Zawały, udary, choroby płuc. Zobacz, jak truje nas smog

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 10:15
- Smog jest bardzo podstępny, bo po prostu go nie widać. Zanieczyszczenie powietrza, nawet w wysokich stężeniach, po jakimś czasie staje się dla człowieka niewyczuwalne - mówił Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Jak wyliczał, w ciągu roku w Polsce z powodu smogu umiera miasto wielkości Kołobrzegu. 
Kraków od lat przoduje w rankingach miast z największym natężeniem smogu
Kraków od lat przoduje w rankingach miast z największym natężeniem smoguFoto: shutterstock/fotohuta

- W definicji naukowej smog jest połączeniem dymu i mgły. Dziś jednak to określenie zostało rozszerzone i obejmuje generalnie wszelkiego typu zanieczyszczenia powietrza - mówił Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Ze smogiem z różnych źródeł mamy do czynienia przez cały rok, ale najgorzej jest w sezonie grzewczym.

- W Polsce 78 proc. smogu bierze się z kominów naszych domów. To oznacza, że cztery piąte smogu produkujemy w piecach spalających węgiel i drewno - podkreślał ekspert. Jak wymieniał, rocznie w Polsce z powodu smogu umiera według szacunków 45 tysięcy osób. - Przy czym w sezonie zimowym jest ich więcej niż latem - mówił ekspert. - Można powiedzieć, że rocznie z tego powodu znika cały Kołobrzeg.

W czasie "dni smogowych" śmiertelność wzrasta

Smog niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i powoduje m.in. problemy z układem oddechowymMożemy doświadczyć zaostrzenia astmy albo przewlekłej choroby płuc, jeśli cierpimy na te schorzenia. Ponieważ część zanieczyszczeń uważanych jest za rakotwórcze, można przyjąć, że smog zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. - Zanieczyszczenie powietrza oznacza jednak głównie choroby układu naczyniowo-sercowego, czyli udary i zawały - wyliczał gość Czwórki. - Według kliniki w Zabrzu w "dniach smogowych" śmiertelność tamtejszych pacjentów wzrasta. 

Dopuszczalne stężenie smogu to 50 mikrogramów dobowo. By dowiedzieć się, jaka jest jakość powietrza, które akurat nas otacza, można zainstalować sobie specjalną aplikację w smartfonie.

Przebywanie w smogu a palenie papierosów

- Jeśli stężenie smogu przekraczać będzie normy, warto pozostawać w domu, to dotyczy zwłaszcza osób starszych i słabego zdrowia - mówił Piotr Siergiej. Według wyliczeń prowadzącej audycję Kasi Dydo, w "dni smogowe" przebywając na zewnątrz przez dwie godziny w Warszawie, statystyczny Kowalski "wypala" równowartość 745 papierosów rocznie, dla porównania w Krakowie to równowartość 2021 papierosów. - Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przeliczyć możemy na oddychanie rakotwórczymi substancjami spalanymi w papierosach. Wytwarzamy je też spalając węgiel albo drewno, z tą różnicą, że bez nikotyny - tłumaczył gość Czwórki. 

Posłuchaj
18:37 czwórka smog_PR4_AAC 2023_01_13-15-17-01.mp3 Jak zabija nas smog i co możemy zrobić, by walczyć o czyste powietrze? (Ratujemy świat/Czwórka) 

"Smogowe płuca" wskażą stan zanieczyszczenia 

O sytuacji smogowej dowiedzą się mieszkańcy 58 miast w Polsce, a to za sprawą - przeprowadzanej już po raz czwarty - akcji "Zobacz, czym oddychasz. Zmień to" Polskiego Alarmu Smogowego, który we współpracy ze Screen Network i Stowarzyszeniem Program Czysta Polska umieści na rynkach specjalne ekrany. Pojawią się na nich "oddychające płuca", których kolor zależny będzie od zanieczyszczenia powietrza w okolicy. - Już dwa tygodnie wystarczą, by nasze płuca z koloru jasnego zmieniły się na czarne. To niesamowicie działa na wyobraźnię - podkreślał gość Czwórki.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

ProwadziKasia Dydo

Gość: Piotr Siergiej (rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego)

Data emisji: 13.01.2023

Godz. emisji: 15.10

kd

Czytaj także

Okres grzewczy już za rogiem. Jak może wyglądać w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 08:25
Zbliża się okres grzewczy. W Czwórce sprawdzimy, czy w obliczu kryzysu paliw jakość powietrza może się pogorszyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń