Wojna na Ukrainie - jak wpłynie na demografię Europy?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 14:00
Za niecały miesiąc minie rok od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mamy do czynienia zarówno z największym konfliktem, jak i z największą migracją uchodźców w Europie od czasów II wojny światowej. 
Czy po wojnie Ukrainie grozi zapaść demograficzna? (zdj. ilustracyjne)
Czy po wojnie Ukrainie grozi zapaść demograficzna? (zdj. ilustracyjne)Foto: gpointstudio/Shutterstock.com

"Kryzys demograficzny na Ukrainie trwa od lat 90. XX w."

Prognozy nie są optymistyczne. Wojna i wywołana nią fala uchodźcza oraz kryzys ekonomiczny najprawdopodobniej negatywnie wpłyną na przyrost naturalny tego kraju. Będą pogłębiać problem, który pojawił się jeszcze przed rosyjską inwazją. W latach 1989 - 2001 populacja Ukrainy zmalała o prawie 10 mln osób. - Od ok. 30 lat Ukraina zmaga się nie tylko z migracją, ale również ze starzejącym się społeczeństwem i mniejszą dzietnością - wyjaśnia dr Sara Bojarczuk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. - Przez ostatni rok grupa społeczeństwa, która jest w wieku najbardziej produkcyjnym, jeżeli chodzi o tworzenie rodzin, jest poza granicami Ukrainy lub walczy na froncie. I ten kryzys demograficzny będzie się pogłębiał. 

"Odbudowa ludności potrwa co najmniej 10 lat"

Jak podkreśla rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza, odbudowa demograficzna Ukrainy po wojnie potrwa co najmniej 10 lat. - To bardzo optymistyczne założenie, ponieważ wskaźnik 10 lat przyjmuje się w kraju, który już ma dodatni przyrost demograficzny - tłumaczy. Około 3 mln mieszkańców Ukrainy zostało przesiedlonych do Rosji. Z kolei liczba ukraińskich uchodźców w Europie wynosi 8 mln. Od początku inwazji Polska przyjęła ich więcej niż jakikolwiek inny kraj europejski.

"Większość Ukraińców deklaruje chęć powrotu do ojczyzny"

Przed wybuchem wojny znaczącą część ukraińskiej społeczności w Polsce stanowili młodzi mężczyźni, którzy przyjechali do naszego kraju w celach zarobkowych. Teraz przyjeżdżają do nas przede wszystkim uciekające przed wojną kobiety z dziećmi.

Posłuchaj
04:04 CZWORKA Pierwsze slysze - ukraina 01.02.2023.mp3 Jak wojna na Ukrainie zmienia demografię tego kraju i jaki ma to wpływ na ludność Polski? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- W tej chwili mamy ponad 2 mln osób z Ukrainy, które mieszkają lub przebywają w Polsce tymczasowo albo na stałe. Ich powrót do ojczyzny będzie zależeć od sytuacji na Ukrainie oraz od pojawiających się zachęt i możliwości w krajach przyjmujących - mówi ekspertka. - Według ostatnich sondaży prawie 90 proc. Ukraińców deklaruje chęć powrotu. Jednak im dłużej trwa wojna, tym trudniej będzie im wrócić, ponieważ tymczasowość, która jest związana z relokacją w lutym ubiegłego roku, powoli zanika. Osoby z Ukrainy stają się częścią polskiego rynku pracy, częścią systemu edukacji i częścią życia społecznego. W takiej sytuacji trudniej wraca się "do siebie".

Zobacz też:

Nie można zapominać, że wojna za naszą wschodnią granicą ma także wpływ na demografię naszego kraju. Z powodu napływu uchodźców w ubiegłym roku liczba ludności w Polsce po raz pierwszy przekroczyła 40 mln.    

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 01.02.2023

Godzina emisji: 09.35

kul

Czytaj także

"Solidarni z Ukrainą" - jakie wsparcie dla studentów z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:45
Od początku wojny na Ukrainie blisko sześć tysięcy ukraińskich studentów zgłosiło się na polskie uczelnie. Szkoły wyższe przygotowują się na przyjęcie kolejnych i wdrażają programy pomocowe. Jednym z nich jest program "Solidarni z Ukrainą". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsz Wdzięczności. Cudowny moment w trudnym czasie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 10:17
"Przyjaciele - Dziękujemy. Ukraińcy Polakom" - pod takim hasłem odbył się w Warszawie Marsz Wdzięczności, w którym udział wzięło wielu Ukraińców, którzy po 24 lutego, po rozpoczęciu inwazji Rosji na ich ojczyznę, znaleźli u nas schronienie. 
rozwiń zwiń