Black Friday, Cyber Monday - pułapki zakupoholizmu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 13:36
Okres przedświąteczny to czas zakupów dla większości z nas. Kupujemy produkty żywnościowe niezbędne do przygotowania świątecznych dań, kupujemy prezenty, kreacje na sylwestra. Są wśród nas jednak tacy, którzy kupują więcej, a ich zakupy mogę być groźne. O pułapkach zakupoholizmu porozmawiamy w poniedziałkowy poranek. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/Pressmaster

Gościem poniedziałkowego poranka w Czwórce, tuż po 8.15 będzie Katarzyna Babka, psycholog Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. Przy okazji Black Friday i Cyber Monday porozmawiamy o zakupoholizmie. W Polsce dotyczy on ponad miliona osób. Najczęściej doświadczają tego uzależnienia ludzie w wieku 15-24 lata, w tym najmłodsi stanowią aż 22  według CBOS. Mężczyźni najczęściej kupują kompulsywnie luksusowe produkty - w tym elektronikę. Kobiety kupują tańsze produkty, wśród których przeważają żywność i kosmetyki.

Chwilę później ruszymy w podróż, gdyż końcówka roku to dla wielu też czas wyjazdów. Marta Zinkiewicz przedstawi ranking najbardziej stresujących portów lotniczych na świecie. Jak się okazuje podróż samolotem to nie tylko stres związany z samym przelotem, ale również opóźnieniami, długimi kolejkami czy choćby płaczącymi dziećmi. Do tego odbiór bagażu, wygórowane ceny za napoje, ponaglenia płynące z głośników i - mamy gotowy zawrót albo ból głowy. Sprawdzimy, które lotniska na świecie i w Polsce wywołują u podróżnych największy stres.

W pierwszej godzinie audycji Mateusz Kulik sprawdzi czy aplikacje dla kibiców są bezpieczne. Specjaliści do spraw ochrony danych z Unii Europejskiej ostrzegają przed niebezpiecznymi aplikacjami, które powiązane są z piłkarskimi mistrzostwami świata w Katarze. Do ich instalacji zachęcani są przede wszystkim kibice, którzy postanowili na żywo oglądać zmagania piłkarzy podczas mundialu.

Po 7.15 Anna Depczyńska opowie o Klimatycznej Bazie Wiedzy. Z badania State of Science Index wynika, że 8% Polaków nie wierzy w zmianę klimatu. Dla walki z dezinformacją powstała Klimatyczna Baza Wiedzy, ogólnodostępne, darmowe narzędzie online, zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu

W audycji nie zabraknie serwisu kulturalnego i serwisu sportowego oraz przeglądu prasy.  

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w poniedziałek (28.11) o godzinie 6.00 zaprasza Kamil Jasieński

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka czwórka hp zakupy
Czytaj także

A gdyby tak nic nie kupić w Black Friday...

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 18:26
Czarny piątek to globalne święto konsumpcji, które nie jest świętem środowiska naturalnego. Chociaż wiele marek akcentuje temat troski o ekologię, to Black Friday co roku przynosi dużo zniszczeń. Jest jednak ciekawa alternatywa dla tego dnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów - dołącz do akcji 3R

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 22:10
Trwa Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. - Pod hasłem "Mierz wyżej" zachęcamy do wspólnego podejmowania działań w ramach zasady 3R - mówi Małgorzata Greszta, członek zarządu Fundacji Koalicja 5 Frakcji. Sprawdzamy o co chodzi.
rozwiń zwiń