Kobiety na zdalnym - pracują dłużej i ciężej niż mężczyźni?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 11:11
Praca zdalna to komfort wykonywania obowiązków służbowych w domowym zaciszu, bez konieczności dojeżdżania do pracy. Z drugiej strony ta forma ma też minusy, na które skarżą się szczególnie kobiety. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FamVeld/shutterstock.com

kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
Praca zdalna. Czy zostanie z nami na zawsze?

Z raportu Procontent Communication pt. "Pandemia automatyzuje Polskę?" wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że przez okres lockdownu spędzały więcej czasu przed ekranem komputera czy telefonu. Płeć żeńska też znacznie częściej wskazywała samopoczucie psychiczne i dobrostan pracowników po izolacji jako wartość, która powinna być ważna dla pracodawcy. 

Posłuchaj
03:39 2020_10_08-07-22-19_PR4_PS.mp3 Jak zmieniło się życie kobiet w czasie lockdownu? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

praca zdalna z domu shutt-1200.jpg
Praca zdalna - koniec gigantycznych open space'ów?

Jak się okazuje, wiele kobiet w Polsce zawodowo ucierpiało w wyniku pandemii. - Chodzi o takie branże jak gastronomia, która została prawie całkowicie zamknięta przez kilka miesięcy pandemii, do tego usługi bądź sklepy, które też "zawieszały działalność" - wymieniała Justyna Pokojska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Kobiety potraciły pracę i szukały innych zajęć, by móc wiązać koniec z końcem, albo przeszły na pracę zdalną. Pracują w zawodach, które da się wykonywać przed komputerem, całkowicie zbiurokratyzowanych: sekretarek, księgowych, czy w ubezpieczeniach.

Czytaj także:

Jednak, jak podkreślała ekspert, czas pandemii był świetną okazją do tego, by się dokształcać i rozwijać. I to w branżach, które - wydawać by się mogło - nie mogą funkcjonować zdalnie, na przykład fryzjerstwo. - Nauczyliśmy się korzystać z zasobów internetowych, by poprawić swoje kompetencje, na przykład z filmików instruktażowych w internecie dotyczących pracy - wymieniała Justyna Pokojska.

Czytaj także: 

Z drugiej strony - w czasie lockdownu, gdy zamknięto także szkoły, opieka nad dziećmi spadła na rodziców, co ograniczyło możliwości i czas pracy, także zdalnej. - Do obowiązków służbowych doszła obsługa gospodarstwa domowego, co z reguły jest domeną kobiet. Opieka nad domem, dziećmi, robienie zakupów - to sprawia, że panie są zmęczone i przeciążone obowiązkami - twierdzi Justyna Pokojska. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.10.2020

Godzina emisji: 7.15

kd

Czytaj także

Życie zawodowe Polaków po pandemii - co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 12:37
Pandemia zmieniła nie tylko nasze nawyki zawodowe, ale narzuciła nam nowy sposób pracy. Sprawdzamy, co się zmieniło w życiu zawodowym Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń