Land art, czyli artystyczne działania z roślinami

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 18:04
Płaszcz z rzeżuchy, wydeptywanie ścieżek wśród dzikiej przyrody lub karmienie dzieci na wyrąbanych drzewach... to tylko niektóre z przykładów artystycznych akcji z zieloną przyrodą, o których w Czwórce opowiada historyczka sztuki Dorota Łagodzka.    
Audio
  • Land art - sztuka wychodzi do lasu (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Tkanka roślinna - to nieograniczona przestrzeń artystycznych eksploracji? (zdjęcie ilustracyjne)
Tkanka roślinna - to nieograniczona przestrzeń artystycznych eksploracji? (zdjęcie ilustracyjne) Foto: 2happy/Shutterstock.com

- W sztuce nieustannie pojawiają się nowe rzeczy, jeśli chodzi o pracę z organicznymi, żywymi materiałami - tłumaczy Dorota Łagodzka. Prekursorem land artu był urodzony w 1938 roku amerykański artysta Robert Smithson. - On wydeptywał w dzikiej przyrodzie ścieżki, a jego sztuka była efemeryczna. Znikała z upływem czasu - wyjaśnia w rozmowie z Beatą Kwiatkowską zaproszona ekspertka.

Dorota Łagodzka Gdy rodził się land art, sztuka zaczynała wykraczać poza jej tradycyjne rozumienie

Innym fascynującym przykładem takiego mariażu roślin i sztuki jest praca polskiej rzeźbiarki i performerki Teresy Murak. - Ona była prekursorką sztuki ziemi w Polsce. Pracowała z materiałami naturalnymi i z ciałem. Zrobiła płaszcz z tkaniny, którą obsiała rzeżuchą. Gdy cały nią porósł, przechadzała się w nim po ulicach Warszawy. To było w latach 70. - opowiada Dorota Łagodzka.

A czy dąb może także stać się artefaktem sztuki? Czy rośliny mogą nam coś powiedzieć o naturze człowieka? Z jakimi, oprócz wspomnianej rzeżuchy, jadalnymi roślinami pracują artyści? Jakie "zielone" prace możemy obejrzeć w Katowicach? Oraz co wspólnego land art ma z ekologią? Tego wszystkiego dowiecie się słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Dorota Łagodzka (historyczka sztuki, Artes Liberales, Uniwersytet Warszawski)

Data audycji: 19.03.2017

Godzina audycji: 15.10

jsz/fbi

Czytaj także

Fast foody jako dzieła. Sztuka sięgnęła… stołu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 08:00
Złoty kebab w świątyni, spaghetti zdobiące dach budynku czy przeskalowane frytki pełniące funkcję monumentu - wysokokaloryczne, tłuste, niezdrowe fast foody wkraczają do galerii sztuki i stają się atrakcyjne dla artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka, która smakuje. "Jedzenie jak malowane"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:00
- Akwarele pasują do jedzenia. Beza Pavlova namalowana takimi farbami wygląda bardzo apetycznie i lekko - opowiada Aleksandra Cieślak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirella von Chrupek i jej świat z domieszką magii

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 16:20
- Przede wszystkim jestem fotografką i kolekcjonerką. Zajmuję się uwiecznianiem na zdjęciach małych stworzeń i zbieram rzeczy piękne, co często jest całkiem względne - mówiła zaproszona przez Czwórkę Mirella von Chrupek, z którą rozmawialiśmy między innymi o obchodzonych w tym roku drugich urodzinach jej "Gablotki".
rozwiń zwiń