"Czyste powietrze" w Indiach - nie dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 11:00
Indie od dawna borykają się z problemem smogu, powstają więc rozwiązania, które mają ułatwić funkcjonowanie w zanieczyszczonych miastach. Bogatsi Hindusi płacą za dostęp do czystego powietrza, korzystając ze specjalnych urządzeń. W gorszej sytuacji są uboższe warstwy społeczeństwa, których nie stać na technologiczne udogodnienia.
Stolica Indii - Nowe Delhi - od wielu lat przoduje w rankingach miast z największym poziomem smogu
Stolica Indii - Nowe Delhi - od wielu lat przoduje w rankingach miast z największym poziomem smoguFoto: shutterstock/Saurav022

Stolica Indii - Nowe Delhi - od wielu lat przoduje w rankingach miast z najwyższym poziomem smogu. Problem zanieczyszczenia powietrza dotyka także inne hinduskie miasta. Ma to bezpośrednie przełożenie na stan zdrowia ich mieszkańców - każdego roku wzrasta liczba osób borykających się z chronicznym kaszlem i innymi dolegliwościami.


Smog, który zabija

Nie dziwi więc, że powstają alternatywne rozwiązania. Hindusi płacą za swobodne oddychanie i tym samym tworzą dynamicznie rozwijający się rynek oczyszczaczy powietrza. Niestety z oferty mogą skorzystać tylko najbogatsze warstwy społeczeństwa.

Co roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umierają mieszkańcy tego kraju. - W największych miastach zaludnienie jest olbrzymie. W Kalkucie i Nowych Delhi mieszka ponad 20 mln ludzi - mówi Sławek Brzózek, ekspert w zakresie zrównoważonego rozwoju. - Tam bardzo często pali się w domach węglem i drewnem. Jest duży ruch uliczny, co ma wpływ na jakość powietrza. W Polsce umiera rocznie blisko 40 tys. osób z powodu złego stanu powietrza. W Indiach szacuje się, że jest to ponad milion osób.


Pogłębianie nierówności

W miastach, zwłaszcza gdy jest bezwietrznie, można zobaczyć, jak smog unosi się w powietrzu. Hindusi próbują rozwiązać problem w mikroskali. W apartamentach osób lepiej sytuowanych pojawiły się oczyszczacze powietrza. Takie urządzenie w przeliczeniu na złotówki kosztuje kilkaset złotych.

Nie rozwiązuje to jednak problemu, czyli nie ogranicza emisji CO2. Eksperci do spraw społecznych widzą zaś w handlu czystym powietrzem negatywne zjawiska. - Przepaść pomiędzy warstwami się pogłębia, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia. Na tych bogatych, których stać na oczyszczacze, i tych biednych, których nie stać - opowiada rozmówca Weroniki Puszkar. - Patrząc na strukturę społeczną, to właśnie ci najbiedniejsi głównie pracują na zewnątrz i są skazani na wdychanie smogu. Jest to przykry obraz, w którym widzimy, jak warstwy społeczne, uwarunkowania kulturowe i zasoby materialne kreują możliwość do zmiany sytuacji dla danej grupy ludzi i mają wpływ na ich zdrowie.


Czytaj także:


Posłuchaj
03:59 Czwórka/Pierwsze Słyszę - smog Indie 21.03.2023.mp3 "Czyste powietrze" w Indiach - nie dla każdego (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 21.03.2023

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Zdalne badanie płuc? To już możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 15:10
E-stetoskop ma szansę odmienić na zawsze telemedycynę. Urządzenie stworzone przez poznańskich naukowców pozwala na zdalne osłuchanie płuc chorego pacjenta. Pomagają w tym algorytmy sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiszony ogórek albo kimchi pomogą na stres

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 09:56
Amerykańscy badacze odkryli, że jedzenie sfermentowanej żywności wpływa pozytywnie na nasz system nerwowy. Okazuje się, że kiszone, niepasteryzowane warzywa i owoce mogą wpływać nie tylko na fizyczny, ale i psychiczny stan organizmu. 
rozwiń zwiń