SamoDZIELNI. "Wsparcie ważne na starcie"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 14:00
Ruszyła czwarta odsłona projektu SamoDZIELNI, organizowanego przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju. Wszystko po to, by pomóc młodym ludziom wychodzącym z pieczy zastępczej wystartować w dorosły świat.  
Projekt SamoDZIELNI powstał w 2019 roku i od tego czasu, mimo pandemii, udało się zrealizować w całości jego dwie odsłony. Teraz wystartowała trzecia
Projekt SamoDZIELNI powstał w 2019 roku i od tego czasu, mimo pandemii, udało się zrealizować w całości jego dwie odsłony. Teraz wystartowała trzeciaFoto: shutterstock/Billion Photos

Celem tej inicjatywy jest pomoc młodzieży z pieczy zastępczej w zrobieniu pierwszego kroku na rynku pracy. Projekt jest skierowany do młodzieży w wieku 17-19 lat. Ma wzmacniać umiejętności młodych oraz poszerzać ich wiedzę w konkretnych obszarach (przedsiębiorczość, prawo pracy, finanse osobiste itd.). W przyszłości ma też ułatwić uczestnikom wejście w dorosłość, wzmocnić ich poczucie własnej wartości, zmotywować do rozwoju i pokazać, jak pracować w grupie czy kreatywnie rozwiązywać codzienne problemy. Uczestnicy projektu pochodzą z mniejszych miejscowości, głownie ze wschodnich województw Polski.

- Piecza zastępcza to wszelkiego rodzaju formy, instytucje, które opiekują się dziećmi i młodzieżą, których rodzice w jakimś stopniu są dysfunkcyjni, nie są w stanie tej opieki zapewnić. Są to: domy dziecka, rodzicielstwo zastępcze i rodzinne domy dziecka - mówi Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju. - Młodzież podlegająca tej opiece to taka sama młodzież jak każda inna. Mają takie same problemy, motywacje do działania, swój bunt. Jednak jest im trudniej, bo nie mają takiego wsparcia, jakie otrzymujemy w zwykłej rodzinie, gdzie zawsze możemy iść do kogoś, wypłakać się, wyżalić, i mamy zawsze gdzie wracać - dodaje. 

Problem z rodziną

Opiekunowie pieczy zastępczej w swoją pracę wkładają mnóstwo serca, wykazują się ogromnym zaangażowaniem, co podkreśla gość Czwórki, ale jednak jest to ich praca. - Niestety w przypadku młodzieży z pieczy zastępczej rodzina bywa najczęstszym problemem - ocenia. - W dzisiejszych czasach raczej nie mamy do czynienia z sierotami będącymi pod opieką pieczy zastępczej. Raczej każdy wychowanek tę rodzinę ma, choć kontakt z nią i jej kondycja są różne - dodaje. 


Posłuchaj
23:26 czwórka strefa prywatna 27.02.2023.mp3 O projekcie SamoDZIELNI opowiada Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju (Strefa prywatna/Czwórka)

 

Magdalena Grzankowska przypomina, że rolą instytucji jest praca nad naprawą rodzin, naprowadzanie ich na dobrą ścieżkę, co niestety nie zawsze się udaje. - Zdarza się, że taka dysfunkcyjna rodzina, dysfunkcyjny rodzic zapuka do drzwi młodego, usamodzielniającego się człowieka, który znalazł pracę, ma mieszkanie, z prośbą, by się tym podzielił, bo przecież są rodziną - opowiada gość Weroniki Puszkar. - Te historie są przeróżne, nie wszystkie kończą się dobrze - dodaje. 

Szczególną uwagę ekspertka zwraca na niskie poczucie wartości młodych ludzi wychowujących się w pieczy zastępczej. - Opiekunowie starają się zaleczyć traumy, dbać o edukację. Czasem są docenieni, czasem są tymi, przeciwko którym młodzież się buntuje - wyjaśnia. - My nasz program dedykujemy osobom pod opieką pieczy zastępczej w wieku od 17. do 20. roku życia. Chcemy rozwijać ich potencjał, wspierać, dodawać odwagi, by nie bali się przyszłości. Chcemy im pokazywać różne możliwości. Pokazywać to, że nie są sami, że mogą liczyć na innych - dodaje. 

Jak wygląda ten projekt?

Projekt SamoDZIELNI został stworzony z myślą o tym, by budować poczucie własnej wartości u młodych ludzi, by wspierać w tym działaniu instytucje. Jego zadaniem jest też przygotowywanie młodych do wejścia na rynek pracy. - Podczas czterech weekendowych zjazdów zapraszamy młodych do Warszawy. Spotykamy się z nimi, dajemy dawkę wiedzy i umiejętności. Prowadzimy spotkania z mentorami, coachami, trenerami biznesu - mówi gość Weroniki Puszkar. - Chcemy, by ci młodzi ludzie poczuli, że traktujemy ich poważnie. Stosujemy narzędzia biznesowe, wzmacniamy ich, otwieramy. Chcemy sprawić, by chciało im się chcieć - dodaje. 

Podczas zajęć uczestnicy uczą się, jak przygotować CV, list motywacyjny, jak ubrać się do pracy i jak "przetrwać" w niej pierwszy dzień. Zaznajamiani są z prawami i obowiązkami pracowników, z prawem pracy. Specjaliści podpowiadają też, jak dbać o własne finanse, jak nie popaść w spiralę kredytów, jak planować własny budżet. 

Na koniec projektu SamoDZIELNI otrzymują bon na kurs lub szkolenie, które wybiorą sobie sami. - Wybierają bardzo różnie. Wachlarz możliwości jest szeroki - zauważa ekspertka. - To kursy językowe, przygotowujące na studia, kursy fryzjerskie, szkolenia dla baristów, kosmetyczne. Zdarzył się też kurs tatuażysty - dodaje. 

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Magdalena Grzankowska (prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju)

Data emisji: 27.02.2023

Godzina emisji: 20.12

pj

Czytaj także

Studenci z niepełnosprawnościami - na jaką pomoc mogą liczyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 17:45
Zrzeszanie Studentów Niepełnosprawnych Ad Astra Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zostało wybrane Studenckim Kołem Naukowym Roku. Wyniki ogłoszono podczas gali Nagród Środowiska Studenckiego "Pro Juvenes". Sprawdzamy na jakie wsparcie uczelni, mogą liczyć studenci z niepełnosprawnościami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dni otwarte na uczelniach - jaki kierunek wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 21:50
Już niedługo egzamin dojrzałości, a maturzyści staną przed pytaniem dotyczących ich dalszej edukacji. Uczelnie organizują dni otwarte, które odbywają się przez internet, ale także na żywo.
rozwiń zwiń