Mięso - czy możemy z niego zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 15:03
Okazuje się, że tak. Tak przynajmniej wynika z raportu Grains of Truth, według którego w kolejnej dekadzie większość ludzi będzie wybierać roślinne zamienniki mięsa.  
Churrasco, mięso z grilla
Churrasco, mięso z grillaFoto: Shutterstock.com

Mięso w "odstawce"

Wśród konsumentów zachodzi zmiana na zdrowsze i bardziej zrównoważone odżywianie - takie wnioski płyną z opublikowanego niedawno raportu Grains of Truth. Według niego, niemal połowa respondentów z całego świata uważa, że już w następnej dekadzie większość ludzi zrezygnuje z jedzenia mięsa na rzecz roślinnych zamienników. W badaniu brało udział 38 tysięcy konsumentów z 31 krajów świata.

- To bardzo optymistyczny raport, inne przeprowadzone badania wskazują na nieco niższą tendencję rosnącą tej zmiany - mówi Joanna Lotkowska, edukatorka żywieniowa z ProVeg Polska. - Fantastyczne w tym raporcie jest to, że to konsumenci odpowiadają na pytania i widać, że znają powody dla których warto to zrobić.


Wojna na Ukrainie i ceny

Do zmian przyczyniła się między innymi pandemia. To w jej obliczu i w trosce o własne zdrowie zaczęliśmy sięgać po zdrowszą żywność i produkty pochodzenia roślinnego. Wpływ na zmianę naszego podejścia ma także wojna na Ukrainie.

- Wojna determinuje ceny energii, a tym samym surowców. To winduje ceny na produkty odzwierzęce, które w dalszym ciągu mogą rosnąć - tłumaczy rozmówczyni Martyny Ogonek. - Produkty roślinne mają dość dużą marżę, więc supermarkety mają bufor i nie muszą podnosić drastycznie ich cen. Natomiast marża na produktach odzwierzęcych jest dość mała, dlatego sprzedawcy są zmuszeni do ich podwyższenia, żeby wyrównać zyski i koszty.


Produkty roślinne 

Z raportu Grains of Truth wynika, że największe zainteresowanie dietą roślinną deklarują konsumenci z Wietnamu, Tajlandii oraz Brazylii, czyli obywatele krajów, gdzie spożycie mięsa jest bardzo wysokie. - Zmiana nawyków żywieniowych może być dla nich trudniejsza. Odwiedzając niedawno Wietnam byłam zaskoczona jak mały dostęp mają tam do produktów roślinnych - opowiada edukatorka. - W tych krajach konsumpcja produktów odzwierzęcych jest na bardzo wysokim poziomie. Jednak wiedza na temat konieczności zmian rośnie i możemy spodziewać się dobrych rezultatów.


Posłuchaj
04:06 Czwórka/Pierwsze Słyszę - czy zrezygnujemy z miesa? 15,12.2022.mp3 Joanna Lotkowska, edukatorka żywieniowa o raporcie Greens of truth (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Zamienniki na półkach

Inaczej jest w przypadku polskich konsumentów, którzy są w znacznie lepszej sytuacji. Mamy duży dostęp do produktów, które zastępują produkty odzwierzęce w diecie, takie jak fasola, groch czy soczewica. - Są one na naszych półkach, do tego są korzystne cenowo, tańsze niż mięso i dostarczają potrzebnych składników odżywczych - tłumaczy Joanna Lotkowska. - Nasza dieta już teraz może być zrównoważona, bez czekania aż alternatywy bezpośrednie dla mięsa, czyli mięso roślinne osiągnie pułap cenowy, który będzie dla nas zadowalający.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 7.15

Czytaj także

Jak za pomocą diety wydłużyć życie? Dieta optymalna pomoże

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 10:45
Według norweskich naukowców niewielkie zmiany w diecie mogą wydłużyć życie nawet o dziesięć lat. Opracowali oni dietę opcjonalną, która ma w tym pomóc. Sprawdzamy, na czym polega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zamień sól na zdrowie". Jak ograniczyć spożycie soli?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:45
- Oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn i czosnek - te przyprawy wzbogacą smak potraw, a jednocześnie pomogą nam ograniczyć spożycie soli - mówiła dietetyk kliniczny Marta Woźniak. 
rozwiń zwiń