ChatGPT na brytyjskich uczelniach. "Dozwolony w Cambridge i Oxfordzie"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 17:40
Studenci Uniwersytetu w Cambridge mogą korzystać z technologii ChatGPT. To jedna z pierwszych oficjalnych decyzji uczelni na świecie i ważny głos, który może zmienić kierunek dyskusji w tej sprawie.  
Uniwersytet w Cambridge
Uniwersytet w Cambridge Foto: PoohFotoz/Shutterstock.com

ChatGPT, czyli "generatywna sztuczna inteligencja", to technologia, o której jest dziś bardzo głośno. Chatbot korzysta z dostępnych w sieci danych, by je przetwarzać i budować m.in. teksty naukowe. To narzędzie, z którego chętnie korzystają studenci przy pisaniu prac. Niestety niektórzy robią to zbyt często, a wygenerowane treści opisują jako własne. Mimo licznych kontrowersji zezwolenie na wykorzystanie ChatGPT w nauce wydał prestiżowy Uniwersytet w Cambridge. - W oświadczeniu wydanym w tej sprawie podkreślono, że to przykład rozwoju technologicznego i narzędzie, do którego wszyscy mamy teraz dostęp. Więc władze uczelni uznały, że nie powinny się od tego odcinać - opowiada Zuzanna Wołotko, absolwentka Cambridge. - Całkowity zakaz używania ChatGPT byłby staroświecki, więc lepiej dostosować regulamin i stworzyć nowe zasady korzystania z tej technologii.

Mimo długiej historii uniwersytetowi zależy, żeby iść z duchem czasu. Co więcej, Cambridge to nie jedyna brytyjska uczelnia, która podjęła taką decyzję. Podobnie postąpił Oxford i inne placówki należące do tzw. Russell Group, czyli stowarzyszenia 24 brytyjskich uniwersytetów, których działalność skupiona jest na badaniach naukowych. Dlaczego ChatGPT nie wzbudził tylu kontrowersji w brytyjskim szkolnictwie wyższym? Jak przekonuje rozmówczyni Weroniki Puszkar, może to mieć związek z funkcjonalnością tego narzędzia oraz z zaufaniem wobec studentów.

Posłuchaj
04:30 Czwórka Pierwsze slysze - chat 15.03.2023.mp3 Przełomowa decyzja znanej uczelni - studenci mogą korzystać z ChatGPT (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Chat może "przesiać" internet, przejrzeć treści i wyprodukować składny akapit na jakiś temat. Natomiast student Cambridge i tak musi zrobić coś więcej: wykazać się oryginalnością i krytycznym myśleniem - mówi Zuzanna Wołotko. - Gdyby ograniczył się tylko do treści wygenerowanych przez ChatGPT, to nie napisałby dobrego eseju i nie osiągnąłby dobrych wyników. 

Sprawdź też:

Pojawiły się jednak zasady, których studenci muszą przestrzegać, jeśli chcą korzystać z tego narzędzia. - Chat może być używany w pracy codziennej, w trakcie semestru, kiedy przygotowujemy pomniejsze prace domowe czy eseje pisane z tygodnia na tydzień. Natomiast chat nie może być wykorzystywany przy pracach licencjackich, magisterskich i na egzaminach - wymienia absolwentka Cambridge. - Tutaj żadne zdanie nie może być zdaniem wyprodukowanym przez ChatGPT. Obecnie brytyjscy studenci korzystają z chatu jak z Wikipedii, to dla nich pierwszy rodzaj researchu, a nie sposób na "przepisanie" gotowej pracy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.03.2023

Godzina emisji: 8.13

kul

Czytaj także

Politechnika Warszawska. "Uczelnia wielu możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 16:20
Za 53 dni matura. Jeśli, ucząc się do egzaminu dojrzałości, zastanawiasz się nad swoją przyszłością, to w podjęciu decyzji o tym, co dalej, może pomóc Międzynarodowy Salon Edukacyjny, na którym zaprezentuje się m.in. Politechnika Warszawska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Research Week. Dlaczego warto studiować na Politechnice w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 19:40
Research Week to wydarzenie, na którym Politechnika Łódzka przedstawia swój potencjał naukowy, realizowane projekty i aktywność w międzynarodowej współpracy. W tym roku potrwa ono do 16 marca.
rozwiń zwiń