Jacek Frąś o komiksowym postrzeganiu świata

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 17:00
- Zacznij myśleć elementami, rozplanuj w kadrze miejsce dla rysunku i tekstu. Przekaz słowny musi być czytelny, rysunek jest już mniej istotny. Historię można opowiedzieć nawet za pomocą prostych "patyczaków" - mówi Jacek Frąś - grafik, ilustrator i współtwórca komiksu, którego akcja dzieje się w studiu Czwórki.
Audio
  • Jacek Frąś o swoich komiksach, zespole Kwiaty i różnicy między twórcą a artystą (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Prowadzące audycję Artystyczny wybieg i zaproszeni do studia goście stworzyli komiks. Punktem wyjścia było spotkanie w radiowym studiu, a finał narysował Jacek Frąś
Prowadzące audycję "Artystyczny wybieg" i zaproszeni do studia goście stworzyli komiks. Punktem wyjścia było spotkanie w radiowym studiu, a finał narysował Jacek FrąśFoto: Czwórka

Jacek Frąś Jacek Frąś

Gość Czwórki, który ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć z rysunku dla dzieci i uczniów przyznaje, że przyszłego artystę poznaje nie po precyzyjnej kresce, tylko po cierpliwości. - Jeśli widzę, że ktoś jest pochłonięty rysowaniem, że tworzy swój świat i umie o nim opowiadać, to wiem, że taka osoba ma predyzpozycje by zostać grafikiem, ilustratorem, malarzem albo twórcą komiksów - opowiada i dodaje, że rysunku można się nauczyć, a wyobraźni już nie. 

Artysta wspomina swoje pierwsze komiksowe olśnienia i tłumaczy dlaczego jako student ASP bał się przyznać, że rysuje historie obrazkowe.  

W audycji Ola Opala sprawdza także, czego Jacek Frąś uczy swoich małych podopiecznych na warsztatach i poznaje historię o czarnych kulkach, które mieszkają w czarnym pokoju i potrzebują... kredek. A Andrzej Bieniek opowiada o wymyslonej przez siebie grze ze snów.


Komiks stworzony przez Czwórkową ekipę i zaproszonych artystów Komiks stworzony przez Czwórkową ekipę i zaproszonych artystów

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzące: Ula Kaczyńska i Katarzyna Cygler

Gość: Jacek Frąś (twórca komiksów, grafik, ilustrator i perkusista)

Data emisji: 9.04.2017

Godzina emisji: 12.16

kul/bch

Czytaj także

Julia Skrzynecka: nie tworzę światów na żądanie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 13:00
- Zawód, który wykonuję sprawił, że nawet kiedy wybieram się do teatru jako widz patrzę na sznurówki w butach u aktorów - śmieje się Julia Skrzynecka i zdradza tajniki pracy scenografa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka Natalii Grądzkej. Koła, barwy i Skandynawia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 15:58
- Sztuką zajmuje się zawodowo i z pasji. Już od dziecka lubiłam spędzać czas kreatywnie - wspomina w Czwórce artystka, która obecnie pracuje w Polsce i w Norwegii.    
rozwiń zwiń