Yindies czyli yuppies z XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 12:34
Powraca moda z lat 80. Nie chodzi jednak o neonowe leginsy czy tapiry, ale styl jaki panował wówczas na Wall Street. Jak będzie on wyglądał w wykonaniu yindies - czyli young ironic nostalgic dresser? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/free photos
moda dziewczyna makijaż 1200.jpg
Niechlujny "grunge'owy smoky eyes" to hit nadchodzącego sezonu

Styl yuppi to styl młodych dynamicznych profesjonalistów z wielkich miast. Wylansowany na nowojorskim Wall Street w latach 80. Dziennikarz "The Guardian" twierdzi, że to właśnie ta moda wraca do łask. Pojawia się w nowej odsłonie, formie pełnej nawiązań do mody ulicznej i stylu preppy. 


Posłuchaj
04:03 czwórka pierwsze słyszę 21.12.2020 yappi 7.16.mp3 O nowym trendzie w modzie opowiadają specjalistki (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- To już było widać na wybiegach zanim się pojawiła pandemia i zanim się zaczęło o tym powrocie yuppies mówić więcej - mówi Aleksandra Zawadzka z magazynu "Elle". - W ostatnich kolekcjach Jacquemusa - projektanta, który jest ukochanym designerem blogerek, modelek, redaktorek, ma największe zaangażowanie na instagramie - widać już te duże marynarki, naznaczona linia ramion, spódnice midi z rozcięciem. To samo jest też u Victorii Beckham, która od lat śmiało lansuje te minimalistyczne garnitury i nosi je także na co dzień - dodaje. 


 Posłuchaj także:


koronawirus święta sylwester 1200 free
Sylwester w pandemii? W swetrze, ale z perłami

- Power suits znamy z filmu "Pracująca dziewczyna". Ten film to bardzo duży wyznacznik tego, jak wyglądał ten power dressing w latach 80. - mówi rozmówczyni Martyny Ogonek. 

Working Girl (1988) - Trailer/Kinolog

- Jeśli ktoś chce zobaczyć skrót stylizacji z tamtych czasów, to bardzo dobrą wskazówką jest klip "9 to 5" Dolly Parton, który powstał na potrzeby komedii o tym samym tytule - dodaje. 

Dolly Parton - 9 To 5/Dolly Parton


- Pojawia się styl yindies - czyli young ironic nostalgic dresses. Korzystają z niego młodzi ludzie, którzy odjadają stare filmy, zdjęcia z młodości rodziców i w ironiczny sposób podchodzą do ubierania się. Wykorzystują elementy tamtego stylu, ale przenoszą je na współczesne kanwy - tłumaczy Joanna Mroczkowska. - Plisowane spódniczki, kamizelki, pulowery, golfy, takie klasyki, jak delikatny sznur pereł, sygnet to wyznaczniki współczesnej mody. Młodzi łącza ją z antykapitalizmem, antyglobalizmem, ale też z sentymentem do dawnych czasów. To wszystko przekładają na własny język - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 21.12.2020

Godz. emisji: 07.16

pj

Czytaj także

Mała, czarna i bezcenna - kawa na wagę złota?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:50
Od początku lutego kawa Arabica na nowojorskiej giełdzie podrożała nawet o 30 proc. - Tendencja jednak szybko się odwróciła i w tej chwili sytuacja jest ustabilizowana - mówi Dorota Sierakowska, autorka książki "Świat surowców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak cię widzą, tak zatrudniają. Czyli wszyscy jesteśmy wzrokowcami

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 14:50
Co prawda sam wygląd nie świadczy o człowieku, ale drogi garnitur może odegrać ważną rolę na rynku pracy. - Żyjąc w intensywnym tempie, korzystamy z heurystyk, czyli z uproszczeń. Ciekawe jest to, że dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców - mówi Dominika Rossa, doktorantka wydziału psychologii Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dresy staną się "ekskluzywnym strojem" przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 13:27
Zamknięci w domach Polacy stawiają na wygodę i kupują głównie sportowe ubrania. W czasie pandemii obserwujemy prawdziwy odwrót od mody formalnej.
rozwiń zwiń