Jak na nas spojrzą za 100 lat?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 13:30
Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością przeprowadziło badania wśród 60 światowych futurologów. Szukano odpowiedzi, jak będą nas widziały pokolenia za 100 lat. 
Jak współczesne społeczeństwo zostanie ocenione przez ludzi przyszłości?
Jak współczesne społeczeństwo zostanie ocenione przez ludzi przyszłości?Foto: shutterstock.com/Varavin88

- Zagadnienia, które pojawiają się w tym badaniu, zostały wyselekcjonowane przez futurystów, jako te, które mogą najbardziej szokować kolejne pokolenia - mówi Norbert Kołos z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. - Zagregowaliśmy je wszystkie do dziewięćdziesięciu najważniejszych i najbardziej spójnych pomysłów. Następnie zostały one poddane ocenie w kolejnej ankiecie osobom z całego świata, ale już nie zajmujących się profesjonalnie przyszłością.  


Nie do pomyślenia za sto lat

Pytani, jak będą nas widziały pokolenia za 100 lat, wzięli pod lupę różne aspekty naszego życia. Wskazali, między innymi, że w 2123 roku nie do pomyślenia będzie to, że obecnie przyroda nie ma osobowości prawnej, ludzie jedzą mięso pochodzące z brutalnie zabijanych zwierząt, czy muszą pracować, aby zarabiać na życie.

- Mam nadzieją, że rzeczywiście dzięki postępowi technologicznemu będziemy mogli pozwolić na sytuację, w której praca wykonywana będzie nie z uwagi na to, że jest niezbędna do tego, żeby przeżyć, tylko dlatego, żeby się realizować w jakiś sposób - mówi gość Czwórki. - Będziemy ją wykonywać, żeby czuć sens życia z chęci pomagania innym. Miejmy nadzieję, że za sto lat będą przeważały te idee, a nie niezbędność wykonywania pracy.

Kontrowersyjne dla ludzi w przyszłości będzie wydawać się również, że sto lat wcześniej istniały państwa narodowe i granice, oraz że nie potrafiono rozwiązać wyzwań związanych z czystą energią oraz zatrzymać i odwrócić zmian klimatycznych. 


Zobacz także: 


Sztuczna inteligencja pod lupą

W zestawieniu pojawia się także kwestia braku regulacji dotyczących potencjalnych zagrożeń wynikających z nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. - Chociaż już niektórzy o tym mówią, jest spore ryzyko, że żyjemy jeszcze w dosyć błogiej nieświadomości co do tego, co sztuczna inteligencja naprawdę potrafi - jak może się nam wymknąć spod kontroli - zauważa rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Trochę to pachnie, może filmami science fiction, Jednak jeśli przypadkiem się zrealizuje jakiś negatywny scenariusz, w którym stracimy kontrolę nad sztuczną inteligencją, to ludzie żyjący za 100 lat rzeczywiście mogą nam wytknąć, że bagatelizowaliśmy to zagrożenie. 


Medycyna i podbój kosmosu

W raporcie pojawia się też bardzo dużo wątków dotyczących medycyny. - Tym, co może zadziwiać naszych potomków, to fakt, że w wielu przypadkach mamy do czynienia z chorobami, które są już uleczalne i na które są leki. Z tym, że wiele ludzi na świecie wciąż na te choroby umiera - zauważa gość audycji. - To dlatego, że ich nie stać na leki i że ich dystrybucja jest niewystarczająca w wielu miejscach na świecie. Szokujące dla nich może być to, że mając środki, żeby uratować życie wielu osób, nie robiliśmy tego, bo mieliśmy inne priorytety i wydawaliśmy pieniądze choćby na zbrojenia.

Na liście rzeczy, które może szokować przyszłe pokolenia znalazło się także palenie tytoniu oraz pobudki, dla których odbywała się eksploracja kosmosu, którym był wyścig zbrojeń.


Posłuchaj
18:00 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - Przyszłość badanie 9 .03.2023.mp3 O badaniu opowiada Norbert Kołos z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Norbert Kołos (Polski Towarzystwo Studiów nad Przyszłością)

Data emisji: 9.03.2023

Godzina emisji: 9.15

aw/pj

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuba Mielniczak: jedzenie i podróże to najlepsze, co może się człowiekowi trafić

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 12:39
Kuba Mielniczak odwiedza bary, bufety, budki z fast foodami. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się w Pamiętniku Polskiego Konsumenta. Ma też swoje obserwacje dotyczące nas wszystkich, którzy jadamy w domach i "na mieście". 
rozwiń zwiń