Birria tacos. Jak przyrządzić meksykański gulasz?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 10:00
Birria tacos były pierwotnie przyrządzano na bazie koźliny. Dziś często miesza się różne gatunki mięs, które są duszone i zawijane w zawiesistym sosie w tortillę. 
Meksykańskie Birria Tacos
Meksykańskie Birria TacosFoto: Shutterstock/Jeremy Pawlowski
jedzenie pizza 1200.jpg
"Sekrety włoskiej kuchni". Dlaczego Włosi lubią rozmawiać o jedzeniu?

- Taco birria to po prostu taco mięsne. To rodzaj gulaszu, bardzo długo duszonego - tłumaczył Tomasz Woźniak, trendsetter kulinarny. Birria może powstać na bazi jagnięciny, baraniny, a nawet wołowiny czy wieprzowiny. Można użyć także koziny. 

Posłuchaj
16:29 2020_11_14-17-15-49_PR4_Birria.mp3 Jak przygotować birria tacos w domu? (Nie na-żarty/Czwórka) 

Wyłowione z gulaszu kawałki mięsa rozszarpuje się, zawija w tortillę podsmażaną z serem, później tak nadziany placek macza się w sosie. - Taco wywodzi się z kuchni ludzi biednych, więc składa się z prostych składników - tłumaczył gość Czwórki, i jak podkreślał, przepis na ten rodzaj taco także nie jest trudny.

shutterstock buritto 1200.jpg
Wiele odmian i historii burrito. Zawsze cudowny smak

Zobacz także:

- Tortille można kupić, choć w naszym kraju ciężko znaleźć tak niewielki rozmiar - mówił ekspert. - Mięso dobrze jest długo dusić, dodając paprykę, cebulę, pozostałe przyprawy do meksykańskiego smaku. Dolewamy wody i dusimy, aż powstanie sos, a mięso zacznie się niemal rozpadać - podkreślał Tomasz Woźniak. - Gdy mięso już kruszy nam się pod naciskiem widelca, drobimy je na maleńkie kawałeczki i umieszczamy w tortilli. Dodajemy starty ser. W Meksyku używa się sera podobnego do jasnej mozarelli. Całość składamy na pół i podajemy z sosami typu salsa, a także kawałkami limonki - tłumaczył Tomasz Woźniak. 

Czytaj także:

ramen 1200.jpg
Jak przygotować ramen? "Bulion nie powinien być nudny"

To danie, soczyste, chrupiące i pełne meksykańskiego smaku, podbiło serca internautów. - Tortille nasiąkają sosem, dzięki czemu świetnie wyglądają w serwisach społecznościowych, ich zdjęcia pobudzają nasze zmysły - mówił gość Czwórki. - Odzwierciedlają także całą meksykańską kulturę, ludzi, którzy lubią się cieszyć życiem, dobrze bawić i dobrze zjeść. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Tomasz Woźniak (trendsetter kulinarny)

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 17.14

kd

Czytaj także

Jambalaya - smakuje najlepiej przy nowoorleańskim jazzie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 07:33
Jambalaya to potrawa prosto z amerykańskiej Luizjany. Przypomina trochę gulasz lub gęstą zupę, a żeby ją przygotować potrzeba kilku odmian mięsa lub owoców morza, warzyw, przypraw, bulionu i długo gotowanej zasmażki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratatuj - warzywny gulasz. Z biedy na eleganckie stoły

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 11:07
"Ratatuj" kojarzy się z piękną animacją Walta Disney'a, ale to przede wszystkim klasyk kuchni francuskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedzenie owadów uratuje naszą planetę?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 09:18
Dojrzałe świerszcze czy larwy innych owadów na naszych talerzach nie wyglądają zbyt apetycznie. Mogą jednak pomóc w walce z głodem na świecie czy zanieczyszczeniem środowiska. Szwecja, jako kolejny kraj UE, wpisuje je na oficjalną listę żywności. 
rozwiń zwiń