Przyszłość według Stanisława Lema - poznajemy ją w social mediach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 16:46
Nawet influencerzy i celebryci na swoich kanałach stronach w socialmediach świętują 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema i zachęcają do zerknięcia w przyszłość nauki i technologii w nawiązaniu do twórczości polskiego mistrza fantastyki naukowej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/GaudiLab

Łukasz Borkowski podczas nagrywania w Teatrze Polskiego Radia 2 1200.jpg
"Bajki robotów" w Czwórce. W czwartek "Skarby Króla Biskalara" cz.3

Dokładnie sto lat temu przyszedł na świat Stanisław Lem, czołowy polski futurysta i autor fantastyki naukowej. Dlatego popularni twórcy internetowi przez cały wrzesień oddają głos naukowcom, którzy przejmą ich kanały społecznościowe i porównają przyszłość, którą widział Lem z ich własnymi badaniami i refleksjami. Wizję przyszłości, którą tworzą polscy badacze, poznajemy m.in. na kanałach Make Life Harder, Kasi Gandor, Michała Korkosza "Rozkosznego", Remigiusza Maciaszka "Rocka" i Patryka Mikiciuka.

Posłuchaj
11:02 Czwórka lem pierwsze słyszę 2021_09_21-08-16-23.mp3 Stanisław Lem w popkulturze - co dzieje się w internecie? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Stanisław Lem podkreślał, że technologia jest narzędziem obosiecznym: bardzo dobrym niewolnikiem, ale złym panem. Może nam służyć, ale też szkodzić, zależy od tego, kto i w jaki sposób ją wykorzystuje. Petros Psyllos

Za przygotowanie akcji odpowiada polski Facebook wspólnie z Instytutem Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, a pierwsza odsłona miała miejsce 14 września. Wówczas popularne konto Make Life Harder przejął Petros Psyllos, a rozmowa dotyczyła wówczas transhumanizmu i sztucznej inteligencji. - Sztuczna inteligencja niesamowicie szybko się rozwija i wchodzi na coraz wyższe poziomy, ludzki level kreatywności: zaczyna pisać opowiadania, tworzyć wiersze, obrazy, projektować reaktory jądrowe. Stanisław Lem przewidział to, co się właśnie dzieje - tłumaczył naukowiec. - Mówiliśmy też o robotach, które żyją z ludźmi i wyglądają jak ludzie. Wolimy mieć wokół siebie coś, co wygląda jak my, a nie klawiaturę i monitory, dlatego tworzymy takie maszyny. Już dziś wykorzystywane są one m.in. w opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Kolejnym tematem była cyborgizacja człowieka, czyli m.in. protezy, które stają się coraz bardziej podobne do naszych naturalnych elementów ciał. 

Czytaj także:

Zaraz potem na koncie Remigiusza Maciaszka pojawiła się dr hab. Jowita Guja, by powiedzieć o rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. - Przed nami są rozmowy dotyczące zmian klimatycznych, przyszłości transportu i przyszłości jedzenia - wyliczała Anna Kupian z biura prasowego FB. 

ZOBACZ Serwis specjalny GalaktykaLema.pl >>>

Jak podkreślała gość Czwórki, influencerzy i ich goście nie zostali do tej akcji wybrani przypadkiem. - Staraliśmy się znaleźć odpowiednie osoby i tematy, przez które mamy nadzieję przedstawić samego Stanisława Lema. On wybierał ludzi, dla których nauka i technika stanowiły nieodłączny element życia: inżynierów, lekarzy, odkrywców. Sama nauka przenika twórczość Lema na wskroś - podkreślała Anna Kupian. - To był więc nasz klucz. Zastanawialiśmy się, jakie dziś są kierunki przyszłości i czym dziś interesować by się mógł Stanisław Lem - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Anna Kupian (biuro prasowe Facebooka), Petros Psyllos (elektronik, informatyk)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 08.15

 

Czytaj także

Media społecznościowe - ukryty słup reklamowy?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 09:30
Co czwarty publikowany post na Instagramie ma charakter reklamowy - twierdzą eksperci. Użytkownicy często mogą sobie nie zdawać z tego sprawy, bo influencerzy, polecając produkty, nie mówią wprost, że jest to opłacona reklama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plakat Roku Stanisława Lema. Co tam robi mercedes?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:00
Trwają obchody Roku Lema. Ukazał się już oficjalny plakat, upamiętniający stulecie urodzin polskiego pisarza science fiction i futurologa. Autorem grafiki jest artysta Przemek Dębowski. 
rozwiń zwiń