Krach na rynku kryptowalut. "Bitcoin się odkuje, pytanie brzmi tylko: kiedy?"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 10:21
W ostatnim czasie bitcoin zanotował spektakularne spadki wartości. Wielu wieszczy koniec tej kryptowaluty, jednak jej historia pokazuje coś innego. Marcin Kubicki, redaktor naczelny "T3", poleca uzbroić się w cierpliwość i poczekać. 
Giełdy kryptowalut mają problemy z wypłacalnością.
Giełdy kryptowalut mają problemy z wypłacalnością.Foto: shutterstock.com/Volodymyr_Shtun

Jeśli porównamy szczytowe ceny bitcoina z listopada 2021 roku i dzisiejsze, to widzimy, że cena tej kryptowaluty spadła aż o 70 procent. W zeszłym roku wartość bitcoina wynosiła prawie 70 tysięcy dolarów, dziś nieco ponad 20 tysięcy. Każdy dostrzeże ten ogromny spadek. 

- Musimy tu powiedzieć o takiej hiperbolizacji, która pojawiła się w mediach. Był moment, w którym wszyscy namawiali do zakupu kryptowalut, pisali, że są super i należy w nie inwestować. Teraz wszyscy wieszczą koniec i upadek bitcoina. Trzeba znaleźć gdzieś środek między tymi opiniami - mówi Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazyny "T3". - Kryptowaluty są bardzo podatne na przeróżne wydarzenia na rynkach finansowych i politycznych. Dziś na wartość bitcoina wpływa wiele czynników. Jednym z nich, nowym, jest to, czym zajmuje się ostatnio Komisja Europejska, czyli nowe prawo, które uderza w anonimowość wirtualnych walut. Najważniejsze jest jednak to, co działo się ostatnio na całym świecie - dodaje. 

W ostatnich miesiącach zmieniły się warunki, które dawały napęd bitcoinowi - zerowe stopy procentowe czy dodruk państwowego pieniądza. - Dziś kryptowaluta nie jest już taką ostoją stabilności, przynajmniej pozornie - ocenia gość Kamila Jasieńskiego. - Teraz jest niestety więcej paniki niż informacji na temat inwestowania. Zawsze musimy pamiętać, że inwestując w coś, nie tylko w kryptowaluty, możemy zyskać lub stracić. Jednak historia pokazuje nam, że bitcoin powinien się odkuć i wrócić silniejszy niż do tej pory. Silniejszy niż kiedykolwiek w historii - podkreśla. - Na 99,99% tak będzie. Pytanie tylko: kiedy? To mogą być tygodnie, miesiące, a nawet lata. Każdy z tych okresów jest prawdopodobny - dodaje. 


Posłuchaj
10:24 czwórka pierwsze słyszę 29.06.2022.mp3 Bitcoin traci na wartości, jednak nic nie wskazuje na to, żeby miał zniknąć. Odbije się i będzie jeszcze silniejszy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Kryptowaluty a energia elektryczna

Kryptowaluty można "wydobywać". Żeby to robić, potrzebny jest nam komputer o dużej mocy obliczeniowej, a więc i dużo energii elektrycznej. Ta jednak w ostatnich czasach mocno zdrożała. Może to wpływać na ceny bitcoina, ale trzeba pamiętać, że zależność jest obustronna: bitcoin wpływa też na ceny energii. 

- Mamy ogromne farmy serwerów, które służą do wydobywania kryptowalut, które są obsługiwane przez niewielką liczbę osób. To oznacza, że kilka osób wykorzystuje energię elektryczną liczoną w megawatach. Bitcoin zużywa więcej energii niż Polska, Szwecja, Norwegia etc. - wyjaśnia gość Czwórki. - Z całą pewnością można powiedzieć, że to zużycie energii elektrycznej przez bitcoina wpływa na ceny energii - dodaje. 

Pogłoski o "ściemie"

Gdy tylko mamy do czynienia z kryzysem na rynku kryptowalut, pojawiają się głosy, że cały ten rynek to "ściema".

- Należy pamiętać, że kilka razy już mieliśmy taką sytuację, że bitcoin tracił - potem jednak wracał do swojego poziomu i zyskiwał - przypomina Marcin Kubicki. - Innych kryptowalut też nie nazwałbym scamem, ale byłbym bardziej ostrożny. Bitcoin wydaje się raczej stabilny, nawet bardziej stabilny niż złoto, które przez wiele lat było najbardziej stabilną walutą świata, ale wpływa na nie mocno sytuacja międzynarodowa - dodaje. 

Marcin Kubicki podkreśla, że dziś, mimo kryzysu, nie wydarzy się nic takiego, co sprawi, że ta kryptowaluta upadnie. - W sytuacji geopolitycznej, z którą mamy do czynienia obecnie, będzie to w przyszłości silniejsza waluta niż jakakolwiek inna - podkreśla. - Dziś ci, którzy posiadają bitcoiny, powinni uzbroić się w cierpliwość i czekać - nie sprzedawać, a przejść tę próbę czasu. To może być też dobry moment na inwestycję w bitcoina - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Marcin Kubicki (dziennikarz technologiczny, redaktor naczelny magazynu "T3")

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

Kryptowaluty. "To nieekologiczna forma płatności"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 13:30
Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność. Zdaniem ekspertów są niestety nie tylko szybką, ale także mało ekologiczną formą płatności. Wydobycie Bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej, co niektóre kraje przez cały rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryptowaluty. Dla ratowania środowiska trzeba je opodatkować?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 09:46
Szwedzi są zaniepokojeni rosnącym zapotrzebowaniem na energię ze strony górników kryptowalut. Chcą zmobilizować państwa Unii Europejskiej do wprowadzenia odpowiednich regulacji w celu ochrony środowiska.
rozwiń zwiń