Stare Miasto. Jak odbudowano serce Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 17:00
- Ludzie, którzy zostali przez Niemców wypędzeni, wrócili 17 stycznia 1945 roku i zaczęli odbudowywać swoje miasto, często z materiałów sprowadzanych z Ziem Odzyskanych. Dziś mówi się, że na warszawskiej Starówce znajduje się duża część Polski - opowiada Dorota Wójcik, przewodnik warszawski.
Audio
  • Stare Miasto w Warszawie - serce miasta, które zaczęło bić dzięki mieszkańcom (Klucz kulturowy/Czwórka)
Akcja społeczna Miesiąc Odbudowy Stolicy - Warszawa, 1948 rok
Akcja społeczna Miesiąc Odbudowy Stolicy - Warszawa, 1948 rokFoto: PAP

Dorota Wójcik Kiedy oprowadzam wycieczki, często słyszę: te rury, co tutaj leżą, są od nas, a cegły z Elbląga. Patrzę na Starówkę i myślę, że było warto 

W trakcie II wojny światowej warszawskie Stare Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone. Zwały gruzów wypełniały ulice do wysokości drugiego piętra. Nie spaliły się tylko dwie kamienice w północnej pierzei, dzięki temu, że tuż przed wojną wykonano w nich ogniotrwałe stropy żelbetowe. Dzięki determinacji i wysiłkowi mieszkańców Starówkę odbudowano. - To, co na Starym Mieście zostało oryginalnego z XIV wieku, to układ średniowiecznego miasta i fundamenty domów. Reszta to wierna rekonstrukcja - opowiada gość Czwórki i tłumaczy, dzięki komu była ona możliwa.


Czytaj także
EstreicherHI1200.jpg
Karol Estreicher. "Poszukiwacz skarbów, obrońca dywanów"

Wraz z ludźmi do stolicy wróciły gołębie regularnie dokarmiane przez panią... Kazimierę Majchrzakową, która doczekała się swojego miejsca w stolicy. Zaś we wrześniu 1980 roku Starówka została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W audycji opowiadamy o architektach, którzy przyczynili się do odbudowy stolicy, zdradzamy tajemnicę dokumentów inwentaryzacyjnych, których Niemcy szukali przez całą wojnę i tłumaczymy, komu zawdzięczamy to, że rynek Starego Miasta ma cztery, a nie trzy, strony.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Dorota Wójcik (przewodnik warszawski)

Data emisji: 2.09.2017

Godzina emisji: 15.16

kul/kk

Czytaj także

4 czerwca 1989 roku. "Wtedy wybraliśmy wolność"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 15:27
- Z 4 czerwca nie pamiętam za wiele. Jako dziecko, od tego momentu zawsze chodziłam z rodzicami na wybory. Pamiętam też Okrągły Stół i panujące u mnie w domu podekscytowanie - wspominała w Czwórce Katarzyna Puchalska, koordynatorka projektu warszawskiego Domu Spotkań z Historią "Wybraliśmy wolność".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Co dla nas dziś znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 19:16
- Powstanie Warszawskie jest dla mnie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a także tego miasta i ludzi, dla których to było przeżycie zarówno bohaterskie, jak i tragiczne. W takich aspektach je rozpatruję - mówił w Czwórce Igor Niewiadomski, wolontariusz z Muzeum Powstania Warszawskiego.   
rozwiń zwiń