Mural zawalczy z warszawskim smogiem

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:04
Znamy już billboardy oczyszczające powietrze, antysmogowe chodniki. Teraz przyszła pora na murale, które pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, a w ramach inicjatywy City Forest ozdobią 14 miast świata. 
Centrum Warszawy spowite smogiem
Centrum Warszawy spowite smogiemFoto: Martyn Jandula/ Shutterstock

Warszawa jest jednym z 14 miast na świecie, w których powstają zrównoważone murale stworzone przez lokalnych artystów. Mieszkańcy stolicy już mogą oglądać dzieło w swoim mieście. - Mural powstał przy ulicy Jaworzyńskiej, w sąsiedztwie jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście, w ramach akcji City Forest - mówi Joanna Nowak z Convers Polska. - To akcja przeprowadzana na całym świecie. Warszawa jest jednym z 14 miast w których pojawiły się i pojawia się podobne murale w najbliższym czasie. Taki mural powstał już też w Bangkoku. Warszawski jest drugi. W planach mamy jeszcze takie kraje jak Serbia, Australia, Filipiny, Peru czy RPA - opowiada. 


Posłuchaj
02:50 czwórka pierwsze słyszę 3.08.2020.mp3 O antysmogowych muralach opowiada Joanna Nowak z Convers Polska (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Właściwości antysmogowe muralu wynikają z zastosowania farb fotokatalitycznych. - Te farby pochłaniają zanieczyszczenia. Dlatego też umiejscowiliśmy ten mural przy ulicy - wyjaśnia rozmówczyni Mateusza Kulika. - Reakcja fotokatalityczna powoduje, że zanieczyszczenia i toksyny w obecności promieniowania UV, tlenu i wilgoci, przekształcane są w nieszkodliwe produkty. Toksyny są pochłaniane - dodaje. 

Za oprawę wizualną muralu odpowiadają artyści Maciej Polak i Dawid Ryski. - Poprosiliśmy dwóch artystów by przedstawili swoją wizję przyszłości, w której chcieliby żyć . Połączenie futurystycznych budynków Dawida Ryskiego i uśmiechniętej roślinności Macieja Polaka w efekcie dało pozytywny obraz wywołujący uśmiech na twarzach przechodniów - opowiada Joanna Nowak. 

Cały projekt powstał z inicjatywy "Create together for tommorow", w myśl której łączeni są pozornie różni artyści, różne style. - Pokazujemy, że nie ma tutaj trudności w połączeniu ich wizji artystycznych, co udowadnia nam, że zjednoczeni jesteśmy silniejsi mamy większy wpływ na kreowanie naszej przyszłości - podkreśla gość Czwórki. 

Już dziś mural zwraca uwagę mieszkańców stolicy, a pomysłodawcy akcji mają nadzieję, że inicjatywa wywrze dobry wpływ na naszą przyszłość i świadomość. 


Maciek Polak i Dawid Ryski - dwóch artystów prezentujących dwa zupełnie inne style, zaprojektowali mural ukazujący...

Opublikowany przez CONVERSE Piątek, 31 lipca 2020

Czytaj także: 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 03.08.2020

Godzina emisji: 8.13

pj/kul

Czytaj także

Góra-gąbka stanie w Turynie? Pomoże w walce ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 14:48
Turyn od lat przoduje w rankingach miast, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Badacze informują, że jego stan jest tak zły, że zagraża życiu mieszkańców. Czy koncepcja Angelo Rena może pomóc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woonefry, fermy ziół i zagajniki - nowe zielone serca miast

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 13:04
Oprócz tradycyjnych parków i skwerów w miastach powstają m.in. fermy ziół, z których każdy może skorzystać, parklety czy zagajniki, a także parki kieszonkowe. Tak dzieje się m.in. w Krakowie i Gdańsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikroplastik jest wszędzie. Spada na nas wraz z deszczem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 10:24
Mikroplastik możemy znaleźć praktycznie wszędzie na świecie - nawet tam, gdzie nie sięga działalność człowieka. - Miejsca, w których nie znaleziono jeszcze mikroplastiku na Ziemi po prostu są za słabo zbadane - mówi Weronika Michalak z HEAL Polska.
rozwiń zwiń