Jaki ślad węglowy pozostawia każdy z nas, korzystając z sieci?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 12:53
- Po to, byśmy mogli przez trzy godziny scrollować social media, sześć drzew musi pracować nieprzerwanie przez dobę - mówiła Magdalena Derdończyk z platformy edukacyjnej "EkoEksperymentarium".
Jak wielogodzinne korzystanie z sieci wpływa na naszą planetę?
Jak wielogodzinne korzystanie z sieci wpływa na naszą planetę?Foto: Shutterstock.com/tete_escape

Jak tłumaczyła gość Czwórki, korzystanie z mediów społecznościowych ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na klimat. Badania pokazują, że każdy z nas spędza w sieci średnio cztery-pięć godzin dziennie. - Przebywamy głównie w aplikacjach społecznościowych - zaznaczała Magdalena Derdończyk.

Jak wyliczała, oglądanie w sieci filmów przez godzinę wymaga wytworzenia 140 gramów gazów cieplarnianych. - By je zrekompensować środowisku, dwa drzewa muszą pracować przez całą dobę i przez cały ten czas pochłaniać dwutlenek węgla. Jeśli chcemy scrollować social media przez trzy godziny, sześć drzew będzie musiało pracować przez całą dobę - wyliczała ekspert. 

Mniej śladu węglowego generuje "staroświeckie" dzwonienie do znajomych. - To dużo bardziej ekologiczne rozwiązanie niż długie nieprzerwane korzystanie z internetu. Żeby wysyłać wiadomości, musimy mieć poza telefonem naładowany router, chodzi też o chłodzenie centrum danych - tłumaczyła gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

Zakupy przez internet to także działanie, które może szkodzić środowisku. - Zanim coś kupimy w sieci, zastanówmy się dwa razy, czy rzeczywiście tego potrzebujemy. Dla środowiska lepiej będzie, jeśli wybierzemy się do sklepu na piechotę - mówiła Magdalena Derdończyk. Jak podkreślała, warto zrobić sobie czasem "cyfrowy detoks". - Stawiajmy na spotkania w realu, zamiast pisać do znajomych przez kilka godzin. 

Posłuchaj
11:38 klimat_PR4_AAC 2023_03_23-12-21-54.mp3 Magdalena Derdończyk o śladzie węglowym (Stacja Nauka/Czwórka) 

- Jeśli średnia temperatura na naszej planecie wzrośnie o półtora stopnia Celsjusza, jedną z konsekwencji może być wzrost poziomu mórz o 48 centymetrów - mówiła Magdalena Derdończyk. - Efektem może być to, że konieczne będzie przesiedlenie aż 46 mln ludzi. To w konsekwencji grozi przeludnieniem w innych miejscach świata. Wzrost temperatury o dwa stopnie wpłynie negatywnie na rafy koralowe. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Magdalena Derdończyk ("EkoEksperymentarium")

Data emisji: 23.03.2023

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest ślad wodny?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 14:45
- Ślad wodny to określenie ilości wody, jaka jest potrzebna do wytworzenia określonego artykułu, bądź ilości wody zużywanej w sposób pośredni i bezpośredni przez człowieka albo całą grupę społeczną - mówił Michał Marcinkowski, główny specjalista Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego. 
rozwiń zwiń