Historyczno-patriotyczne komiksy i gry planszowe. Selekcja Przemysława Pawełka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 12:59
- Ostatnia dekada jest bardzo obfita, jeśli chodzi o komiks historyczny i gry planszowe o tej tematyce - przekonywał w Czwórce dziennikarz Polskiego Radia Przemysław Pawełek. 
Audio
  • O komiksach i grach planszowych o tematyce historycznej i niepodległościowej opowiada Przemysław Pawełek (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Okł. komiksu 100 na 100
Okł. komiksu "100 na 100"Foto: mat. pras.

- Album "100 na 100. Antologia polskiego komiksu" to wydawnictwo przygotowane specjalnie z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił dziennikarz Przemysław Pawełek. Jak tłumaczył, w stworzenie albumu okolicznościowego zaangażowano wyjątkowych profesjonalistów, więc jest on wspaniałą prezentacją. - To kilkanaście krótkich form, przybliżających m.in. komiksy sprzed wieku, a także dodatkowo osiem tekstów przybliżających realia historyczne, co sprawia , że całość ma wartość edukacyjną - mówił gość Czwórki. 

W programie przypomnieliśmy także komiks "Bradl", czyli efekt współpracy wydawnictwa Egmont i Muzeum Powstania Warszawskiego. Mówiliśmy także o serii Instytutu Pamięci Narodowej, którego twórcy skupiali się na rekonstrukcji historycznych wydarzeń, m.in. akcji pod Arsenałem. Przemysław Pawełek mówił też o grach planszowych o tematyce niepodległościowej i historycznej, m.in. "Polska Luxtorpeda". Dla kogo są przeznaczone i po które z nich warto sięgnąć? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Przemysław Pawełek (dziennikarz, Polskie Radio))

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 8.35

kd

Czytaj także

Festiwal Gier Planszowych. Rozgrywki "między zakupami"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 12:00
W pierwszy weekend października w dziesięciu miastach w Polsce będzie można pograć sobie w planszówki. - Festiwal Gier Planszowych odbywa się w galeriach handlowych. To impreza nie tylko dla fanów, ale i dla początkujących - wyjaśnia Mariusz Serafin koordynator festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emigracja zarobkowa Polaków w komiksie "Fotostory Londyn"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 13:41
- Spędziłem w Londynie z przerwami rok, ale komiks, który opowiada o tym mieście nie jest przełożeniem 1:1 zdarzeń, które się tam wydarzyły - mówił Dominik Sześniak, autor komiksu "Fotostory Londyn".
rozwiń zwiń