X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Totalnie nie nostalgia" o życiu Wandy Hagedorn

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 12:02
- Ta historia ma kilka początków, a jej prolog powstał… na samym końcu - opowiadał w Czwórce Jacek Frąś współtwórca komiksu "Totalnie nie nostalgia".
Audio
  • Jacek Frąś opowiada o komiksie "Totalnie nie nostalgia" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Fragm. okładki komiksu Totalnie nie nostalgia
Fragm. okładki komiksu "Totalnie nie nostalgia"Foto: mat. pras.

Jacek Frąś Komiks był rysowany odręcznie i dopiero potem przenoszony do komputera. Kadrowany jest bardzo klasycznie, nie ma tu miejsca na "styl mangowy", skosy. Najczęściej ograniczamy się do sześciu obrazków na stronie

Szczecin, lata 60. - to tam zaczyna się historia Wandy Hagedorn, działaczki w obronie praw i wolności kobiet w Polsce i na świecie. Teraz światło dzienne ujrzał zeszyt "Totalnie nie nostalgia" jej autobiograficzna opowieść w formie komiksu. Frąś zaczął tworzyć pierwsze rysunki do "Totalnie nie nostalgii" ok. 3 lat temu. - Dostałem wówczas pliki tekstowe, zarys scenariusza. Każdy z rysunków był tam opisany bardzo szczegółowo, z podziałem na to, co ma się znaleźć w rysunku i co mają mówić postaci - wspominał Frąś.

We Francji komiks ukazał się już rok temu. Dlaczego polscy odbiorcy musieli na niego czekać tak długo? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Jacek Frąś opowiadał też, jak przebiegały prace nad tekstem, jak zmieniały się koncepcje i treści komiksu i co zostało z niego… usunięte.


bradl 1200.jpg
Komiks "Bradl" - pełnokrwista opowieść historyczna

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jacek Frąś (współtwórca komiksu "Totalnie nie nostalgia")

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 8.15

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Timofiejuk. Czy czeka nas renesans zinów?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 17:02
- To zaczęło się już w latach 80., w środowiskach punkowych i anarchistycznych - wspominał w Czwórce Paweł Timofiejuk. - Gdy wydawaliśmy nasze pierwsze magazyny, był to zupełnie inny twór. Dziś już nie ma "xero" tylko wyroby z drukarni cyfrowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwintesencja polskiego komiksu w antologii "Relaksu"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 15:31
"Relax" to prawdopodobnie najważniejsze pismo w historii naszego rodzimego komiksu - wydawane w czasach PRL-u na przełomie lat 70. i 80., ukształtowało całe pokolenie miłośników opowieści obrazkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wytęż wzrok" - rysunkowy Wilq Superbohater w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 18:54
Na rynku właśnie pojawił się nowy komiks twórców serii o "Wilqu Superbohaterze". - To zeszyt ćwiczeń do egzaminów na superbohatera - mówił w Czwórce jego współtwórca Bartosz Minkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afryka w komiksie. Jak rysować tamtejsze mity?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 12:00
W Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie spotkania dotyczące kultury afrykańskiej mają już kilkuletnią tradycję, a towarzyszą im warsztaty "Kultury, mity i postaci Afryki w komiksie", na których można tamtejsze mity zawrzeć w obrazkowych historiach.   
rozwiń zwiń