Rośliny nas chronią. NASA wie, które najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 13:39
NASA stworzyła listę roślin, które najlepiej oczyszczą powietrze w mieszkaniu. To wyjątkowy przypadek, gdy ich specjaliści zajęli się takim tematem. 
Audio
  • Które rośliny oczyszczają powietrze? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Dlaczego osoby wierzące w moc legend od wieków poszukują kwiatu paproci?
Dlaczego osoby wierzące w moc legend od wieków poszukują kwiatu paproci?Foto: FERRAND/Pixabay

Niektóre rośliny wspaniale filtrują powietrze i można śmiało powiedzieć, że są naszymi ochroniarzami przed wszelkimi zanieczyszczeniami. - Raport Clean Air Study pokazuje, które rośliny najlepiej oczyszczą nasze mieszkanie z benzenu, formaldehydu, trichloroetylenu, ksylenu i amoniaku - mówi Elżbieta Turek z Laboratorium Biologicznego Centrum Nauki Kopernik. - Na tej liście znalazły się dwa gatunki paproci doniczkowych, zielistka. Hity zestawienia to skrzydłokwiat i złocień wielkokwiatowa - dodaje. 

Niektóre z wymienionych roślin oczyszczały powietrze z 10-50 procent wybranej substancji. Warto zaznaczyć, że NASA badała rośliny pod kątem oczyszczania powietrza z substancji organicznych - nie jest to związane ze smogiem. 

Mimo wspaniałej siły oczyszczającej niektórych roślin lepiej unikać i nie wstawiać ich do domu. Czemu i które rośliny z listy jednak lepiej wykluczyć? Czemu nie wstawiać zbyt wielu kwiatów do sypialni? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Mateusz Kulik

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 7.16

pj/kul

Czytaj także

Projekt Rośliny, czyli ogrodnictwo dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 13:40
Do niedawna ich synonimem była zeschnięta i smutna paprotka na parapecie klatki schodowej. Dziś rośliny są wszędzie - w modnych lokalach, designerskich wnętrzach i coraz częściej w prywatnych mieszkaniach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog zabija Twoją inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 13:47
Badania chińskich naukowców dowodzą, że wysoki poziom szkodliwych substancji w powietrzu ma wpływ na nasz intelekt. Toksyny zawarte w smogu wpływają na nasze zdrowie i umysł. 
rozwiń zwiń