Ownership - na czym polega nowy model zarządzania pracą?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 10:05
Ownership to nowy trend na rynku. Inny rodzaj własności, finansowania i wynagrodzeń jest wyzwaniem i motywacją dla osób, które stawiają na większą swobodę i niekonwencjonalny model pracy.
Ownership współpracy może zwiększyć zadowolenie z wykonywanej pracy,
Ownership współpracy może zwiększyć zadowolenie z wykonywanej pracy,Foto: shutterstock/Ground Picture

Rynek pracy po pandemii znacznie się zmienił. Wielu specjalistów nie chce pracować w modelu 9-17. Nowym trendem jest tzw. economy ownership - współwłasność projektowa, która daje więcej możliwości w zarządzaniu swoją pracą.


Ownership - nowe rozwiązanie na rynku pracy

- Ownership pojawia się wtedy, gdy czujemy, że nasza praca jako odhaczanie kolejnych zadań nas męczy i nam nie wystarcza - mówi Szymon Paluch z firmy Wennect. - Dotyczy prowadzonych projektów i zadań, które przekładają się na realne efekty dla firmy, ale również dla nas.

Ownership nie jest do końca usankcjonowane prawnie, tak jak posiadanie udziałów w firmie. Jak mówi rozmówca Kamila Jasieńskiego, jest to bardziej miękkie podejście, w którym możemy czuć się odpowiedzialni za projekt i osiągać z niego realne i wymierne zyski. Korzyści płynące z ownership mogą być różnorakie. - Nasza pozycja w firmie rośnie, mamy też realny wpływ na to, jak projekt zostanie zrealizowany - tłumaczy gość Czwórki. - Czujemy, że mamy ster w rękach i od naszych decyzji zależy, "gdzie statek popłynie".


Wyzwanie dla odważnych

Szymon Paluch przekonuje, że taka forma współpracy może zwiększyć zadowolenie z wykonywanej pracy, a także zapobiec wypaleniu zawodowemu. Jest to jednak rozwiązanie, które na razie lepiej się sprawdza w mniejszych firmach niż w dużych korporacjach. Świetnie może zadziałać w przypadku innowacyjnych start-upów.

Metoda w dużej mierze jest oparta na technologii blockchain. - Blockchain i system nagród w postaci tokenów stanowi składową wynagradzania za projekty. Może też wspierać wprowadzanie tej metody w życie - tłumaczy gość audycji. - Ownership sprawia, że stajemy się trochę małym przedsiębiorcą, mamy pewne działania i musimy pogodzić się z ich rezultatami - tymi dobrymi, ale także niekorzystnymi. Jak pokazuje rzeczywistość, nie wszystkim odpowiada takie rozwiązanie.


Zobacz także:

Projekty z reguły są dzielone finansowo i część rozliczeń odbywa się w tokenach, część zaś w realnych pieniądzach. Ownership jest coraz powszechniejszy w USA, być może ten model funkcjonowania w biznesie będzie miał szansę rozwoju także w Polsce. - Ważne, żeby to szło procesowo, żebyśmy przyzwyczajali się do ownershipu, tokenów, technologii i zmian, które już następują - tłumaczy Szymon Paluch. - Trzeba zapoznać się jednak z technologią i włożyć trochę wysiłku. Wszystko zależy od nastawienia, a tokeny mogą być narzędziem, które dodatkowo może motywować.

Posłuchaj
11:16 Czwórka/Pierwsze Słyszę - ownership 01.02.2023.mp3 Szymon Paluch z firmy Wennect o economy ownership (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Szymon Paluch (firma Wennect)

Data emisji: 01.02.2023

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

Kryptowaluty. Wychodzą z ukrycia, ale tracą na wartości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:40
- Bitcoin charakteryzuje się dużą zmiennością w lokalnych obszarach, natomiast w dłuższym okresie czasu większość kryptowalut zyskuje na wartości - przekonuje Lech Wilczyński z Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitcoin jak wołowina. Zużywa więcej energii niż całe Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 10:43
Nie od dziś wiemy, że kopanie kryptowalut zużywa mnóstwo energii i jest niezwykle groźne dla naszego środowiska naturalnego. Czy w najbliższym czasie coś się tu zmieni?
rozwiń zwiń