Bydgoski Festiwal Animacji na półmetku: co jeszcze czeka na widzów?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 11:54
Festiwal Animocje ruszył w ubiegłą niedzielę. Za nami wiele wydarzeń, w ramach których mogliśmy oglądać improwizowane spektakle teatralne, krótko- i pełnometrażowe filmy animowane oraz wziąć udział w spotkaniach z twórcami dubbingu. Jakie wydarzenia jeszcze przed nami?
Audio
  • ZX Spectrum, Atari i światowe animacje - zapraszamy na drugą połowę bydgoskich Animocji (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Fragment plakatu festiwalu animacji Animocje
Fragment plakatu festiwalu animacji Animocje Foto: 8. MFFA Animocje/mat. pras.

Jedną z propozycji festiwalu jest panel związany z grami wideo. Prelekcje przygotowane przez organizatorów będą dotyczyły m.in. legendarnego ZX Spectrum.  O ponad trzydziestoletnim sprzęcie opowie Yerzmyey - artysta lo-fi: demoscener, muzyk, grafik, fotograf, pisarz. Autor i współautor licznych dem, intr, grafik, utworów chiptune’owych, fikcji interaktywnych, gier, kolekcji zdjęć tworzący nie tylko na ZX Spectrum, ale również Atari. - Dla fanów gier jest to niebywała okazja, żeby poznać kultowych twórców i szczegóły ich pracy od kuchni - mówiła Weronika Płaczek, dyrektor festiwalu.

Oprócz spotkań z artystami tworzącymi grafiki i gry interaktywne goście będą mogli spróbować swoich sił na tzw. "demo scenie". Na czym to polega? Chodzi o to, żeby wydobyć ze sprzętu ukryty potencjał. - Chodzi o to, żeby stworzyć film animowany, którego efekt końcowy będzie przekraczał potencjalne możliwości sprzętu, na którym zostanie przygotowany - opowiadała Weronika Płaczek. Jak to możliwe? - Dzięki ukrytym znakom. Duże znaczenie będzie tu grał kolor i muzyka, dzięki którym powstają małe arcydzieła - zdradzała.

Ile filmów będzie można zobaczyć w ramach festiwalu? Czy da się stworzyć jednosekundową animację? Jakich twórców będziemy mogli zobaczyć w ósmej odsłonie Animocji i który z filmów będzie miał w Bydgoszczy swoją premierę? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Weronika Płaczek (dyrektor festiwalu Animocje)

Data emisji: 11.04.2018

Godzina emisji: 8.17

ac/kd

Czytaj także

Prawa człowieka w filmie. Zbliża się kolejna edycja Watch Docs

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 13:45
- Oferta filmów dokumentalnych jest bardzo szeroka. Co roku trafia do nas prawie 1000 zgłoszeń - spośród nich staramy się wyselekcjonować najlepsze - opowiadał Konrad Wirkowski organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Jasiński - człowiek, który fotografuje polskie rap płyty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:20
Nie pociąga go pstrykanie zdjęć burgerom ani dziubkom w windzie. Woli polski rap i woli robić zdjęcia... płytom. - W mojej kolekcji jest ponad 400 albumów, które sfotografowałem w różnych miejscach z kontekstem - tłumaczy Mikołaj Jasiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animocje. O sztuce animacji od kulis

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 14:50
8 kwietnia startuje w Bydgoszczy 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje. Czwórka jest patronem tego przyglądu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rynek zinów z Polsce wciąż się rozwija"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 19:01
Anna krztoń opowiadała w Czwórce o trendach na rynku komiksowych zinów. jest na polskim rynku coraz więcej, pojawiają się nowe pozycje, małymi kroczkami ten rynek się rozwija - mówiła autorka fanpage'a "Komiksy Krztoniowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiczne dźwięki muzyki z gier wideo

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 13:14
21 kwietnia odbędzie się premierowy koncert projektu Magic Orchestra. W programie znajdą się utwory, które towarzyszą najbardziej rozpoznawalnym i kultowym... grom wideo na świecie.
rozwiń zwiń