Pokolenie Z - w poszukiwaniu ekologicznego zajęcia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 11:55
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Spotykamy się z nowymi wymaganiami firm, ale i nowe pokolenia, wchodzące na rynek pracy, stawiają swoje wytyczne. Pokolenie Z szuka ekologicznych pracodawców. 
Pokolenie Z docenia pracodawców, którzy włączają się w działania ekologiczne
Pokolenie Z docenia pracodawców, którzy włączają się w działania ekologiczneFoto: Shutterstock/ YanLev

Pokolenie Z, tzw. zoomerzy, to ludzie urodzeni w latach 1995-2010. Najstarsi z nich właśnie teraz wchodzą na rynek pracy. Pracodawcy muszą się mierzyć z ich oczekiwaniami. Młodzi pracownicy odczuwają większy "niepokój ekologiczny". Wpływa to na to, gdzie chcą i gdzie będą pracować w przyszłości.

Zielone firmy mogą liczyć na młodych?

Świadomość ekologiczna w społeczeństwie rośnie z roku na rok, szczególnie wśród przedstawicieli pokolenia Z. - Młodzi ludzie chcą, by ich pracodawcy wyznawali podobne wartości jak oni. Szukają organizacji, które rzeczywiście włączają się w działania proekologiczne, a te mają wymierne efekty, wpływające na wyniki środowiskowe tych organizacji. Jest to dla nich bardzo istotne - mówi dr Izabela Różańska-Bińczyk, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. W 2021 roku przeprowadziła ona badanie na przedstawicielach pokolenia Z. Miało być ono odpowiedzią na pytanie: dlaczego zielone firmy przyciągają młodych pracowników?

- Pokolenie Z zaczęło mocniej angażować się w sprawy ekologii, ochrony środowiska czy zrównoważonego rozwoju - podkreśla rozmówczyni Czwórki. - Funkcjonujące w organizacji programy, związane ze zrównoważonym rozwojem środowiskowym czy społeczną odpowiedzialnością biznesu, są dla "Zetek" bardzo istotne. One sprawdzają, czy dana firma dba o środowisko, czy działa zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, czy dba o otoczenie i samych pracowników - dodaje. 

Bez ekologii pracować nie będą

W badaniu większość przedstawicieli pokolenia Z deklaruje, że nie zdecydowałaby się na podjęcie pracy, jeśli potencjalny pracodawca w ogóle nie podejmuje działań w obszarze społecznym i ekologicznym. - Respondenci wskazywali też na przykład dobre praktyki w obszarze zielonego pozyskiwania pracowników. Mówili o firmach, które kierują się wartościami ekologicznymi. Wskazywali, że takie firmy powinny poszukiwać kandydatów z doświadczeniem w działalności ekologicznej - dodaje. 

Badane "Zetki" sugerowały, że podczas rozmów kwalifikacyjnych powinien być podejmowany temat motywacji danej osoby do podejmowania działań ekologicznych w firmie. 

Uwagę ankietowanych przykuły też firmy, które otwarcie informują o swoich działaniach na rzecz środowiska. Doceniali firmy realizujące programy ekologiczne. Podkreślali znaczenie prezentacji, w których sami pracownicy danej firmy opowiadali o projektach eko i ich efektach.


Posłuchaj
03:37 czwórka pierwsze słyszę 22.03.2022.mp3 Czego "Zetki" szukają na rynku pracy i czemu ekologia jest dla nich tak ważna? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

  

Młodych do pracy przyciąga też możliwość udziału w konferencjach ekologicznych, ale na wyższym poziomie. Zasady segregowania śmieci w danej korporacji chętnie przyswoją na szybkim szkoleniu online, udział w dużych konferencjach środowiskowych jest zaś dla nich bonusem.

"Zetki", po zatrudnieniu, chętnie zobaczą też na swoim koncie dodatek finansowy za ich własną działalność ekologiczną czy fundusze na zakup lub serwis roweru. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

Rynek pracy w "popandemicznej" przyszłości. Empatia i twarde kompetencje będą się liczyć

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 11:13
Wiele czynników wpływa na rynek pracy i jego zmiany. Pandemia jest tylko jednym z nich. Cały czas rozwijają się nowe technologie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy transport publiczny to komunikacja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 10:34
Miejscy decydenci, biznes i zwykli obywatele z roku na rok coraz większą uwagę w swych działaniach kładą na ekologię i zachowanie neutralności klimatycznej. Jaki transport jest przyszłością?
rozwiń zwiń