Życie zawodowe Polaków po pandemii - co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 12:37
Pandemia zmieniła nie tylko nasze nawyki zawodowe, ale narzuciła nam nowy sposób pracy. Sprawdzamy, co się zmieniło w życiu zawodowym Polaków.
Praca zdalna. Zdjęcie ilustracyjne
Praca zdalna. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

maseczka na twarzy free shutter 1200.jpg
Czego najbardziej boimy się podczas pandemii? "Jutra"

Część Polaków ankietowanych przez EY Polska spodziewa się, że powrót do pracy, jaką znamy sprzed pandemii zajmie nam kilka lat. Są tacy, którzy uważają, że do zwyczajów i schematów, zgodnie z którymi pracowaliśmy przed marcem 2020 roku, nie wrócimy nigdy.

Jak wynika z raportu EY Polska prawie 40 proc. Polaków, uważa, że powrót do pracy stacjonarnej nastąpi dopiero w ciągu roku, a nawet w ciągu dwóch lat, zaś 18 proc. spodziewa się, że nastąpi to jeszcze w 2020 roku. Inaczej jednak myślą osoby mieszkające za granicą - 33 proc. z nich uważa, że do pracy wróci jeszcze przed styczniem. My zaś obawiamy się powrotu do pracy, jaką znamy sprzed pandemii. Przede wszystkim liczymy się z zaostrzonym rygorem sanitarnym, ale nie tylko.

Posłuchaj

03:23 CZWORKA_pierwsze słyszę 7 wrzesień 2020.mp3 Życie zawodowe Polaków po pandemii. Materiał Weroniki Puszkar (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Większość ankietowanych ma obawy, że trudno im będzie się odnaleźć w nowych, a tak naprawdę starych realiach, czyli na przykład w pracy w biurze. - Znakomita większość z nas, bo aż 75 proc. Polaków spodziewa się, że poczuje się komfortowo w miejscu pracy w okresie liczonym w miesiącach, 37 proc. jest najbardziej optymistycznych i deklarowało, że zajmie im to tylko kilka dni. 5 proc. respondentów oczekuje, że poczucie komfortu w pracy wróci w ciągu kilku lat. Kolejne 5 proc. spodziewa się, że nigdy nie poczują się komfortowo w miejscu pracy - mówi Grzegorz Przytuła Associate Partner w EY Polska.

Słuchaj także:

Nowa rzeczywistość wymusiła na nas postawy, które, jak przewiduje Justyna Pokojska z Instytutu Socjologii UW, mogą się utrzymać na dłużej w pracy zawodowej Polaków. - To co pokazała pandemia i co okazało się w tym momencie zbędne, to niezliczona liczba spotkań, które odbywaliśmy w ramach obowiązków zawodowych. Spotkania w takich ilościach nie są konieczne, a nawet są problematyczne i mam wrażenie, że do tego chyba nie wrócimy - tłumaczy.

izolacja1200.jpg
Coviwertyzm - nowy styl życia

Wśród ankietowanych osoby, które w wyniku pandemii przeszły w tryb pracy zdalnej, w większości chciałyby zachować ten przywilej. Osoby pracujące w domu w 77 proc. deklarują, że dysponują odpowiednim do tego sprzętem.

Jak się okazuje część obowiązków możemy wykonywać z domu, co może mieć także nieprzyjemne konsekwencje. - Nie ma potrzeby w związku z tym wynajmowania dużego biura, można zmniejszyć jego powierzchnię o połowę i firma nadal będzie funkcjonowała - tłumaczy  psycholog Igor Rotberg. - Niektórzy mówią, że może okazać się, że bez części pracowników firma nadal będzie działała - dodaje gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 07.09.2020

Godzina emisji: 8.24

aw/kd

Czytaj także

Jak cię widzą, tak zatrudniają. Czyli wszyscy jesteśmy wzrokowcami

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 14:50
Co prawda sam wygląd nie świadczy o człowieku, ale drogi garnitur może odegrać ważną rolę na rynku pracy. - Żyjąc w intensywnym tempie, korzystamy z heurystyk, czyli z uproszczeń. Ciekawe jest to, że dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców - mówi Dominika Rossa, doktorantka wydziału psychologii Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje w pandemii. Zamiast "palcem po mapie", w googlach VR

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 13:20
Japończycy mają swój sposób na bezpieczne podróże w czasie pandemii i w tym roku wakacje spędzają w wirtualnej rzeczywistości. - Głównie to oni lubią oglądać i robić zdjęcia turystycznym atrakcjom. Rzeczywistość VR w dużym stopniu spełnia ich oczekiwania - mówi Barbara Kocot-Ilka, autorka bloga Japonia-info.pl.
rozwiń zwiń