Kawa Davida Lyncha w Jaworznie?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 14:45
Dobra kawa, a do tego kawałek placka z wiśnią to ulubiony zestaw agenta Coopera z serialu "Twin Peaks". Być może, dzięki Wspólnocie Betlejem z Jaworzna, będziemy mogli spróbować tego przysmaku w Polsce. Sprawdzamy co wspólnego ma ta organizacja z kawiarnią i Davidem Lynchem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yulia Grigoryeva/shutterstock.com

depresja smutek koronawirus maseczka dziewczyna kobieta 1200.jpg
Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

Wszystko zaczęło się w 2016 roku, gdy wspólnota Betlejem z Jaworzna, miasta położonego w województwie śląskim, wyruszyła w pielgrzymkę na traktorach do francuskiego Lisieux. - Nasza wspólnota pomaga osobom w kryzysie bezdomności, działamy w Jaworznie już od 25 lat, a bezpośrednią inspiracją do tej podróży był film Davida Lyncha "Prosta historia" - opowiada założyciel wspólnoty ksiądz Mirosław Tosza. - Bardzo lubimy ten film w naszej wspólnocie i wielokrotnie go oglądaliśmy - to jest jedna z najpiękniejszych przypowieści o pojednaniu. Wpadliśmy na pomysł, że zabierzemy ten film ze sobą i pojedziemy przez Europę do Lisieux, tak jak jechał główny bohater, małymi traktorkami i nazwiemy naszą drogę drogą pojednania.

Posłuchaj
03:40 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Lynch David 16.03.2021 Kawa od Davida Lyncha w Jaworznie? (Pierwsze Słyszę/ Czwórka)

 

Ksiądz Mirosław Tosza napisał do Davida Lyncha list, który został przekazany słynnemu reżyserowi przez Marka Żydowicza. David Lynch po przeczytaniu listu stwierdził, że warto zrobić o tym dokument. Tak więc do pielgrzymki wspólnoty Betlejem dołączyła ekipa filmowa.


Źr. Wspólnota Betlejem/ Przesłanie Davida Lyncha na naszą Drogę Pojednania w 2016 roku


Jak mówi ks. Mirosław Tosza, David Lynch jest wielkim smakoszem kawy, dlatego idealnym zakończeniem tej historii jest stworzenie kawiarni, w której prawdopodobnie pojawi się kawa z jednej z palarni reżysera. Kawiarnia ta zostanie stworzona przez osoby w kryzysie bezdomności, które należą do wspólnoty. - Chcielibyśmy, żeby przesłanie "Prostej historii" o pojednaniu i przebaczeniu było zaznaczone w samym wystroju i programie kawiarni - mówi założyciel wspólnoty. - W ogrodzie znajdą się dwa nasze traktory z podróżnymi przyczepami, które ciągnęliśmy. Będą zaadaptowane do potrzeb kawiarni, będą to wyspy kawiarniane, gdzie będzie można usiąść i wypić kawę. Również wystrój kawiarni będzie nawiązywał do tej historii. Całość przedsięwzięcia jest oparta w dużej mierze o naszą własną pracę i zaangażowanie. Mamy też środki, które pozyskujemy ze sprzedaży naszego rękodzieła.

Źr. Wspólnota Betlejem/Droga Pojednania 2016, z Jaworzna do Lisieux pieszo i traktorami


Jest jeszcze jeden ważny aspekt całej tej historii. - Bezdomność przestaje być postrzegana jako wynik jakiejś nieporadności życiowej, tylko coraz częściej podchodzimy do tego jako do sytuacji kryzysowej i o bezdomności mówimy jako o kryzysie bezdomności - mówi kulturoznawca Błażej Grygiel. - Jestem przekonany, że takie właśnie inicjatywy jak wspólnota Betlejem, wspólne działanie z nią osoby o tak o wielkich możliwościach dotarcia do świata jak David Lynch, mogą wyciągnąć parę osób z kryzysu bezdomności. Chodzi o to, żeby one znalazły swoje miejsce.

Inicjatywę powstania kawiarni "Straight Story" w Jaworznie można wspierać na stronie internetowej betlejem.org. Otwarcie kawiarni planowane jest na luty 2022 roku.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 16.03.2021

Godzina emisji: 06.30

aw

Czytaj także

Kimono w wielowarstwowej grafice. Kordegarda zaprasza na "Kata/Kami"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:00
Wystawa "Kata/Kami" to ekspozycja prac profesor Elżbiety Baneckiej, graficzki i artystki wizualnej, która od 30 lat inspiruje się Japonią. Teraz na warsztat wzięła kimona. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwowanie ptaków. "Bardzo skuteczna terapia"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 11:29
- Obserwowanie ptaków pozwala nam na moment wytchnienia w codzienności, silnie angażuje nasze zmysły, wymaga również pewnego wysiłku, na przykład wyjścia na zewnątrz, co sprawi, że dotleniamy organizm - mówili w Czwórce dr Sławomir Murawiec i prof. Piotr Tryjanowski, autorzy książki "Ornitologia terapeutyczna".
rozwiń zwiń