Wakacyjny ślad węglowy. Oblicz go i zminimalizuj

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 10:42
Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej zachęca do minimalizowania śladu węglowego swoich podróży. Postanowiono zorganizować konkurs, w którym wygra ten, kto pojedzie najdalej i zostawi za sobą najmniejszy ślad węglowy. 
W jaki sposób sprawdzić, ile śladu węglowego pozostawimy po sobie w czasie wakacji?
W jaki sposób sprawdzić, ile śladu węglowego pozostawimy po sobie w czasie wakacji?Foto: Shutterstock.com
  • Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej zachęca do minimalizowania śladu węglowego swoich podróży - zaprasza do konkursu. 
  • W konkursie wygrają ci, którzy dotrą najdalej i pozostawią po sobie najmniejszy ślad węglowy. 
  • Aby wyliczyć swoje emisje dwutlenku węgla, możemy skorzystać z licznych kalkulatorów dostępnych w sieci. 
  • Podczas podróży europejskich, zamiast samolotu, lepiej wybrać kolej albo autostop. 
  • Zuzę, studentkę AWF, do ekologicznych zmian przekonał m.in. rok spędzony w Portugalii, gdzie upały dokuczają mieszkańcom już w kwietniu. 

Każdy może policzyć, jaki koszt klimatyczny poniosła planeta podczas naszych wakacji, i pochwalić się wynikiem. Najlepiej zrobić to w konkursie organizowanym przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Osoby, które dotrą najdalej i pozostawią po sobie najmniejszy ślad węglowy, w najciekawszy sposób opiszą swoją podróż albo zaciekawią odbiorców swoją kreatywnością - wygrają nagrodę niespodziankę. 

Czym jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu czy firmy. Każdy z nas przyczynia się do jego emisji, jeżdżąc samochodem, robiąc zakupy, serfując w sieci czy gotując. Śladu węglowego nie da się wyeliminować całkowicie, ale można ograniczyć jego emisję. 


Posłuchaj
03:04 czwórka pierwsze słyszę 25.07.2023 ekopodróże.mp3 Jak obliczyć swój ślad węglowy i wygrać konkurs Politechniki Poznańskiej? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jak obliczyć swój ślad węglowy?

Obliczenie śladu węglowego wcale nie jest takie trudne. Z pomocą przychodzą nam liczne aplikacje i strony internetowe. - Najtrudniejsze w tym wszystkim jest chyba wyszukanie odpowiedniego kalkulatora, dostosowanego do naszych potrzeb - mówi Karol Bandurski z Politechniki Poznańskiej. - Każdy z nas ma inne preferencje, a na rynku proponowanych kalkulatorów jest tego sporo. Są to aplikacje w telefonie, strony internetowe. Każdy kalkulator nieco się różni. 

Karol Bandurski jest pewien, że każdy znajdzie kalkulator zużycia śladu węglowego dostosowany do swoich potrzeb. Później korzystanie z każdej z aplikacji jest bardzo proste. 

Autostop zamiast samolotu

Szymon Majchrzak zdecydował się sprawdzić ślad węglowy, jaki wytworzy podczas lotu z Poznania do Madrytu - okazało się, że wytworzy 833 kg dwutlenku węgla. To bardzo dużo, szczególnie w kontekście tego, że każdy z nas powinien ograniczyć jego wytwarzanie do około 2000 kg. 

Mniej limitu wykorzystamy, gdy wybierzemy pociąg lub samochód, czyli tak jak zrobiła to Zuza, studentka Akademii Wychowania Fizycznego. 

Rok temu wybrałam się na Erasmusa autostopem - to moja metoda na green travels - przyznaje studentka. - W tym sposobie podróżowania widzę przygodę, ale też zwracam uwagę na środowisko. 

Ostatni rok Zuza spędziła w Portugalii, gdzie zwróciła szczególną uwagę na zmiany klimatu, które wpływają na codzienne życie mieszkańców tego państwa. - Upały doskwierają im już od kwietnia. Strasznie jest widzieć ten efekt ocieplenia - podkreśliła. - To duża motywacja do działań. 

Inicjatorzy konkursu na najdalszą podróż o najniższym śladzie węglowym podkreślają, że ich inicjatywa konkursowa - stawianie wyzwań, rywalizacja - może być świetnym sposobem na przekonanie niezdecydowanych do bycia bardziej eko. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 25.07.2023

Godzina emisji: 08.49

pj

Czytaj także

Ekologiczne podróże - zamień samolot na kolej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 09:45
W dobie postępującego kryzysu klimatycznego działacze ekologiczni coraz częściej poruszają temat wysoko emisyjnych podróży samolotowych. Apelują o to, by latać mniej, zwłaszcza na krótkich dystansach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowa ekologia. Które nowe technologie szkodzą planecie?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 13:45
Kryzys klimatyczny, ślad węglowy to hasła, które słyszymy coraz częściej. Nie inaczej jest też w branży IT. Są nowe technologie, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko. 
rozwiń zwiń