki Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 13:40
Wielki pisarz i poeta, cytowany w kinie i teatrze był postacią wyjątkowo tajemniczą. Do dziś nie zachowały się jego zapiski, nikt nie wie także, kogo naprawdę pochowano w jego grobie. A może William Szekspir... był kobietą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Papierski: wiersze piszą się cały czas

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 18:41
W drugiej godzinie "Czatu Czwórki" pojawił się poeta Maciej Papierski, którego zapytaliśmy o to, czy pisanie i czytanie poezji jest luksusem w bardzo szybkim współczesnym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Kownacka - matka chrzestna wyobraźni dzieci

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:53
W drugiej godzinie "Stacji Kultura" w Czwórkowym studiu pojawiła się Olga Szmidt, autorka książki "Kownacka. Ta od Plastusia", która na jej stronach podejmuje próbę "odplastusiowienia" pisarki.
rozwiń zwiń