"Sztylet". Mroczne kulisy władzy i korupcji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 10:00
- "Sztylet" to książka policyjna i polityczny thriller. Chciałem pokazać dwa światy - polityki i miłości. Aby opisać różne procedury, musiałem sięgnąć po ich odpowiedniki z prawdziwego życia - mówił w Czwórce argentyński pisarz i dziennikarz Jorge Fernández Díaz. 
Audio
  • Jorge Fernández Díaz o powieści "Sztylet" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Fragment okładki książki Sztylet
Fragment okładki książki "Sztylet"Foto: mat. prasowe

Jorge Fernández Díaz To paradoks, że czasem istnieje konieczność stworzenia fikcji, aby móc opowiedzieć o faktach

"Sztylet" Jorge Fernández Díaz pisał 3 lata, jednak zebranie materiału do powieści zajęło mu aż 30 lat. - Tę książkę zapragnąłem napisać, gdy osiągnąłem wiek dojrzałości. Musiałem jednak dobić do pięćdziesiątki, aby móc się z nią zmierzyć - żartował pisarz. Jorge Fernández Díaz przez trzydzieści lat pracował jako reporter, dziennikarz śledczy, komentator polityczny, redaktor gazet i redaktor naczelny czasopism, m.in. opiniotwórczego tygodnika "Noticias", obecnie zaś jest kierownikiem literackiego dodatku do dziennika "La Nación". - Zawsze byłem dziennikarzem i pisarzem. Uważam, że literatura może przezwyciężyć ograniczenia dziennikarstwa - podkreślił Jorge Fernández Díaz.

Jorge Fernández Díaz Dziennikarze publikują jedynie 20 procent tego, co wiedzą. Na inne materiały nie mają dowodów, chociaż mają pewność, że są prawdziwe

- Moim krajem rządzą mafie powiązane ze strukturami państwowymi. To chciałem pokazać w "Sztylecie" - opowiadał pisarz. - Argentyna to jeden z głównych eksporterów kokainy. Nie bylibyśmy w czołówce bez współpracy funkcjonariuszy wyższego szczebla - dodał. Dlaczego jego powieść, przed objęciem urzędu, z zapałem czytała gubernatorka okręgu Buenos Aires? Dlaczego książka ta jest "tak argentyńska, że aż przeszywa dreszcz"? Oraz na jakim etapie jest tworzenie ekranizacji "Sztyletu"? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 8.15

jsz/mg

Czytaj także

Stefan Ahnhem. Nowy król szwedzkiego kryminału?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:30
Znacie już Fabiana Riska, policyjnego śledczego stworzonego przez Stefana Ahnhema w "Ofierze bez twarzy"? Tym razem poznamy jego wcześniejsze losy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sherlock Holmes. Superbohater wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 12:23
- To nie jest science-fiction, ale Sherlock Holmes idealnie wpisuje się w różne fantastyczne upodobania - mówiły Katarzyna Kowalska i Maja Margasińska, organizatorki pierwszego w Polsce Sherlockonu, czyli konwentu fanów Sherlocka Holmesa.   
rozwiń zwiń