Polskie studentki z nagrodą Mikrohome za innowacyjny Dom Przyziemny

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 15:06
Studentki architektury z Warszawy, Alicja Adela Jarochowska i Aleksandra Musiał, zdobyły nagrodę na konkursie Mikrohome. Ich konstrukcja ma 25 metrów kwadratowych, a zbudowana jest z ziemi, drewna i korka ziemniaczanego.
Projekt Dom Przyziemny studentek Politechniki Warszawskiej zdobył nagrodę w konkursie Mikrohome
Projekt "Dom Przyziemny" studentek Politechniki Warszawskiej zdobył nagrodę w konkursie MikrohomeFoto: shutterstock/

Nagroda dla innowacyjnego projektu

Grounded House, inaczej: dom przyziemny, zdobył uznanie jurorów na międzynarodowym konkursie. Za swój innowacyjny projekt Alicja Adela Jarochowska i Aleksandra Musiał otrzymały nagrodę Builder Student Award i zajęły trzecie miejsce w konkursie architektonicznym Microhome. Jego celem jest podkreślenie znaczenia małej architektury w obliczu kryzysu mieszkaniowego, gospodarczego i klimatycznego.

- W naszym projekcie domu przyziemnego wykorzystałyśmy kompozyty z korka ziemniaczanego. To polega na tym, że suszy się ziemniaki, kompresuje i tworzy się z nich twardy korek. Ma on bardzo dobre parametry izolacyjne i jest bardzo trwały - mówią studentki. - Na elewacji nie trzeba go okładać niczym dodatkowym.


Alternatywne źródła energii

Rozwiązanie, mimo łatwości jego pozyskania, nie cieszy się specjalną popularnością ze względu na użyty materiał. Jak twierdzą rozmówczynie Oliwii Krettek, ich misją, obok pozyskania ekologicznego materiału budowlanego, jest też "odczarowanie" materiałów, które powszechnie kojarzą się negatywnie - tanio, brudno i nieelegancko. Ideą studentek jest pokazanie, że z powodzeniem mogą one znaleźć zastosowanie w budownictwie.

- To również skierowało nas w kierunku myślenia o alternatywnych źródłach energii innych niż panele słoneczne. Te, w naszej strefie klimatycznej nie zawsze są efektywne - tłumaczą młode projektantki. - W związku z tym poszłyśmy w kierunku biomasy, która ogrzewa i zasila urządzenia w domu. W naszym projekcie to jest specjalny zbiornik schowany pod tarasem i połączony z pomieszczeniem rurami. Powstałe w wyniku fermentacji paliwo jest konwertowane i może być wykorzystane w kuchence jako gaz lub ogrzewać nasz dom.


 

Dom jest dość niski, a jego część wkopana jest w ziemię. Dzięki temu zabiegowi zużywa mniej energii. - Ziemia jest najlepszym izolatorem, jaki możemy mieć, dlatego ogrzanie budynku zimą i schłodzenie go latem wymaga mniej energii - tłumaczą studentki. - Dom także został tak zaprojektowany, żeby przybliżyć trochę ludzi do natury. Siedząc i pijąc herbatę, idealnie widać roślinność, która jest na wysokości wzroku.


Posłuchaj
04:53 Czwórka/Pierwsze Słyszę/ - Dom przyziemny 08.03.2023.mp3 Studentki architektury PW, Alicja Adela Jarochowska i Aleksandra Musiał, opowiadają o swoim projekcie "Dom przyziemny" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 8.03.2023

Godzina emisji: 7.32

aw

Czytaj także

Współczesna architektura proekologiczna - jak powinna wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 08:30
W piątkowe popołudnie tematem będzie m.in. architektura. Gośćmi Czwórki będą Janusz Marchwiński i Katarzyna Zielonko-Jung, autorzy książki "Architektura proekologiczna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa przyszłości - jak będzie wyglądać stolica w 2050 roku?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 11:00
Czy za niemal 30 lat stolica będzie miastem zielonym, przyjaznym do życia? A może zostanie betonową dżunglą? Swoją wizję Warszawy w 2050 roku studenci z Koła Naukowego Architektury Jutra Politechniki Warszawskiej przedstawiają na wystawie przy Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak.
rozwiń zwiń