Włoska tożsamość - kuchnia, kino i piłka nożna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 06:10
Cucina italiana - zachwycają się nią nie tylko smakosze, ale i filmowcy. Pizzą zajada się m.in. Julia Roberts, a spaghetti - "Zakochany kundel".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

- Jest przyjęte, że grupa znajomych spotyka się tylko i wyłącznie przy jedzeniu. Nie ma czegoś takiego jak szybka kawa - mówi aktorka Katarzyna Smutniak. - Centralnym tematem, najbardziej neutralnym, gdzie nikogo nie obrażasz, choć można się przy nim pokłócić, jest jedzenie - co się je, jak się je, kiedy. Lepiej nie poruszać tematu piłki nożnej, polityki - dodaje.

Posłuchaj
19:34 czwórka sztuka jedzenie 15.02.2021.mp3 Włoskie kino i jedzenie (Sztuka jedzenia/Czwórka)

 

Najbardziej znanym włoskim filmem gastronomicznym na świecie jest bez wątpienia "Wielkie żarcie" (1973) Marca Ferreriego, ale i wcześniej nie bagatelizowano jego znaczenia. - Jedzenie i film to w kinie włoskim bardzo ciekawa relacja - mówi Diana Dąbrowska, krytyczka filmowa. - Dotarłam do informacji, sprzed 1945 roku, że było zakazane pokazywanie jedzących kobiet na ekranie, bo było to zbyt erotyczne. Przez długi czas w kinie jedli tylko mężczyźni - dodaje. 

Gdzieś pomiędzy kuchnią, kinem i piłką nożna rysuje się włoska tożsamość narodowa Diana Dąbrowska

Le Grande Bouffe - Newly restored & back in cinemas. Official UK trailer / Arrow Video

Diana Dąbrowska zauważa, że scen w kuchni, przy stole, przy gotowaniu we włoskim kinie jest bardzo dużo. - Kiedy wychodzimy z ruin II wojny światowej jesteśmy w reprezentacji braku, pustego stołu - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Na przełomie lat 40./50. powstał film "Posłanka Angelina" - ona gotuje gar makaronu i częstuje nim sąsiadów. Pojawia się relacja tego co jest na stole - dodaje. 

Gość Czwórki zwraca uwagę na różnicę czasów, powojennego braku i dostatku. - "Wielkie żarcie" stało się pomnikiem, ma tu znaczenie narracyjne - zwraca uwagę. 

Posłuchaj: 

Sofia

Ogromne znaczenie w kulturze włoskiej, a także w kinie ma kobieta - mamma, nonna - to ważne postaci w kształtowaniu smaku Włochów. 

Nie bez znaczenia jest też postać Sofii Loren, która w jednym z obrazów robi pizzę na jednym z placów w Neapolu. Aktorka związana jest też ze światem kuchni, wydała własną książkę kulinarną i zawsze podkreślała znaczenie kuchni włoskiej w swej diecie. - Warto podkreślić, że Sofia Loren urodziła się na południu Włoch, można złośliwie powiedzieć, że w slumsach okolic Neapolu. Ona wychodzi z tego poczucia braku, i w bardzo młodym wieku staje się gwiazdą kina, w bardzo młodym wieku zdobywa bardzo prestiżową nagrodę. Bardzo świadomie konstruuje element swego sex-appealu na kuchni śródziemnomorskiej - podkreśla gość Czwórki. - "Wszystko to, co wiedziecie zawdzięczam spaghetti" to też jej słowa - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Katarzyna Smutniak (aktorka), Diana Dąbrowska (krytyczka filmowa)

Data emisji: 14.02.2021

Godzina emisji: 13.09

pj

Czytaj także

Tort pizzowy albo zupa z serem. "Deep dish", czyli pizza z Chicago

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 18:20
Pizza "deep dish" to danie, które bardzo różni się nie tylko od włoskiego pierwowzoru, ale również innych pizzy w wariacjach międzynarodowych. - Ma inny smak i nieco inne ciasto. Jest też trochę bardziej kaloryczna, ale pyszna - przekonuje Adrian Wiśniewski z pizzerii Big Adriano. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Birria tacos. Jak przyrządzić meksykański gulasz?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 10:00
Birria tacos były pierwotnie przyrządzano na bazie koźliny. Dziś często miesza się różne gatunki mięs, które są duszone i zawijane w zawiesistym sosie w tortillę. 
rozwiń zwiń