Komiks "Bradl" - to "pełnokrwista opowieść historyczna"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 14:11
"Bradl. Polak, który oszwabił Niemców" to historia oparta na losach Kazimierza "Bradla" Leskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, błyskotliwego inżyniera, który na czas wojny przeobraził się w nieuchwytnego konspiratora.
Audio
  • O komiksie "Bradl", dokonaniach Kazimierza Leskiego i historii polskiego komiksu, opowiadają Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski i dr Kamila Tuszyńska (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragm. okł. komiksu Bradl
Fragm. okł. komiksu "Bradl"Foto: mat. pras.

Marek Oleksicki Nie chcieliśmy robić nudnego podręcznika do historii, tylko pełnokrwistą opowieść sensacyjną. Ale większość postaci pobocznych, które pojawiają się w komiksie, to autentyczni ludzie, z których każdy miał fascynujące życie

Dynamiczna akcja, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji, wciągająca intryga, niezwykli bohaterowie gotowi ryzykować życie dla swojej ojczyzny - to wszystko znajdą czytelnicy w pierwszym tomie serii komiksowej "Bradl". - Kazimierz Leski to doskonała postać na komiks. Chcieliśmy zrobić książkę o polskim tajnym agencie tego formatu: o facetach w długich płaszczach, pod którymi są karabiny, piękne kobiety i mroczne zaułki. To coś, co pewnie chętnie zobaczylibyśmy też w serialu czy w kinie - opowiadał współtwórca "Bradla" Tobiasz Piątkowski. A rysownik Marek Oleksicki wspominał, jak przebiegały prace nad jego powstaniem. - Mieliśmy dystans, a konwencja tego komiksu miała być luźna. Chodziło o to, by utrzymać klimat noir i pokazać Warszawę czasów okupacji - opowiadał Oleksicki.

W programie rozmawialiśmy także o komiksach historycznych, które powstały na przestrzeni ostatnich lat na polskim rynku. - Mają w Polsce bardzo długą tradycję. Na początku były pretekstem do opowiadania zabawnych historii. Dopiero w XXI w. komiksy historyczne zaczęły być robione naprawdę, nie były kalkami, ale opowiadały prawdziwe historie, napisane i opowiedziane w ciekawy sposób - opowiadała dr Kamila Tuszyńska, badaczka komiksu w Polsce.

Dr Kamila Tuszyńska "Bradl" na polskim rynku komiksów jest fenomenem. Superbohaterowie, w połączeniu z konwencją noir to coś absolutnie powalającego i oryginalnego

Premierę "Bradla" zaplanowano na 23 stycznia 2017 roku. Czego jeszcze czytelnicy dowiedzą się z kart tego komiksu i jak jego autorzy planują rozwijać tę serię? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski (twórcy komiksu), dr Kamila Tuszyńska (medioznawca, badaczka komiksów)

Data emisji: 23.01.2017

Godzina emisji: 11.10

kd/kul

Czytaj także

Konwent Polcon - święto inteligentnej rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 13:20
Ponad 400 wydarzeń, w tym spotkanie z największą gwiazdą polskiej fantastyki - Andrzejem Sapkowskim i wręczenie literackiej Nagrody Fandomu Polskiego. To program Konwentu Fantastyki Polcon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pewna pani z telewizji", czyli dziennikarstwo od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 13:49
- Chciałam ważne rzeczy związane z moim zawodem przemycić do tej książki, pokazać, jak wygląda "kuchnia dziennikarska" - mówiła jej autorka, dziennikarka Anna Mentlewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka komiksu niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 12:17
A będzie można przekonać się o tym na festiwalu "Niech żyje komiks", o którym w Czwórce opowiadała Agata Napiórkowska. Jakie są założenia programowe organizatorów tego wydarzenia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka poleca: Jessie Burton i jej "Muza"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:53
- Mamy tu dwa plany czasowe, jest w tej książce sporo sztuki, artystów, są też ich muzy. Gdy opisane historie zaczynają się przenikać, czytelnik zadaje sobie pytanie, kto właściwie jest muzą, a kto artystą - mówi znawczyni literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń