Paweł Swiernalis. Wymagający jak język polski

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 16:12
-Jakiś czas temu zdałem sobie sprawę, że nasz język jest przepiękny. Jest wybredny i ciężko go okiełznać, jednak jeśli się uda to efekty mogą być piorunujące - mówił w "Artystycznym wybiegu" muzyk, twórca piosenek i elegancki nihilista.
Audio
  • Paweł Swiernalis o muzyce, języku polskim i podążaniu własną ścieżką (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Paweł Swiernalis w Czwórce
Paweł Swiernalis w Czwórce Foto: Czwórka

Paweł Swiernalis W moich piosenkach jest dużo tekstu, mnóstwo słów. Być może jest to spadek po słuchaniu dużej ilości hip-hopu

Paweł Swiernalis jest liderem projektu Swiernalis, który w ubiegłym roku wydał w wytwórni Kayax debiutancki album "Drauma". O czym on opowiada? - Ten krążek jest dla mnie bardzo ważny. To jest rozliczenie się z pewnym etapem, który przeminął. To taki rachunek sumienia dla osób niewierzących, takie budujące niszczenie - tłumaczył muzyk.

A jak odpowiedział zapytany przez Katarzynę Cygler o znaczenie tekstów w polskich piosenkach? - Wydaje mi się, że lata 90. ubiegłego stulecia to był taki czas, gdy zachłysnęliśmy się Zachodem. Bardziej liczyła się forma niż treść - przekonywał Paweł Swiernalis. - Od jakiegoś czasu jednak, znowu uwierzyliśmy w siebie. Żyjemy w czasach, gdy chce się o czymś śpiewać - zaznaczył artysta.

Co Paweł Swiernalis sądzi o "łechtaniu własnego ego w mediach społecznościowych", czym inspiruje się pisząc piosenki, oraz dlaczego nie lubi telewizyjnych talent show - więcej o tym w nagraniu audycji, w której słuchaliśmy też trzech utworów Pawła Swiernalisa. 

Paweł Swiernalis Każdy z nas czuje się wyjątkowy, bo jest samym sobą. Jak pomyślę, ile tych osób jest, to mnie to szalenie pobudza. Każdy z nas dąży do tego samego, ale zupełnie innymi ścieżkami

Następnie w "Artystycznym wybiegu" rozmawialiśmy z podróżniczką Pauliną Wyszyńską. Natomiast w drugiej godzinie audycji w Czwórkowym studiu pojawiły się: Marta Kowalewska, historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka i kierowniczka Działu Tkaniny Artystycznej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, oraz Samanta Belling, historyczka sztuki, redaktorka prowadząca w "Samanty Belling rozmowy o sztuce", a także redaktorka w magazynie "Artysta i sztuka" i doradczyni do spraw tworzenia kolekcji dzieł sztuki.  

"Artystyczny wybieg" - pierwsza godzina z 21.05.2017 <<<

"Artystyczny wybieg" - druga godzina z 21.05.2017 <<<

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadząca: Katarzyna Cygler

Gość: Paweł Swiernalis (muzyk, twórca piosenek)

Data emisji: 21.05.2017

Godzina emisji: 12.14

jsz/gs

Czytaj także

Bartosz Chmielewski. Pisze piosenki inicjacyjne

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 12:50
Swoją twórczością dla Muzyki Końca Lata i Jezior przekazuje pewien rodzaj emocji, niezależny od tego, czy jest się nastoletnim chłopakiem czy dziewczyną. - Zdarzało nam się grać na weselach, dlatego, że nasze piosenki były inicjacyjne dla kilku związków - zdradza w rozmowie z Ulą Kaczyńską piosenkopisarz, wokalista i gitarzysta Bartosz Chmielewski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabłyśnij cytatem z polskiej piosenki. "To się opłaci!"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 14:50
- Polska piosenka jest wyjątkowa, bo wywodzi się z poezji. Postanowiliśmy o tym wszystkim przypomnieć - mówi Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Malta 2017. Miejsce przenikania się sztuk

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 16:12
- Program tegorocznej edycji Malta Festival Poznań 2017 ma skłaniać do odkrywania nowych rzeczy, a także, jak zdradzali jego organizatorzy na konferencji prasowej, do potwierdzania czegoś, czego jeszcze nie wiemy - mówił w "Stacji Kultura" dziennikarz Czwórki Damian Sikorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hurrockaine. Nowe oblicze art rocka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 11:15
W muzyce Hurrockaine znajdziesz hard rocka, post punk, nowoczesną lirykę, zadziorne gitary i zaczepne wokale. - Inaczej sobie siebie nie wyobrażamy. Rocka mamy zakorzenionego od samego początku naszego istnienia. Rock and roll płynie nam w żyłach - mówiła frontmanka Hurrockaine Paulina Mazur.
rozwiń zwiń