"Totalnie nie nostalgia" o życiu Wandy Hagedorn

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 12:02
- Ta historia ma kilka początków, a jej prolog powstał… na samym końcu - opowiadał w Czwórce Jacek Frąś współtwórca komiksu "Totalnie nie nostalgia".
Audio
  • Jacek Frąś opowiada o komiksie "Totalnie nie nostalgia" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Fragm. okładki komiksu Totalnie nie nostalgia
Fragm. okładki komiksu "Totalnie nie nostalgia"Foto: mat. pras.

Jacek Frąś Komiks był rysowany odręcznie i dopiero potem przenoszony do komputera. Kadrowany jest bardzo klasycznie, nie ma tu miejsca na "styl mangowy", skosy. Najczęściej ograniczamy się do sześciu obrazków na stronie

Szczecin, lata 60. - to tam zaczyna się historia Wandy Hagedorn, działaczki w obronie praw i wolności kobiet w Polsce i na świecie. Teraz światło dzienne ujrzał zeszyt "Totalnie nie nostalgia" jej autobiograficzna opowieść w formie komiksu. Frąś zaczął tworzyć pierwsze rysunki do "Totalnie nie nostalgii" ok. 3 lat temu. - Dostałem wówczas pliki tekstowe, zarys scenariusza. Każdy z rysunków był tam opisany bardzo szczegółowo, z podziałem na to, co ma się znaleźć w rysunku i co mają mówić postaci - wspominał Frąś.

We Francji komiks ukazał się już rok temu. Dlaczego polscy odbiorcy musieli na niego czekać tak długo? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Jacek Frąś opowiadał też, jak przebiegały prace nad tekstem, jak zmieniały się koncepcje i treści komiksu i co zostało z niego… usunięte.


bradl 1200.jpg
Komiks "Bradl" - pełnokrwista opowieść historyczna

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jacek Frąś (współtwórca komiksu "Totalnie nie nostalgia")

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 8.15

kd/jsz

Czytaj także

Paweł Timofiejuk. Czy czeka nas renesans zinów?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 17:02
- To zaczęło się już w latach 80., w środowiskach punkowych i anarchistycznych - wspominał w Czwórce Paweł Timofiejuk. - Gdy wydawaliśmy nasze pierwsze magazyny, był to zupełnie inny twór. Dziś już nie ma "xero" tylko wyroby z drukarni cyfrowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwintesencja polskiego komiksu w antologii "Relaksu"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 15:31
"Relax" to prawdopodobnie najważniejsze pismo w historii naszego rodzimego komiksu - wydawane w czasach PRL-u na przełomie lat 70. i 80., ukształtowało całe pokolenie miłośników opowieści obrazkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wytęż wzrok" - rysunkowy Wilq Superbohater w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 18:54
Na rynku właśnie pojawił się nowy komiks twórców serii o "Wilqu Superbohaterze". - To zeszyt ćwiczeń do egzaminów na superbohatera - mówił w Czwórce jego współtwórca Bartosz Minkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afryka w komiksie. Jak rysować tamtejsze mity?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 12:00
W Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie spotkania dotyczące kultury afrykańskiej mają już kilkuletnią tradycję, a towarzyszą im warsztaty "Kultury, mity i postaci Afryki w komiksie", na których można tamtejsze mity zawrzeć w obrazkowych historiach.   
rozwiń zwiń