Wiedźmin. Śledź przygody Geralta na pierwszej tak szczegółowej mapie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 10:06
Każdy fan Wiedźmina z pewnością widział już mapy świata, w którym rozgrywa się akcja książek Andrzeja Sapkowskiego. Jednak takiej, jaką stworzył kartograf Marcin Wereszczyński, jeszcze nie było.  
Najpierw powstała książka, następnie komiksy i gra, potem seriale. Przyszedł czas na mapę wiedźmińskiego świata.
Najpierw powstała książka, następnie komiksy i gra, potem seriale. Przyszedł czas na mapę wiedźmińskiego świata.Foto: charnsitr / Shutterstock.com

Wierni fani przygód Geralta z Rivii z pewnością obejrzeli już drugi sezon serialu o przygodach bohatera, wyprodukowany przez Netflix. Oczekiwanie na ekranizację kolejnej części może umilić im studiowanie mapy, która przedstawia dużą część wiedźmińskiego świata

Mapy już były

Ze szczegółami położenia warowni Kaer Morhen, Wyzimy czy archipelagu Skellige możemy się zapoznać, studiując profesjonalną, geograficzną mapę. - Ta mapa powstała z potrzeby. Jako miłośnik fantasy, a przede wszystkim Wiedźmina, zawsze lubię mieć mapę książki, którą czytam - przyznaje Marcin Wereszczyński, kartograf z Uniwersytetu Warszawskiego. - Do Wiedźmina oczywiście rysowano mapy - fanowskie, oficjalne, które powstawały przy okazji seriali czy gier. Były one jednak mało szczegółowe, stylizowane na średniowieczne, z jakimiś pagórkami, drzewami i innymi małymi rysuneczkami. Ja, jako kartograf, potrzebowałem dokładnej mapy i czułem, że mogę to zrobić dla siebie i innych fanów. Potraktowałem to jako cel, hobby. Praca zajęła mi dwa lata - dodaje. 

Kartografia w służbie Wiedźmina

- Gdy miałem chwilę, to siadałem do tej mapy i udało się to stworzyć - mówi kartograf. - Swoją mapę nazwałem "Królestwa Północy - mapa ogólnogeograficzna". Skupiłem się tylko na tych królestwach. Nie jest to cały obszar, na którym działa się książka. Byłem zmuszony do ograniczenia tego świata, bo i tak było bardzo mało informacji geograficznych na jego temat. Inne tereny, tylko wzmiankowane w książce, nie były w ogóle opisane - dodaje. 

Mapa Marcina Wereszczyńskiego przedstawia świat opisany w książce, grze i serialach. Jest tam Temeria, Redania, Kaedwen oraz wiele mniejszych królestw zależnych od innych. Znajdziemy tam też duży fragment Nilfgardu, czyli cesarstwa, które prowadzi wojny z Królestwami Północy i próbuje je podbić. Istotna część książki opiera się na wydarzeniach tej wojny. - Sam Sapkowski przyznaje, że nigdy nie przykładał zbyt dużej uwagi do geografii - przypomina rozmówca Czwórki. - Nie jest jasne, jak duży jest ten świat. Moja mapa pokazuje obszar około 1,5 tysiąca km na 1,5 tysiąca km. To taki dość mały kontynent, ale poza granicami mapy ten świat ciągnie się gdzieś dalej, tylko nie wiadomo jak wygląda - dodaje.


Posłuchaj
03:59 czwórka pierwsze słyszę 24.01.2022.mp3 O tworzeniu mapy Świata Wiedźmina opowiada kartograf Marcin Wereszczyński (Pierwsze słyszę/Czwórka)

  

Rzeki i góry Królestw Północy

- Najwięcej czasu zajęło mi stworzenie rzeźby terenu, bo to musiałem prawie wszystko sam wymyślić - przyznaje rozmówca Mateusza Kulika. - Najwięcej trudnych decyzji wiązało się z lokalizacją miast czy rzek, takich opisowych rzeczy. Opierałem się głównie na książkach, ale czerpałem też z seriali i komiksów. Te informacje czasami były sprzeczne, zawsze były niepełne. Miałem dużo decyzji do podjęcia - dodaje. - Nadal dyskutuję z fanami o pewnych zmianach i nadal wprowadzam drobne poprawki. 

Już wkrótce będziemy mogli cieszyć się wiedźmińską mapą, która znajdzie się w drugim wydaniu "Geograficzno-politycznego atlasu Polski", ale jest też dostępna w serwisie deviantart, na profilu kartografa, skąd można pobrać ją w dużej rozdzielczości bezpłatnie.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 07.16

pj

Czytaj także

Uczta w kosmosie - taco z papryczkami chili wyhodowanymi przez astronautów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:10
Sława jednego z najsłynniejszych dań kuchni meksykańskiej sięgnęła poza Ziemię, a to za sprawą astronautów NASA. Ostatnio pochwalili się całemu światu ucztą z taco w roli głównej, z dodatkiem papryczek chili pochodzących z kosmicznej uprawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wiedźmin" - premiera drugiego sezonu serialu. Co wiemy o produkcji?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 13:50
Już jutro, 17 grudnia, premiera drugiego sezonu serialu "Wiedźmin". To długo wyczekiwany moment przez fanów prozy Andrzeja Sapkowskiego. - W drugim sezonie będzie więcej akcji, więcej walki i więcej potworów - zapowiada Tomasz Bagiński, producent wykonawczy serialu. 
rozwiń zwiń