Elektrownie jądrowe w Polsce - są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 10:00
- Na to pytanie przecząco odpowiada z roku na rok coraz mniej Polaków - mówił dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, która przeprowadziła badania na ten temat.
Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowa Foto: Shutterstock.com

Od kilku lat grupa osób przeciwnych rozwojowi energetyki atomowej w Polsce zmniejsza się. Według badania przeprowadzonego w 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia, dziś tylko kilkanaście procent Polaków ma obiekcje wobec budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju, ponad 60 procent z nas chce przyspieszenia prac, a jedynie co czwarty ankietowany nie ma zdania na ten temat. - To najwyższe wyniki w historii takich badań w naszym kraju - mówi dr Adam Czarnecki, wiceprezes tej instytucji.

Poparcie dla technologii jądrowej rośnie wraz z wiekiem osób badanych, a więc najwięcej przeciwników takich rozwiązań jest wśród najmłodszej grupy respondentów, czyli wśród osób w wieku 18-24 lat. Zdaniem tych rozmówców ARC "jest to rozwiązanie mniej ekologiczne". - Tymczasem Unia Europejska odchodzi od energetyki nieodnawialnej. Tu pojawia się pytanie, czy energetyka jądrowa oparta jest na paliwie kopalnym? Jest, bo uran musi być wydobywany. Wydaje się jednak wręcz stosunkowo najmniej szkodliwą technologią dla środowiska - podkreślał ekspert. 

Jak tłumaczył, coraz więcej z nas interesuje się alternatywnymi metodami pozyskiwania energii, choć przecież elektrowni atomowej w Polsce nie ma. - Na poparcie dla planów budowy elektrowni jądrowej z pewnością duży wpływ ma wojna na Ukrainie, powiązany z nią kryzys energetyczny oraz wysokie ceny energii - mówił gość Czwórki. 

Posłuchaj
04:35 czwórka energetyka jądrowa 8 wrzesień 2022 07_16_55.mp3 Elektrownie jądrowe - czy są w Polsce potrzebne? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Słabnie też pamięć o katastrofie w Czarnobylu, która miała miejsce w 1986 roku i zmienia się jej postrzeganie. - Na przestrzeni lat ludzie dowiedzieli się więcej o jej realnych skutkach. Okazało się, że głównie w bezpośrednim rejonie katastrofy szkodliwość była największa i rzeczywiście katastrofalna. Poza tym jedną z jej głównych przyczyn była słabość radzieckich, przestarzałych rozwiązań w tej dziedzinie, brak zabezpieczeń i błędy ludzkie. Nowoczesne technologie sprawiają, że współczesne elektrownie dzięki zachodnim rozwiązaniom są dużo bardziej pewne i bezpieczne - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 08.09.2022

Godzina emisji: 7.35

kd

Czytaj także

Płyn Lugola - czy stosowanie go bez konsultacji lekarskiej jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 13:30
Ze względu na informacje o wykupywaniu z aptek płynu Lugola sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przestrzega: nieuzasadnione i niekontrolowane przyjęcie preparatu może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

GDDKiA przygotowuje drogę do planowanej elektrowni jądrowej. Rusza opracowanie dokumentacji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 10:55
Dokumentacja dla nowej drogi krajowej, która poprowadzi do miejsca, gdzie powstać ma elektrownia jądrowa, powstanie w przyszłym roku - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Umowa na przygotowanie dokumentacji tej trasy została podpisana pod koniec sierpnia tego roku.
rozwiń zwiń