Gry na srebrnym ekranie. Stracony potencjał czy sukces kasowy?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 13:18
Od lat dochodzi do współpracy świata filmu ze światem gier. Zdaniem Łukasza Muszyńskiego, krytyka filmowego, często wypada ona źle, i na palcach można policzyć te ekranizacje gier, które ogląda się z zapartym tchem.  
Pokmon_Detektyw Pikach
Pokémon_Detektyw PikachFoto: mat prasowe

film kino free shutt 1200 .jpg
Sztuka na srebrnym ekranie i kinowe newsy

- Tych naprawdę dobrych ekranizacji gier wideo, które można jakby oddzielić od marki, sławy, milionów sprzedanych gier i po prostu traktować jako dobry film, jest niewiele - mówi ekspert. 
- Może na palach obu rąk jestem wskazać kilka filmów na podstawie gier, które mi się naprawdę podobały i oglądało się je bez bólu zębów - dodaje. 


Posłuchaj
14:02 czwórka pierwsze słyszę 2.11.2020 muszyński.mp3 Filmy ze świata gier ocenia Łukasz Muszyński (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Dziś fani gamingu czekają na premierę zapowiedzianej na 16 lipca 2021 roku ekranizacji gry "Uncharted". Łukasz Muszyński liczy, że jej twórcy staną na wysokości zadania i będzie to realizacja klasy "Detektyw Pikachu" czy "Sonic the Hedgehog"

- Oba te tytuły są dedykowane dzieciakom, ale i dorośli będą się na nich bawić całkiem nieźle - ocenia. - "Detektyw Pikachu" to element wielkiej marki Pokemonów, która kilka lat temu na nowo rozbudziła cały świat i wszyscy zaczęli szukać Pokemonów. To nie mogło przejść uwadze Hollywood, które zdecydowało się po raz kolejny wejść we współpracę z japońska firmą Nintendo. Powstał bardzo fajny film familijny, który z jednej strony jest opowieścią detektywistyczną, historią o dwóch gościach, z dwóch różnych światów, którzy muszą połączyć siły by walczyć ze złem - dodaje. 

POKÉMON DETEKTYW PIKACHU - Oficjalny zwiastun #1/Warner Bros Polska

- Sonic zaś, to przybysz z kosmosu, który ląduje na ziemi i musi połączyć siły z małomiasteczkowym szeryfem, aby stawić czoła złemu doktorowi, w którego wciela się Jim Carrey - opowiada krytyk filmowy. - A widomo, że jak Carrey to nadekspresja, on wie jak zagrać czarny charakter i zawłaszczyć dla siebie ekran - dodaje. 

Łukasz Muszyński przypomina, że po wypuszczeniu trailera filmu ekranizacja została mocno skrytykowana przez fanów. Producenci zdecydowali się na poprawki designu głównego bohatera, co przyniosło im kasowy sukces. 

Sonic. Szybki jak błyskawica (Sonic the Hedgehog) - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

Świetną ekranizacją gry jest też mało znany film Takashiego Miike'a "Ace Attorney". - To historia młodego, niedoświadczonego prawnika, który musi sobie poradzić ze sprawą sądową. Bohater mierzy się z gwiazdami palestry. 

- Niedocenionym filmem, moim zdaniem, jest też "Prince of Persia" - młody książę musi się zmierzyć z nadnaturalnymi siłami i spiskiem na dworze. Ten obraz miał wszystko: miał wdzięk, energię, wielki budżet, świetnego reżysera. Mi się to dobrze oglądało - podkreśla. 

Do grona dobrych ekranizacji gier Łukasz Muszyński zalicza jeszcze "Mortal Kombat" z 1995 roku. 

Niestety dużo łatwiej wymienić filmy na podstawie gier, które okazały się kompletną klapą. 

Do niech Czwórkowy ekspert zalicza:

 • "Aassassin creed" - Klapa, ale dużo oczekiwano po tym filmie. Film męczący i nieudany.
 • druga część "Tomb Ridera"
 • dwie części "Hitmana"
 • druga część "Silent Hill" - Pierwsza była świetna, a druga jest do kitu.
 • "Max Pain"
 • "Alone in the dark" 
 • "House of the dead"
 • "Bloodrayne"
 • "In the name of the king" 
 • "Need for speed" - Myślę, że też było rozczarowaniem. 
 • "Resident evil" - Ten obraz polaryzuje publiczność.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMateusz Fusiarz

Gość: Łukasz Muszyński (filmweb)

Data emisji: 02.11.2020

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Sztuka na srebrnym ekranie i kinowe newsy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 14:25
Film "Obraz pożądania" na swoją polską premierę czekał niemal rok. - Dostajemy film, który rozsadza ramy gatunku - komentuje Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ganksy. Sztuczna inteligencja kopiuje dzieła Banksy'ego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 10:47
Ganksy tak nazywa się bot, stworzony przez brytyjskiego programistę, który tworzy prace przypominające murale Banksy'ego. A wszystko przez wyrok brytyjskiego sądu.
rozwiń zwiń