A gdyby tak nic nie kupić w Black Friday...

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 18:26
Czarny piątek to globalne święto konsumpcji, które nie jest świętem środowiska naturalnego. Chociaż wiele marek akcentuje temat troski o ekologię, to Black Friday co roku przynosi dużo zniszczeń. Jest jednak ciekawa alternatywa dla tego dnia. 
Coraz więcej osób decyduje się na jedynie przemyślane zakupy
Coraz więcej osób decyduje się na jedynie przemyślane zakupyFoto: Shutterstock

Ostatnie raporty mówią o tym, że zdecydowana większość konsumentów planuje zakupy w okresie Black Friday. Liczby są zatrważające, a mówi się o od 62 do 87 procent ankietowanych, którzy chcą coś kupić podczas tego dnia promocji. 

- Te dane są przerażające, tak łatwo dajemy się wkręcić w machinę czarnego piątku. Te produkty, oferowane w okresie zniżek, są niby na promocji, ale one są niewielkie. Łapiemy się na zabiegi marketingowe - mówi Dominika Cieślar z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. 

Skąd Black Friday w Polsce?

Nie wiem, z czego wynika fenomen popularności tego święta promocji, czemu Polacy tak ten dzień pokochali. - Black Friday ma swoje początki w Ameryce, w Stanach. To dzień po Dniu Dziękczynienia i wtedy zaczyna się okres zakupowy przed Bożym Narodzeniem - wyjaśnia gość Kasi Dydo. - Chyba chcieliśmy się zainspirować wzorem amerykańskim, ale nie tędy droga, powinniśmy świadomiej podchodzić do naszych ruchów zakupowych - podkreśla. 

Mieliśmy już do czynienia z protestami organizacji dbających o planetę przeciwko Black Friday. Pojawia się ich coraz więcej. Ekologiczny koszt czarnego piątku jest niepoliczalny, ale wydaje się ogromny. Najchętniej kupujemy wtedy elektronikę i ubrania. - Produkcja gadżetów elektronicznych jest bardzo zasobochłonna - ocenia ekspertka. - Kolejny problem to ten związany z sektorem odzieżowym. Bardzo dużo kupujemy ubrań, a wiele z nich jest słabej jakości. Według prognoz konsumpcja w sektorze odzieżowym do 2030 roku ma wzrosnąć o około 63 procent. Czyli z dzisiejszych 62 milionów ton ubrań robi się 102 miliony ton ubrań, które będą produkowane - zdradza. 


Posłuchaj
16:20 czwórka ratujemy świat 18.11.2022.mp3 Czemu nie warto kupować w Black Friday i z jakiej alternatywy możemy skorzystać? (Czwórka/Ratujemy Świat)

 

W tym roku padnie też rekord emisji CO2 do atmosfery, a jeśli on się utrzyma, to wyczerpiemy budżet węglowy w ciągu 9 lat. 

Posłuchaj także:

Dziś żyjemy w dość trudnych finansowo czasach, mimo to nie rezygnujemy z zakupów na promocjach, chętnie idziemy do sklepu, gdy trafi się nam jakiś rabacik. - Przytaczane dane liczbowe rozmywają się, gdy mówimy o nich do ludzi. Słysząc te potężne liczby, ludzie myślą, że to nie o nich, że to ich nie dotyczy, może kogoś gdzieś na świecie, ale nie ich. Bardzo trudno jest operować tymi danymi, by trafiły do zwykłego konsumenta - podkreśla Dominika Cieślar. 

Alternatywa dla Black Friday

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie nie tylko zniechęca do zakupów w Black Friday, ale też szykuje alternatywę dla tych, którzy ten dzień chcą spędzić kreatywnie, czegoś się nauczyć, a nawet coś zyskać. Już drugi raz organizuje "Laboratorium dobrej konsumpcji". - To wydarzenie, które przeciwstawia się nadmiernemu kupowaniu. Hasło w tym roku brzmi "Dobre wybory nic nie kosztują!". Jest to cykl darmowych warsztatów - opowiada Dominika Cieślar. - Podczas warsztatów chcemy dać uczestnikom możliwość stworzenia czegoś samemu, żeby zdobyli wiedzę. Organizujemy pięć warsztatów. Zachęcamy, by nie kupować, naprawiać, wymieniać - dodaje. 

Warsztaty w ramach "Laboratorium dobrej konsumpcji" będą dotyczyły np. renowacji obuwia czy produkcji woskowijek. - Opowiemy i zaprezentujemy, jak odnawiać swoje buty, jak je naprawiać. Każdy uczestnik będzie mógł przyjść ze swymi zniszczonymi butami i poddać je renowacji - zdradza gość "Ratujemy świat". - Podpowiemy, jak stworzyć domowy kompostownik, będą warsztaty dzikiej kuchni, kuchni zero waste, botanicznych kosmetyków czy kiszonek - dodaje. 

Jednak zakupy? Dobrze, ale z aplikacją

Dla tych, którzy jednak nie mogą oprzeć się zakupom, ale i dla wszystkich innych Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie przygotowała specjalną aplikację "Dobre zakupy". Warto kupować odpowiedzialnie, dlatego w aplikacji znajdziemy ranking marek bardziej przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie. - To jedyna w Polsce taka baza - mówi Dominika Cieślar. - Aplikacja jest bardzo prosta. Mamy tam osiem kategorii, wśród nich są: żywność, meble, zabawki, artykuły biurowe etc. W każdej kategorii znajdujemy marki ocenione pod kątem środowiskowym i społecznym. Tworząc ranking, zwracaliśmy uwagę na surowce, techniki produkcji, ślad węglowy, opakowania, ale także standardy pracy czy stronę marki. To kompleksowa ocena - dodaje. 

Aplikacja "Dobre zakupy" cały czas jest rozwijana i rozbudowywana. Konsumenci sami zgłaszają swoich ulubionych producentów, zdarza się, że zgłaszają się też sami producenci. Dominika Cieślar ma nadzieję, że tak będzie coraz częściej. 

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

ProwadziKasia Dydo

Gość: Dominika Cieślar (Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie)

Data emisji: 18.11.2022

Godz. emisji: 15.10

pj/kor

Czytaj także

Bawełniana torba na zakupy wcale nie jest eko?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:25
Torba wykonana z organicznej bawełny może być mniej eko od plastikowej siatki. - Przede wszystkim używajmy toreb wielorazowych, takich, które łatwo oczyścić i które posłużą nam jak najdłużej - przekonywała ekolog Julia Blank-Michalska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczął się sezon wyprzedaży - jak nie dać się zwieść jego "czarnej magii"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 14:00
Za nami Black Friday - najbardziej wyczekiwany przez łowców promocji dzień w roku. Sezon wyprzedaży trwa, a większość z nas daje się złapać na chwyty marketingowe i skusić na zakupy. Jednak nasze zachowania konsumenckie mają swoje odbicie nie tylko w kondycji naszego portfela, ale i klimatu.
rozwiń zwiń