Peru - kraj, w którym wszystko smakuje naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 11:10
- W Peru wszystko jest prawdziwe. Każdy owoc, który jesz, ma tak intensywny smak, że myślisz sobie: o, to jest prawda. Cała prawda o pomarańczy, o papai, o awokado - mówi wokalistka Marita Alban Juarez.  
Mercado San Camilo w Arequipa w Peru
Mercado San Camilo w Arequipa w PeruFoto: Dietmar Rauscher/Shutterstock.com

"Bank genetyczny" ziemniaka

Peruwiańczycy zajadają się ziemniakami, bo ich kraj to największy na świecie "bank genetyczny" tego warzywa. W wiosce Urubamba uprawia się 200 rodzajów ziemniaków. I wszystkie smakują doskonale. Ale to, co najbardziej zachwyca "kulinarnych" turystów, to smak peruwiańskich owoców. - Uzależniłem się od ananasów, chociaż wcześniej nie jadałem tego owocu. Tam po prostu są tak soczyste i pyszne, że nie można im się oprzeć - opowiadał w Czwórce podróżnik Michał Cessanis. Potwierdza to wokalistka Marita Alban Juarez - pół Polka, pół Peruwianka. - Uwielbiam papaję, która w Peru jest najlepsza na świecie - mówi. 

Smak egzotyki

W Peru przez cały rok dostępne są nieznane w innych częściach świata owoce, które zachwycają kolorami i mnogością gatunków. Są to m.in. pepinio - odmiana melona o bardzo intensywnym zapachu, orzechowa lucuma, której miąższ przypomina ugotowane białko, skutecznie gasząca pragnienie carambola oraz chirimoya, owoc amazońskiej dżungli, którego smak przypomina truskawki ze śmietaną.

Sushi na śniadanie?

I choć Peruwiańczycy jedzą więcej owoców niż warzyw, to nie owoce podawane są na klasyczne peruwiańskie śniadanie. W weekendowe poranki serwuje się tam ceviche. - To danie, które podaje się po całonocnej imprezie - opowiada gość Czwórki. - To poważna potrawa, a nie jakiś rogalik do kawy, bo ceviche jest odpowiednikiem sushi.


Ceviche Ceviche

To surowa ryba marynowana w dużej ilości soku z przepysznej limonki, z dodatkiem papryki i przypraw. - Na surowe kawałki wyfiletowanej ryby kładzie się pierzynkę z cebuli i zalewa sokiem z limonki z papryczką. Tak przygotowane danie wstawia się do lodówki, a potem podaje na stół. Tak naprawdę jest to przystawka, ale jeśli myślimy o regeneracji organizmu, to ceviche jest idealne - tłumaczy Marita Alban Juarez.

Sprawdź też:

Kawa po peruwiańsku

Zazwyczaj jednak mieszkańcy Peru zaczynają dzień od kawy. - Moja babcia parzy ją bardzo tradycyjnie. Najpierw kupuje zielone ziarna na targu, potem sama je w domu praży i z tych świeżo zmielonych warzyw, w starej kafetierce robi pyszną kawę. Ja nigdy nie wiem, jak ją przyrządzić, bo w tym procesie jest trochę czarów - śmieje się rozmówczyni Kamila Jasieńskiego.    

Paruwiańskie kobiety na murze wybudowany przez Inków. Paruwiańskie kobiety na murze wybudowanym przez Inków
Posłuchaj
02:32 CZWÓRKA Pierwsze slysze sniadanie 02.05.2023.mp3 Na peruwiańskie śniadanie zaprasza Marita Alban Juarez (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 02.05.2023

Godzina emisji: 07.15

kul

Czytaj także

Pasta i basta. Historia Włoch w dziesięciu daniach

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 16:00
- Do połowy XIX wieku we włoskich książkach kucharskich praktycznie nie było przepisów na makaron. Od dwóch wieków mówimy więc o prawdziwej rewolucji na włoskim talerzu - przekonuje Luca Cesari, autor książki "Historia makaronu w dziesięciu daniach. Od tortellini do carbonary".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Maszkowska: w kuchni gotuję, a nie odtwarzam przepisy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 16:40
Natalia Maszkowska gotuje prosto, szybko, z ogólnodostępnych składników i dla każdego. Nic więc dziwnego, że jej kanał kulinarny na polskim TikToku ma miliony wyświetleń.
rozwiń zwiń