Marsz Wdzięczności. Cudowny moment w trudnym czasie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 10:17
"Przyjaciele - Dziękujemy. Ukraińcy Polakom" - pod takim hasłem odbył się w Warszawie Marsz Wdzięczności, w którym udział wzięło wielu Ukraińców, którzy po 24 lutego, po rozpoczęciu inwazji Rosji na ich ojczyznę, znaleźli u nas schronienie. 
29 maja przez Warszawę przeszedł Marsz Wdzięczności. Ukraińcy podziękowali Polakom za pomoc, którą otrzymują
29 maja przez Warszawę przeszedł Marsz Wdzięczności. Ukraińcy podziękowali Polakom za pomoc, którą otrzymują Foto: shutterstock.com/Tomasz Bidermann

Marsz Wdzięczności rozpoczął się w niedzielę (29 maja) pod sejmem. Następnie ulicami Warszawy wszyscy zebrani przeszli na plac Zamkowy, gdzie odbył się koncert artystów ukraińskich i polskiego zespołu Poparzeni Kawą Trzy. 

Na to wyjątkowe spotkanie przybyło tysiące Ukraińców, ale i Polaków, którzy im pomagają, u których znajdują schronienie, a nierzadko nowy dom. Obywatele Ukrainy rozdawali wstążki i kwiaty mijającym ich przechodniom. Nieśli niebiesko-żółte i biało-czerwone flagi. Na głównym transparencie widniał wielki napis "Dziękujemy". To słowo było też najczęściej powtarzanym podczas tego marszu.

- Dziękujemy za kanapki, herbaty, kawy na przejściach granicznych, na dworcach. Za dobro w tym koszmarnym czasie - mówi uchodźczyni. - Chcemy podziękować Polakom i powiedzieć, że widzimy, co dla nas robią. 

- Podziękować można w każdym momencie. My dziękujemy Polakom za to, co do dziś zrobili i wszystko to, co mogą jeszcze zrobić - dodała kolejna. 

Organizatorzy, przechodnie i sami uczestnicy Marszu Wdzięczności byli pod wrażeniem liczby ludzi, która zgromadziła się na placu Zamkowym. - To nasi najbliżsi sąsiedzi i przyjaciele. Dziękujemy za tę wdzięczność - mówią Polacy, którzy uczestniczyli w pochodzie.

Na warszawskich ulicach rozbrzmiewały hasła "Dziękujemy", "Niech żyje Polska", "Chwała Polsce, Chwała Ukrainie". Marsz Wdzięczności niósł ogromny ładunek emocjonalny, wywoływał wzruszenie i łzy. 


Posłuchaj
04:07 czwórka pierwsze słyszę 30.05.2022.mp3 Przez Warszawę przeszedł Marsz Wdzięczności. Podziękowanie Ukraińców dla Polaków (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- To był uroczy moment - oceniają Polacy. - My narzekamy na Polskę, jesteśmy krytycznie nastawieni do naszego kraju. Ukraińcy czują się u nas dobrze, tu znaleźli swoje miejsce. 

- Marsz to był czas miłej atmosfery. Choć Ukraina dziś nie jest wolna od bólu, krzywd i bestialstwa, to wyrażenie naszej wdzięczności do Polaków było cudownym momentem w tym trudnym czasie - podkreślała Ukrainka. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 30.05.2022 

Godzina emisji: 6.12

pj

Czytaj także

"Nad zieloną miedzą" - utwór i klip z emocji i chęci pomocy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 08:53
Utwór i teledysk Kamila Bednarka i Dany Vynnytskiej "Nad zieloną miedzą" powstał z chęci i potrzeby wyrażenia wsparcia dla osób dotkniętych wojną na Ukrainie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarni z Ukrainą" - jakie wsparcie dla studentów z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:45
Od początku wojny na Ukrainie blisko sześć tysięcy ukraińskich studentów zgłosiło się na polskie uczelnie. Szkoły wyższe przygotowują się na przyjęcie kolejnych i wdrażają programy pomocowe. Jednym z nich jest program "Solidarni z Ukrainą". 
rozwiń zwiń