"Nowe przygody krasnoludków". Paprodziad z Łąki Łan wydał książkę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 15:00
Włodzimierz "Paprodziad" Dembowski znany z grupy Łąki Łan zadebiutował właśnie w nowej roli, tym razem autora książki. "Nowe przygody krasnoludków" to - jak sam przyznaje - "bajka nie tylko dla dzieci". 
Łąki Łan
Łąki Łan Foto: Bartosz Bajerski

Laki Lan koncert sylwestrowy.jpg
Łąki Łan w Czwórce na bis. Posłuchaj nagrania z koncertu!

W tej bajce krasnoludki wraz ze swym królem wyruszają w podróż pełną niezwykłych przygód. Historia stworzona przez Paprodziada porusza "ważne tematy, które często umykają nam w pędzie codzienności", a inspiracją do jej napisania była książka Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi". 

Posłuchaj
03:52 _PR4_AAC 2021_07_07-07-15-52.mp3 Paprodziad opowiada o swojej książce "Nowe przygody krasnoludków" (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

"Nowe przygody krasnoludków" opowiadają o przyrodzie i uniwersalnych wartościach. - Takich, które są nam bliskie, ale niestety zatracamy je ze względu na tempo życia. Zawarłem w tej książce wszystkie swoje doświadczenia związane z wiedzą duchową, psychologią niekonwencjonalną, filozofią przyrody. To efekt lat poszukiwań - mówił Włodzimierz Dembowski w rozmowie z Czwórką. 

Autor sam o sobie mówi, że jest trochę krasnoludkiem i skrzatem łąkowym. - Jestem skrzatem troszkę wyrośniętym, ale wciąż skrzatem. To moja kraina, w której dobrze się czuję - opowiadał Paprodziad. - Gdy wracam do równoległej rzeczywistości, czyli świata realnego, zaczynam czuć się w nim jak gość. 

Czytaj także:

Krasnoludki, jak mówił gość Czwórki, są wrażliwe, pełne pokory, otwarte na świat i ludzi. - Nie są podejrzliwe i nie osądzają. Są blisko źródeł i Ziemi - tłumaczył. Jak podkreślał, ma nadzieję, że być może dzięki jego książce takich "dobrych duchów" na świecie będzie trochę więcej. - Po to pisze się bajki, by wywołać określony efekt. Czasem to chęć rozbawienia, przestraszenia czy zdziwienia, ale u mnie jest dużo przesłania i idei, wiedzy, którą - jeśli czytelnik zechce - będzie mógł wykorzystywać w codziennym życiu. Dzięki temu być może ktoś odkryje w swojej codzienności harmonię - mówił muzyk. 

Za ilustracje w książce odpowiedzialna jest Anna Śmierzchalska, a dodatkowo każdy rozdział bajki może stanowić oddzielną piosenkę. - W przyszłości mam nadzieję wydać tę książkę w formie audiobooka - zdradził Paprodziad. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 07.07.2021

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Polecamy książki. "Wierny czytelnik" Maxa Seecka

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:30
Tajemnicze zabójstwo żony popularnego pisarza staje się początkiem serii przerażających wydarzeń. -"Wierny czytelnik" to fiński kryminał z nurtu nordic noir, który zachwycił czytelników na całym świecie - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. "Frida Kahlo i kolory życia" Caroline Bernard

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 11:30
- "Frida Kahlo i kolory życia" niemieckiej pisarki to historia wyjątkowej artystki, która żyje na własnych zasadach, wbrew oczekiwaniom społecznym i stereotypom, przez życie idzie z siłą, pasją i odwagą - tłumaczyła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń