Sztuka Natalii Grądzkej. Koła, barwy i Skandynawia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 15:58
- Sztuką zajmuje się zawodowo i z pasji. Już od dziecka lubiłam spędzać czas kreatywnie - wspomina w Czwórce artystka, która obecnie pracuje w Polsce i w Norwegii.    
Audio
  • Baśniowy świat w twórczości Natalii Grądzkiej (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Natalia Grądzka w Czwórce
Natalia Grądzka w CzwórceFoto: Czwórka

Natalia Grądzka Wbrew stereotypom w Norwegii spotkałam się z otwartością i spontanicznością w reakcji na to, co robię

Natalia Grądzka pierwszy raz Skandynawię odwiedziła w 2010 roku, a wtedy największe wrażenie na niej zrobiły zapierające dech w piersiach północne pejzaże. - Takich widoków nie znajdziemy w naszej części Europy. Ogromne przestrzenie, zorza polarna... Tych wrażeń nie da się opisać słowami - mówi artystka. Do zachwytu nad norweskim klimatem stopniowo dołączała się także fascynacja tamtejszą kulturą. - Społeczeństwo norweskie pielęgnuje stare tradycje, które są ich narodową dumą. To przejawia się chociażby w architekturze, ale także w kultywowaniu tradycyjnego rzemiosła - tłumaczy Natalia Grądzka.   

I to właśnie artystyczne rzemiosło w połączeniu z baśniową wyobraźnią otworzyło jej drzwi wielu miejsc w Norwegii związanych z twórczą aktywnością. - Norwegom proponowałam proste rozwiązania, które oni bardzo lubią zarówno w życiu, jak i w sztuce - opowiada Natalia Grądzka. W swojej twórczości artystka koncentruje się na grafice, kolażu i małej formie biżuteryjnej, chociaż, jak wspomina w "Artystycznym wybiegu", pracowała również w teatrze jako projektantka kostiumów.

Czym, według niej, teatr norweski różni się od polskiego, jak wpłynęła na nią norweska pogoda, jak wspomina studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz gdzie w najbliższym czasie będzie można jej prace zobaczyć - tego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy.

Sprawdź też:
Dietzius Antoniusz 1200.JPG
Nieprzeciętni słuchacze Czwórki. Antoniusz Dietzius był pierwszy!

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzące: Ula Kaczyńska i Katarzyna Cygler

Gość: Natalia Grądzka (artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie)

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 12.16

jsz/jp

Czytaj także

Dyplomy ASP 2016. "Pięknie i pomysłowo"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 12:00
- Zofia Anderwald zaprojektowała świetny but, który mozna podzielić na trzy części. Dzięku temu posiadając 4 sztuki takiego obuwia możemy skomponować ponad 60 różnych par - mówi Tomasz Tobys - współautor zestawienia "Dyplomy ASP 2016".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anda Rottenberg. Jak wydłuża życie dzieł sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 16:19
- Nie tylko dzieła sztuki, ale każdy przedmiot naznaczony jest pamięcią i ma swoje życie. Ja chcę je przedłużać - mówiła Katarzynie Kornet historyczka sztuki, kuratorka i publicystka. Dlaczego zdecydowała się na wystawienie na aukcję pięćdziesięciu dzieł ze swojej kolekcji?
rozwiń zwiń