Mięso z probówki dla czworonogów? Prace trwają

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 13:30
Brytyjska inicjatywa Good Dog Food to przedsięwzięcie którego celem jest wprowadzenie na rynek nowej karmy dla zwierząt domowych. Jej składnikiem ma być mięso wyhodowane w laboratorium.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Gorodenkoff

Naukowcy od lat biją na alarm. Dieta bogata w produkty mięsne nie jest do końca dobra dla naszego zdrowia, ale także kondycji naszej planety. Wystarczy wspomnieć, że produkcja wołowiny jest głównym powodem karczowania olbrzymich połaci lasów w Amazonii. Przemysłowa hodowla zwierząt to także emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Jak pokazują badania, około 20 procent produkowanego na całym świecie mięsa jest przeznaczanego na karmę dla psów i kotów. To spory ślad węglowy.


Dieta dla domowych pupili

Coraz więcej osób przechodzi na weganizm. Jednak co z naszych czworonożnymi przyjaciółmi, którzy też jedzą mięso? Odpowiedzią ma być przedsięwzięcie Good Dog Food. To wspólna inicjatywa Agronomics i Roslin Technologies, które pracują nad wyhodowaniem mięsa w warunkach laboratoryjnych.

- Sama produkcja mięsa jest dość mocno inwazyjna jeżeli chodzi o środowisko, a jak wiemy zwierzęta spożywają głównie mięso plus mieszanki zbożowe, kukurydzę i soję - mówi Joanna Szubierajska, redaktor naczelna portalu Ekologia.pl. - Naukowcy postanowili się przyjrzeć karmie dla zwierząt i stwierdzili, że można spróbować z zamiennikami.


Mięso z laboratorium

Good Dog Food to przedsięwzięcie Agronomics i Roslin Technologies, które było odpowiedzialne za sklonowanie słynnej owcy Dolly. Aktualnie te podmioty pracują nad generowaniem komórek macierzystych do dalszej laboratoryjnej hodowli. - Proces powstawania tej karmy opiera się na komórkach macierzystych, które są pobierane od żywych zwierząt - tłumaczy rozmówczyni Martyny Ogonek. - Następnie są namnażane, karmione składnikami odżywczymi, żeby powstawały włókna mięsne, które następnie są wprowadzane do karmy.Na razie prace są w toku. Nie wiadomo na jak dużą skalę i kiedy dokładnie produkt trafi na rynek. Między innymi barierą jest cena, bo w dalszym ciągu hodowla mięsa w laboratorium jest kosztownym przedsięwzięciem. - Jeżeli będzie zainteresowanie, popyt i pieniądze na inwestycje, ceny będą spadać - wyjaśnia Joanna Szubierajska. - Obok udoskonalania procesu produkcji, potrzebne są nowe regulacje prawne. To dlatego, że jest to nowa inicjatywa, która nie do końca jest przebadana. Więc potrzebne są przepisy, dzięki którym można będzie wprowadzić takie produkty na rynek na szerszą skalę.

Czytaj więcej:


Posłuchaj
03:57 Czwórka/Pierwsze Słyszę - mięso z probówki 04.04.2022.mp3 Joanna Szubierajska, redaktor naczelna portalu Ekologia.pl opowiada o inicjatywie Good Dog Food (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 04.04.2022

Godzina emisji: 6.23

aw


Czytaj także

Mleko - fakty i mity. Czy powinniśmy je pić?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 16:50
Zdania dotyczące mleka są podzielone, jego sława na przestrzeni lat to blednie, to rozkwita. Kto nie zetknął się z powiedzeniem "Pij mleko - będziesz zdrowy", żeby za chwilę otrzymywać informacje o jego szkodliwości. Z naszą ekspertką porządkujemy wiedzę o mleku i sprawdzamy, kto powinien wyeliminować je z diety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków - co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 07:45
W ostatnich latach świadomość dotycząca zdrowego odżywiania sukcesywnie rośnie, tak wynika z opublikowanego niedawno przez IPSOS raportu "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków".
rozwiń zwiń