Nowe hobby w czasie pandemii - obserwowanie ptaków

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 12:55
Według jednej z amerykańskich organizacji ekologicznych podczas lockdownu niezwykle popularne stało się… obserwowanie ptaków. Jak się okazuje znaczny wzrost popularności odnotowali twórcy przeróżnych aplikacji służących do identyfikacji tych zwierząt.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Free-Photos

Jak się okazuje nie brak ich także w Polsce. - Zauważyłem m.in. zakładające gniazda sikory. Ptaki zaczynały też wówczas śpiewać głosem godowym - wymieniał Witold Nacoń, autor bloga "Ornitolog amator". Obserwowanie ptaków można prowadzić także w sieci. - Ornitolodzy budują odpowiednie dla danego gatunku budki lęgowe, a w nich montują specjalistyczne kamery, do których użytkownicy internetu mogą się podłączać - tłumaczyła Emma Szpura, znana jako "Ptasia mama". - Często udaje się zarejestrować proces wysiadywania jaj. 

Posłuchaj
03:32 2020_06_23-07-27-00_CZWÓRKA_Pierwszesłyszę.mp3 Obserwowanie ptaków - czego nauczyliśmy się w czasie pandemii? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak tłumaczyła, w miastach można obserwować m.in. ptaki drapieżne, które gniazdują na wysokich budynkach. - Ale nie tylko. Wielu obserwatorów zaczęło w miastach dostrzegać także m.in. głodujące gołębie. Zabrakło na ulicach ludzi, którzy te gołębie wcześniej dokarmiali. Zamknięte były też lokale i sklepy spożywcze - mówiła Emma Szpura.

Czytaj także:

Takie doniesienia płyną do nas także zza oceanu, na przykład od The National Audubon Society, czyli jednej z organizacji, które zajmują się ochroną środowiska w Stanach Zjednoczonych. Informuje, że stworzona przez nią aplikacja służąca identyfikacji różnych gatunków ptaków była instalowana w ostatnim czasie dwa razy częściej niż zwykle. Tamtejszy internetowy Atlas Ptaków odwiedziło pół miliona miłośników ptaków.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 7.30

kd

 

Czytaj także

Wilga. Prawdopodobnie nigdy nie widzieliście tego ptaka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 14:37
- Wilgi mają bardzo jaskrawe kolory, mimo to ciężko je dostrzec, są bardzo płochliwe, zakładają gniazda wysoko w koronach drzew. Gdy jednak je dostrzeżemy, ciężko pomylić je z innymi gatunkami - tłumaczyła Magdalena Dziadosz ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapiski z czasów pandemii" - cenne historie dla potomnych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 13:09
Z okazji 13. Międzynarodowego Dnia Archiwów i akcji Archiwum Pandemii 2020 Polska Fundacja Narodowa wraz z Archiwami Państwowymi ogłosiła konkurs na nasze wspomnienia z czasów izolacji wywołanej pandemią koronawirusa. 
rozwiń zwiń