Praca od hakera? Uwaga na fałszywe oferty  

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 12:20
Początek roku sprzyja zmianom, dla wielu jest to także czas poszukiwań nowego zatrudnienia. Warto jednak zachować czujność i uważnie selekcjonować oferty pracy, aby nie stać się celem cyberprzestępców.
Hakerzy czyhają na osoby poszukujące pracy
Hakerzy czyhają na osoby poszukujące pracyFoto: shutterstock/Maksim Shmeljov

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa przestrzegają przed oszustwami wymierzonymi w osoby poszukujące pracy. W sieci na takie osoby czyhają oszuści. Hakerzy aktywni są na portalach z ofertami o pracę, ale przesyłają także fałszywe oferty na nasze maile. Szereg powiadomień mailowych, które rzekomo pochodziły z portali związanych z poszukiwaniem pracy i pracowników, kierowało na fałszywą stronę logowania.

Oszuści wyłudzali w ten sposób dane do logowania do tych portali, a także do kont w innych serwisach - mówi Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w firmie Eset. - To ma szczególne znaczenie, jeżeli korzystamy z tego samego hasła na poczcie internetowej. Przejęcie dostępu do konta poczty umożliwia przejęcie także innych kont, gdy oszust skorzysta z opcji resetu hasła.

Dlatego, gdy przychodzą do nas takie oferty, warto je szczegółowo analizować m.in. zwrócić uwagę na adres nadawcy, który będzie inny niż ze znanego nam portalu, sprawdzić, czy informacja zawiera błędy stylistyczne i ortograficzne. Czerwona lampka powinna nam się też zapalić, gdy oferta jest bardzo atrakcyjna i "zbyt dobra, żeby mogła być prawdziwa". Zwłaszcza wtedy, gdy oferowane jest w niej wysokie wynagrodzenie za niewielki zakres pracy.


Zobacz także:

Żeby nie stać się łupem cyberprzestępców, selekcjonować należy także oferty pojawiające się na grupach w mediach społecznościowych czy serwisach z ogłoszeniami od pracodawców. - W żadnym wypadku nie należy klikać na żadne dołączone linki. Mogą być to złośliwe programy, które mogą zaszyfrować dane na naszym urządzeniu i zażądać okupu za ich odszyfrowanie - tłumaczy specjalista. - W niektórych przypadkach linki kierują do fałszywego formularza, który mamy wypełnić, wpisując swoje dane osobowe. Tym samym oszuści mogą przejąć naszą tożsamość. Przejmując nasze konto w mediach społecznościowych, hakerzy mogą pisać do naszych znajomych i bliskich z prośbą o drobną pożyczkę, która trafi na konto oszusta.

Najlepiej więc, zanim klikniemy w taką ofertę lub na nią odpowiemy, potwierdzić jej autentyczność i skontaktować się z pracodawcą za pomocą oficjalnych kanałów. Można także sprawdzić na stronach firmy, czy dana oferta się tam znajduje.


Posłuchaj
04:17 Czwórka/Pierwsze Słyszę/ - fałszywe oferty 2023_02_02.mp3 Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w firmie Eset o oszustwach w sieci (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.02.2023

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Kryptowaluty. Wychodzą z ukrycia, ale tracą na wartości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:40
- Bitcoin charakteryzuje się dużą zmiennością w lokalnych obszarach, natomiast w dłuższym okresie czasu większość kryptowalut zyskuje na wartości - przekonuje Lech Wilczyński z Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitcoin jak wołowina. Zużywa więcej energii niż całe Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 10:43
Nie od dziś wiemy, że kopanie kryptowalut zużywa mnóstwo energii i jest niezwykle groźne dla naszego środowiska naturalnego. Czy w najbliższym czasie coś się tu zmieni?
rozwiń zwiń