Czarna czy biała? Dla zdrowia wybierz kawę z dodatkiem mleka

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 13:24
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. Zwykle sięgamy po taką, jaką lubimy. Naukowcy proponują by dodać do niej mleko - dla zdrowia. 
Kawa to napój, po który wielu z nas sięga już o poranku
Kawa to napój, po który wielu z nas sięga już o porankuFoto: stockphoto for you/Shutterstock

Na temat kawy krążą przeróżne mity. Jedni mówią o tym, jak bardzo jest niezdrowa, inni o tym, jak pobudza nasz organizm i pozwala przetrwać dzień. Jak wynika z najnowszych badań Uniwersytetu Kopenhaskiego - odrobina mleka dodana do porannej kawy znacznie podnosi właściwości zdrowotne napoju. Dowiedziono, że to połączenie daje efekt przeciwzapalny i wspomaga organizm w walce z infekcjami. Sprawdzimy to po 9.15. 

W "Pierwsze słyszę" opowiemy o wyszukiwarce Google, z której dziś korzystamy niemal wszyscy. Paul Buccheit, twórca Gmaila, uważa, że ChatGPT może sprawić niemałe problemy koncernowi Google. Jego zdaniem chatbot w ciągu dwóch lat zastąpi popularną wyszukiwarkę internetową, służąc do pozyskiwania informacji z sieci. Czy to koniec popularnej wyszukiwarki?

Po 8.15 nasze studio odwiedzi autor kanału Sietra Urbex, poświęconego eksploracji miejskiej. Od lat nie brakuje chętnych do eksploracji opuszczonych miejsc - fabryk, domów, szkół, szpitali. Miłośnicy urbexu szukają ich na własną rękę i pilnie strzegą swoich odkryć, ale można też trafić w sieci na takich, którzy dzielą się doświadczeniem. 

Zaś po 9.15 spotkamy się z dr Leonem Ciechanowski z Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego. Porozmawiamy o sztucznej inteligencji, która używana już jest do rozpoznawania mowy, analizy danych, automatyzacji procesów biznesowych. W przyszłości będzie w stanie poprawić jakość usług medycznych, wesprze automatyzację pracy w przemyśle, zredaguje artykuły prasowe, zoptymalizuje kontakty z klientami. Czy AI zabierze nam pracę? Jak pogodzić miejsce sztucznej inteligencji na rynku, z interesami pracowników? Na te pytania odpowie specjalista. 

W audycji także zapraszamy na przegląd prasy, serwis kulturalny i serwis sportowy. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" - w poniedziałek (06.02) o godz. 7.00 - zaprasza Kamil Jasieński.

pj

Czytaj także

Przepis na kuloodporną kawę. Zafunduj sobie "potężnego kopa"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 14:50
Kawa kuloodporna to kawa z dodatkiem… olejów i masła. To podobno najskuteczniejszy sposób na szybkie i trwałe rozbudzenie. Czy to prawda?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Picie kawy szansą na lepsze i dłuższe życie?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:24
Badania na temat tego, jak picie kawy wpływa na nasze zdrowie, prowadzą naukowcy z różnych stron świata. Swoje zdanie mają też kawosze, którzy twierdzą, że nic tak nie poprawia humoru o świcie, jak filiżanka małej czarnej.
rozwiń zwiń